Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Szomszéd ház ablaka mennyire...

Szomszéd ház ablaka mennyire szabályos, ha a mi udvarunkra néz?

Figyelt kérdés

Az a helyzet, hogy a szomszéddal eléggé megromlott a kapcsolatunk pár éve, folyamatos összeszólalkozások stb. És Van nekik egy ablakuk, a konyhaablak, ami nagy méretű, teljesen átlátszó, és nincs is magasan, szóval 1 az 1-ben élő közvetítés a mi udvarunkra. Az itthon lakó öregek is mondták, hogy régen is volt ebből vita(egyébként akkor is rosszba volt a két család, utána egy 15 évig jó, aztán azóta megint rossz a viszony), akkor itt építkezés volt nálunk, és a tégla oda lett téve az ablak elé, meg úgy a ház mellé, sok tégla volt. És elment a szomszéd a hivatalba, kijöttek onnan, és mondták hogy a tégla teljesen szabályosan lett odatéve, meg mondták nekik hogy az ablak se jó, és vagy tejüveget kell berakni, vagy be kell fóliázni az ablakot, ez a 70-es évek végén vagy a 80-as évek elején volt.

Tervrajzukban nem tudom hogy szerepel-e ez az ablak, ebben is lennének kétségeim, de legális módszer mi van? Önkormányzat, vagy jegyzőnél tudnak esetleg valamit mondani, vagy valami palánkkal orvosolható a helyzet? Mert gondolkoztunk, aztán a házuktól(ami a telekhatár is egyben) fél-1 méterre tennénk valami palánkot, és probléma megoldva. Vagy még gondolkoztunk valami futó növényben is, csak az télen nem nyújt védelmet, esetleg tuja, de csak vödrös, hogy szabályos legyen teljesen.

Beszélni nem lehet velük. Régen az én felmenőim meg az ö felmenőik karóval ütötték egymást egy telekvita miatt, ott is nekünk volt igazunk, törtek bordák, orrok minden.

A másik szomszéddal nincs semmi gond, igaz nekünk nem néz oda olyan ablak, amiből ki is lehet látni.



2014. márc. 12. 08:18
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Én úgy gondolom ,hogy egyáltalán nem szabályos az átlátszó üveg.A szomszédban a bejárathoz építettek egy pici beugró részt,és csak üvegtéglából lehetett ablakot csinálni.
2014. márc. 12. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 gelazso ***** válasza:
90%
teljesen legális.
2014. márc. 12. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
90%

na de jól értem h tehát az ő házuk ablaka néz a ti udvarotokra?

és itt hol a probléma???

eskü nem értem.

másrészt jogilag teljesen szabályos, ez egyértelmű, hát egy ablak ugyan olyan válaszfalat jelent, mintha fal lenne (azaz gyakorlatiasan: tök mindegy, hogy a betörő ablakot tör be vagy falat bont, mindenképp betörés).

Mi az ami pontosan a problémát jelenti??


Nekünk a nyaralónknál van így, de még neccesebb a helyzet, mert a fürdőjük ablaka is a teraszunk felé néz, és ha sötétben tusolnak, kb mindent látunk. De pár mosolygáson kívül nem zavartattuk magunkat, a lányaim még élvezték is, mert elmondásuk szerint egy valódi fiúisten volt a család egyik fia, és kifejezetten élvezték a tusolási látványt :)


Összefoglalva: sztem ne nézzetek oda, és kész, vége, probléma megoldva.

2014. márc. 12. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
első: mi ez a hülyeség? mert? miért nem szabályos és miért illegális? mi írja elő az üvegtéglát? sőt, tovább megyek, igazából ha semmi se lenne az ablakkeretben, az is szabályos lenne.
2014. márc. 12. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

Azért vannak rendeletek.


[link]

2014. márc. 12. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

Ha jól értem, akkor oldalhatáron álló beépítés van érvényben a telkeken (azaz a ház fala adja a telek határvonalát). Ebben az esetben igen is szabályozva van a nyílászárók elhelyezési, mégpedig mellékhelységenként 1-1 db max 0,40 m2 felületű és 1,80 m parapetmagasságú ablakot lehet elhelyezni.

A Ti esetetekben más a helyzet, mivel az építmény már évtizedek óta áll. Ha jól emlékszem 10 év fellebezési idő van az építéstől, vagy ha utólag nyitották az ablakot, akkor a beépítéstől számítva, amit az építésügyi hivatalnál tehettek meg. Amennyiben már 10évnél régebb óta ott van az ablak, akkor már elévült ez és együtt kell vele élni.

A takarás a legjobb megoldás, ha jól emlékszem 0,5m-t kell tartani a szomszéd falától, ide lehet örökzöld sövényt, tuját, stb ültetni, de akár egy dekoratív fa paraván is felállíthattok, amire pl futórózsát telepítetek, így télen takar, nyáron még szép is :)

2014. márc. 12. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek, jól gondoltam hogy ilyen irányított, szabályokkal teli világban ez is szabályozva van. De az ő érdekükbe ajánlhatnám én nekik hogy tegyenek rá fóliát, akkor fény is megy be elég jól, de mi vagyunk a parasztok, a hülyék, meg vágjuk ki a málnát, mert megközelítette a kerítésüket(nem érte el, megközelítette), de az a málna őtőlük van, mert nekik volt, áljött mi a saját részünk kordába tettük, ők kivágták a sajátjukat, és most okoskodnak. De hát akkor legyen paraván, nyáron meg virág lesz rajta, de azt rábízom a nőkre, én nem értek hozzá hogy milyen kellene. És Olyan nincs szabályozva hogy kitakarom nekik a napot, akkor valami bajom lehet belőle, mert ezek képesek feljelenteni, hogy miattam halnak meg D vitamin hiányba mert nem éri őket elég napsütés.
2014. márc. 12. 09:19
 8/15 anonim ***** válasza:

rakjatok oda téglát 3 m magasan

adjak?


Amúgy meg vannak olyan beszámolók a híradóban, hogy egyes kényszeres gyűjtögetők az egész kertjüket telehordták szeméttel 2 méter magasan, azokkal sem tudnak mit kezdeni jogilag.

2014. márc. 12. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

Olyat szeretnénk akkor már odatenni ami igényes.

Az, meg hogy a szeméttel nem lehet mit kezdeni szerintem nem igaz, az ÁNTSZ-nek ez szerintem pont hatásköre.

2014. márc. 12. 10:09
 10/15 anonim ***** válasza:

Az épitési szabályok sokszor változnak . A 90 venes években mi is szerettünk volna ablakokat a szobáinkra,hogy világosabbak legyenek,és még a levegő is jobban járjon,ha kinyítjuk.Ami be volt építve az kevésnek bizonyult.Az ablakok a szomszéd udvarára néztek volna .Természetesen csak üvegtégla beépítésre volt lehetőség .Még ezt is meg kellett a szomszéddal beszélni .A napokban megkeresetük az épitésügyi hatóságot,vittűk a rajzot,milyen lehetőség van ablak beépitésére .

Akkorát nem lehet,mint amekkorát az üvegtéglák tesznek ki ,de 60x90 es beépíthető már.Semmi egyéb megkötöttség nincs már .Tehát ha a szomszéd régen az akkori szabályok szerint épitkezett,el kell tűrnöd,vagy keresni olyan megoldást,ami be ő nem tud belekötni .Mivel haragosod,mindent elfog követni,hogy bosszúságot okozzon .

2014. márc. 12. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!