Mi értelme van, hogy megkülönböztetik a fázist meg a nullát váltakozó áram esetén?
Javítsatok ki, ha tévedek, de úgy tudom, hogy a váltakozó áram esetén az áram iránya megváltozik másodpercenként 50szer, illetve a feszültség és az áramerősség is szinuszosan változik időben.
Viszont akkor azt nem értem, hogy miért van az, hogy a fázisceruza csak a fázison világít? Ha az áram 50szer irányt vált másodpercenként, akkor a nulla irányából ugyanúgy folynia kellene, vagy nem?
Képzeld el úgy az áramkört, mintha vízvezeték lenne. A fázis az, ahová a központból belepumpálják az energiát, a nulla pedig "csak" egy földelés, egy elvezető, mint a vízvezetékben a lefolyó, hogy bezárulhasson az áramkör. A nullát helyettedítheted bármilyen földeléssel, például ha tévedésből a fázis és a biztonsági (érintésvédelmi) föld közzé kötöd fogyasztót, akkor is működni fog (de persze ne csinálj ilyet, mert a fi relé - ha van - lecsapódik, másokat meg megüthet az áram).
Tehát a fázison jön az energia, a nulla pedig földelés, elvezetés.
Különbséget kell tenni a feszültség és az áram fogalmak között.
Pl. konnektorban a feszültség úgy jelenik meg, hogy az egyik kivezetés a nulla (azt ha meg is fogod, vagy valamit rákötsz semmi sem történik, mivel az is a föld potenciálján van, akárcsak te) a másik a fázis. Az a másik potenciál. Tehát ott csak feszültség van. A fázis iyenkor hiában változik akár ezerszer is, idáig nincsen jelentősége. Az a kivezetés mindig fázis marad, a másik meg nulla.
Ha te jól vagy a föld potenciáltó szigetelve és megfogod a fázis kivezetész, szintén semmi sem történik, csak a testede fog megjelennik a feszültség. Ilyenkor ha megfognád pl. a vízvezetéket (ami tökéletes földnek - nullánaj számít), a testeden keresztül áram kezdene folyni, magyarul megrázna, földhözverne, vagy agyoncsaphatna.
Az pedig, hogy hányszor változik a polaritása, ilyenkor a szemszögedből olezanc.
a váltakozó feszültség azért váltakozó, mert a fázis, hol"+", hol "-". a nulla vezeték pedig mindig földpotenciálon van(földdel van összekötve fizikálisan), vagyis ha a fázisceruzát ráteszed, az éppen föld irányába vezetne, vagyis nem jelez, mert két azonos potenciál közt nincs feszültségkülönbség. a fázisceruza mindig adott pont és föld közt jelez.
ebből következik, hogy ha a fázist kötötték volna össze a földdel, akkor a nulla elszigetelve lenne, így jelezne neked a nullára tett fázisceruza (fázison viszont nem).
Köszi utolsó, na erre voltam kíváncsi. Mert ugye egy tök egyszerű esetet alapul véve, egy fázisú generátor, jön ki belőle 2 vezeték, egyszer az egyik irányba, egyszer a másik irányba folyik az áram az áramkörön.
Aztán most utána néztem, ahogy írtad, hogy igazából a megkülönböztetésnek csak azért van értelme, mert a TN-C-S rendszerben a nullát összekötik a földeléssel, így már nyilván a föld és a nulla között nincs elméletileg feszültség, ezért nem folyik áram a fázisceruzán át, mert aki fogja, ugye pl. én, szintén földpotenciálon vagyok.
"Aztán most utána néztem"
Bocsánat, kissé felületesen, mert a nullavezető földelése elsősorban üzemi okok miatt történik, az érintésvédelmi megfontolások csak azután következnek.
Ha már így felbukott a mélyből a kérdés, visszatérve az elejére, már ott kezdődik a megkülönböztetés, hogy a fejlesztés nagy része 3 fázison történik, és így a nulla, mint közös, semleges pont, eleve megkülönböztetődik. Azt azért is kézenfekvő leföldelni, mert ezzel az akcióval gyakorlatilag nem csináltunk semmit. :) Ésígytovább.
Ha a boltban veszel egyfázisú generátort, annál elvileg teljesen önkényes, melyik kivezetést nevezed el nullának, és csinálsz vele ezután valamit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!