Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Szomszéd ház ablaka mennyire...

Szomszéd ház ablaka mennyire szabályos, ha a mi udvarunkra néz?

Figyelt kérdés

Az a helyzet, hogy a szomszéddal eléggé megromlott a kapcsolatunk pár éve, folyamatos összeszólalkozások stb. És Van nekik egy ablakuk, a konyhaablak, ami nagy méretű, teljesen átlátszó, és nincs is magasan, szóval 1 az 1-ben élő közvetítés a mi udvarunkra. Az itthon lakó öregek is mondták, hogy régen is volt ebből vita(egyébként akkor is rosszba volt a két család, utána egy 15 évig jó, aztán azóta megint rossz a viszony), akkor itt építkezés volt nálunk, és a tégla oda lett téve az ablak elé, meg úgy a ház mellé, sok tégla volt. És elment a szomszéd a hivatalba, kijöttek onnan, és mondták hogy a tégla teljesen szabályosan lett odatéve, meg mondták nekik hogy az ablak se jó, és vagy tejüveget kell berakni, vagy be kell fóliázni az ablakot, ez a 70-es évek végén vagy a 80-as évek elején volt.

Tervrajzukban nem tudom hogy szerepel-e ez az ablak, ebben is lennének kétségeim, de legális módszer mi van? Önkormányzat, vagy jegyzőnél tudnak esetleg valamit mondani, vagy valami palánkkal orvosolható a helyzet? Mert gondolkoztunk, aztán a házuktól(ami a telekhatár is egyben) fél-1 méterre tennénk valami palánkot, és probléma megoldva. Vagy még gondolkoztunk valami futó növényben is, csak az télen nem nyújt védelmet, esetleg tuja, de csak vödrös, hogy szabályos legyen teljesen.

Beszélni nem lehet velük. Régen az én felmenőim meg az ö felmenőik karóval ütötték egymást egy telekvita miatt, ott is nekünk volt igazunk, törtek bordák, orrok minden.

A másik szomszéddal nincs semmi gond, igaz nekünk nem néz oda olyan ablak, amiből ki is lehet látni.



2014. márc. 12. 08:18
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:

Nem tudom mennyire szabályos, de mamám szerint amikor a téglás ügy volt, az "tanácsból jött ki az építésügyi ember", és azt mondta nekik hogy azt az ablakot falazzák be, vagy üvegtégla, vagy fólia. Az az ablak ugyan úgy van azóta, pedig ez a 70-es évek végén történt valamikor.

Szó mi szó, valami igényes palánk, rajta szép virágok, aztán földhöz is verheti magát. Habár addig örüljön míg nem én verem földhöz, mert a mai nap is olyat tudtam meg SAJÁT MAGAMRÓL úgy, hogy tudja már az egész falu gondolom, de nem is igaz nagyon, hogy legszívesebben most öntené el az öreglányt a vér. Éjjel 11 körül érkeztem haza egy lány társagában, ma mit mondanak mamámnak a szokásos hírmondó szakkörön, hogy az unokája kurvät hozott haza az esete, 11 óra után nem sokkal. Mondjunk a ténykedés ugyan az volt, de az említett lányt már nem ismerte fel, pedig falubeli, és akitől mamám hallotta, hogy mi van, annak valamilyen rokona is a lány. Végülis mindent tud, mindent lát, de ha a házunk égne ő mondaná a legjobban hogy olyan jól aludt hogy fel sem ébredt azon az éjen.

De jönnön össze a tervem, itthagyom családostul a falut, a házba meg nem magyar vevőket keresek majd, aztán éljenek boldogan.

2014. márc. 12. 19:53
 12/15 anonim ***** válasza:

rendben.

ablakokat lehet tenni, a jelenlegi rendeletek ezt nem tiltják. de most mi a baj azzal ha lányt viszel haza? leszbi vagy? vagy éppen homo és nem szabadna a barátodnak megtudni h lányokat viszel haza? vagy mi a gond?

2014. márc. 12. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:

Nem a lánnyal van a gond, hanem azzal, ahogy nevezte a lányt:ku..a

Gondolom te sem örülnél neki, ha hazaviszel egy lányt, aztán másnap meg le ku...zzák. Meg mint mondtam, ha titok lett volna, akkor nem tudna róla mamám sem, aki felvilágosította a hírolvasó szakkört hogy mégis kicsoda a lány. Ja hogy reggel egy asztalnál ettünk, ha titok akkor nem is marad ott reggelig.

2014. márc. 13. 08:41
 14/15 Építész ***** válasza:

Nos.

Az ablak az építés idején nem szabályosan lett kialakítva, ez 99% hogy így van, ugyan a 70-es években élő jogszabályokat nem ismerem teljesen.

De az a körülmény, hogy szabályosan épült-e vagy sem teljesen lényegtelen, ugyanis ha szabálytalanság 10 év elteltével legalizálódik, szabályossá válik, a hatóságok sem tudnak vele kezdeni semmit.


A másik témakör a birtokvédelem.

Jogod van a magánélethez, melyben a szomszéd ily módon zavar téged.

Birtokvédelmet a helyi jegyzőtől lehet kérni, aki a kérelmedre indított eljárást döntés nélkül le fogja zárni, mivel a jegyző csak olyan esetben járhat el, amikor a birtoksérelem legfeljebb egy éve áll fenn. Mivel az ablak már évtizedek óta ilyen, a jegyzőnek nincs hatásköre. Ilyen régóta fennálló birtokvita esetén a Bíróság rendelkezik hatáskörrel, tehát keresetet nyújthatsz be.


A harmadik variáció a kerítés.

Telken belül kerítés (nem telekhatárra) építhető, viszont tömör kerítés nem. Erről az OTÉK rendelkezik:

[link]

44.§ (14) A telken belül az egyes külön használatú telekrészeket csak nem tömör kerítéssel vagy élősövénnyel szabad elválasztani.


Marad az élősövény, melyből vannak örökzöldek is, így télen is takar.

Már csak azt kell kitalálnod, hogy milyen külön használatot kívánsz megnevezni a sövényed és a szomszéd ablaka közötti résznek.

2014. márc. 21. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, így marad a növény. De az utolsó mondatot nem igazán értem.

"Már csak azt kell kitalálnod, hogy milyen külön használatot kívánsz megnevezni a sövényed és a szomszéd ablaka közötti résznek."

Ez mit is akar jelenteni. Ha én az ablaktól tegyükfel 70 cm-re ültetem a növény és építem a futtatóját(vagy mit), akkor abból lehet bajom, a műsorozásán kívül?

2014. márc. 23. 18:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!