Érdemes a gázt bevezettetni, ha uj házat építunk?
Érdemes, mert hosszú távon megtérül.
Persze lehet árammal is fűteni, meg vezérelt árammal is (leánykori nevén éjszakai árammal) az olcsóbb valamivel a nappali áramnál. Persze ekkor egy nagy puffertartály is kell. Nomeg, ha van elég pénzed, hőszivattyúval is fűthetsz (H tarifa) de az befektetés igényesebb, 6-8-10 MFt is lehet.
De nézzük a tényeket:
1200 m3 gázfogyasztás (az éves 9 eFt-os alapdíjat is beleszámolva) 135 eFt, tehát köbmétere durván 112 Ft és ebből egy köbméter átlagosan 34 MJ fűtőértéket jelent.
Mivel 1 kWh = 3,6 MJ
durva számításhoz mondhatjuk, hogy 10 kWh áram és 1 m3 földgáz fűtőértéke egyenlő.
EON területen
a nappali áram 36 Ft / kWh
éjszakai áram 25 Ft / kWh
a földgáz 1 m3-e 112 Ft
Normáljuk 36 MJ-ra az adatainkat:
36 MJ hőteljesítményhez kell 1 m3 gáz : 112 Ft
36 MJ ~ 10 kWh fogyasztás nappali áram: 360 Ft
36 MJ ~ 10 kWh fogyasztás vezérelt áram: 250 Ft
Mivel a fatüzelés nem volt a kérdésben, így a lehetőségek közül a gázzal való fütés esetünkben a legolcsóbb.
Ennek valamivel több mint a duplája a vezérelt árammal való fűtés.
És a gázhoz képest több mint a háromszorosába kerül a normál, nappali árammal való fűtés - akár villanykazánnal, akár infrapanellel, vagy infra padlófűtéssel.
Ja, és még egy dolgot szeretnék mondani, #4es vagyok megint, bár bagoly mondja verébnek, hisz én is éppen úgy csináltam, ahogy te.
A padlófűtéssel kapcsolatban mondom, hogy én is bedőltem az urbanlegendként keringő tévhiteknek, hogy a padlófűtés lebegteti a port és hálószobába nem való. Emiatt én is a hálókba radiátort tettem, és külön vezérlés van, hogy a padló előremenőt szabályozza. Amúgy padlófűtés van a fürdőszobákban, a wc-kben, a nappaliban, a konyhában és az ebédlőben, a folyosókon és az előszobában.
Tapasztalataim:
a padlófűtés nem lebegteti jobban a port, mint a radiátoros fűtés. Több hasonló fakkos fekete emeletes virágtartóm is van. Van padlófűtéses helyen is, van hálószobában radiátorral fűtött helyen is. Teljesen hasonló módon porosodik mindenütt, minden fakkja, minden magasságban. Külön figyeltem egy évig. Egy modern kóserül kivitelezett, sűrűn csövezett 35-40 fokos előremenővel táplált (és 30 fokos felületi hőmérsékletnél nem melegebb) padlófűtés nem lebegteti jobban a port, mint a radiátoros fűtés. Ez egy tévhit.
Miért írom?
A mai eszemmel mindenhova padlófűtést tetetnék. A radiátorokat is kiépíteném, de csak vésztartalék fűtésnek, a kinti mínusz 25 fok esetén, amikor a padló már csak 30 fokos felületi hőmérséklet felett tudná kifűteni a házat, csak akkor vetném be a radiátorokat plusszfűtésként.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!