Milyen az egyenáramon üzemelő kondenzátor és mi az értelme?
Tankönyv írja:
A fényforrások gáztöltésű csövek, melyekben begyújtás után hatalmas áram alakulna ki. Ezt a hatalmas áramot egy induktivitással korlátozzák, mert az ezen áthaladó áram nem okoz hőveszteséget. Éppen emiatt viszont fáziseltérés keletkezik, amelyet a világító rendszerre kapcsolt kondenzátorral szüntetünk meg. Csak olyan kondenzátor használható, amely váltakozó feszültségen is üzemeltethető!
Ez az utolsó mondat zavart meg. Én azt hittem a kondenzátor eleve egy váltakozó áramkörbe való alkatrész és egyenáramon (mivel ott a frekvencia nulla, így a reaktanciája végtelen) szakadás. A mondat viszont kihangsúlyozza, hogy váltakozó áramon üzemeltethető kondenzátor legyen a fázisjavító.
Akkor milyen az egyenáramon üzemelő kondenzátor és mi az értelme?
Kondenzátor van csak egyenáramon használható, megkülönböztetett és meg nem cserélhető pólusokkal (polaritással) és van bipoláris, ahol nincs ez a megkülönböztetés.
A csak egyenáramú pl. az elektrolit kondenzátor, kis méretek mellett nagy kapacitás érhető el, a váltakozóáramú más technológiával készül jóval nagyobb méretek (azonos kapacitás) mellett.
Értem. Valóban olvastam rezgőkörökről is, ahol a szűrés/kiválasztást írták. Tehát alapvetően erre szolgál pl rádióknál.
De közben eszembe jutott, hogy a fényképezőgépben is van kondenzátor a vaku miatt, egyszer ki is sült rajtam.
A számítógép alaplapján is van kondenzátor. Bele sem gondoltam még eddig. Akkor azok hogy működnek, ha a könyv arra tanít, hogy a kondenzátor egyenáramon szakadás. Azok miért nem szakadások?
Úgy gondolj rájuk, mint pici, gyorsan tölthető kisüthető akkumulátorokra.
Sokféleképpen ki lehet ezt használni.
És ahogy írták is, az egyenáramú kondenzátorok (elektrolit kondenzátorok) egyszerűen kisziszegnek, vagy felrobbannak váltakozóáramon, vagy fordítva bekötve.
https://www.youtube.com/watch?v=3b7mjukhTyQ
Ezért kell mindig odafigyelni a jelölésükre, és ha bizonytalan, akkor inkább hagyni a fenébe. És természetesen az egyenáramra tervezett kondenzátorokat csak egyenáramon használni.
Itt egy wikis cikk is.
"kondenzátor egyenáramon szakadás"
Ha rákötöm egy állandó feszültségű áramforrásra, akkor onnan egyre csökkenő áramot felvéve (ekkor még nem szakadás persze) feltöltődik, ezt követően már áram nem folyik, ebből a szempontból szakadásnak tekinthető, de van benne tárolt töltés!
Ha lecsökken az őt töltő áramkör feszültsége, akkor ezt a töltést le tudja adni (ekkor az egyenírányított szinusz hullámu váltakozóáram pillanatnyi feszültsége kisebb) a terhelés felé, azaz a váltakozóáram éppen 0 átmenetnél tart, mégis a fogyasztó a kondenzátorból, annak kisülése árán persze, de tápfeszültségen marad, működik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!