Faluban szeretnék megvenni egy teljesen üres telket. (gyomos fűves terület csak) Lenne pár kérdés az engedélyekkel kapcsolatban?!
-Üres telekre lakókocsi telepítésére, elhelyezéséhez kell e engedély?
-Fa vagy fém szerkezeti,
Mobilház telepítéséhez kell e engedély?
-Konténer (szendvics panel) házat ha építek vagy veszek a telekre, kell e hozzá engedély?
Milyen kivitelezés oldható meg a legkevesebb papír munkával?
Első körben olvasd el az OTÉK-ot és a HÉSZ-t. Ha ez megvan és nincs benne ezekre vonatkozóan tiltás, akkor még ballagj be az építési osztályra és ott is érdeklődd meg, hogy van-e tervben ilyen jellegű szabályozás.
Egyébként én nagyjából úgy látom, hogy felkapottabb településeken vannak erre komolyabb szabályozások, máshol meg a kutyát nem érdekli mit csinálsz kb.
Belterületen szinte biztos hogy nem lehet lakókocsizni.
Meg szerintem télen te sem fogsz akarni. Nagyon nem kényelmes.
Lakókocsi "telepítéséhez" nem kell engedély. De csak akkor ha a kerekein marad és nem kötöd rá semmilyen közműre. Abban a pillanatban, hogy bármit a közművekre kötsz (bármelyikre) épületnek/építménynek minősül. Így építési engedély köteles. Teljesen mindegy, hogy minek hívod: mobilház, szendvicspanel, konténerház, könnyűszerkezetes ház, faház... ha betonalapot csinálsz, akkor onnantól kezdve (pontosabban előtte) a térképmásolaton fel kell tüntetni. Minden esetben! Ez csak akkor egyszerűsödik le, ha külterületi telket/ingatlant vásárolsz. Ugyanis a legtöbb esetben ezeken a telkeken nem lehet (hivatalosan) lakóépületet létesíteni. Ettől te még építhetsz rá azt, csak éppen "mezőgazdasági épület"-ként fog szerepelni a térképmásolaton. Ez annyit takar, hogy nem vehetsz fel rá hitelt, és a vagyonszerzési illetéket sem tudod vele megúszni. Ugyanis építési (belterületi) teleknél ha 5 éven belül lakóházat építesz a szerzett vagyonból, akkor nem kell illetéket fizetned. Na ez persze csak akkor számít ha előtte eladtál valamit.
Visszatérve a külterületi (régen "zártkerti") ingatlanokra: Ezeken a mezőgazdasági ingatlanok létesítésénél 100m3 légtérfogatot meg nem haladó építményekre nem kell építési engedély, csak egyszerűsített bejelentési kötelezettséged van. De olyan nincs, hogy te csak úgy építkezel. Sehol. Sajnos. Ha bontasz egy komplett épületet, arra is kellhet pl. bontási engedély, bár kisebb házaknál nem. De pl. ha elbontasz egy kisebb 20-30m2-es épületet, és felhúznál a helyére egy nagyobbat, vagy a meglévőt toldanád meg, akkor is kell építési/bővítési engedély természetesen. Mert ugye változik a térképmásolaton az épület sziluettje.
Telkeknél a legalapabb pl. hogy a beépíthetőséget elsők között nézd meg! Hány %? Külterületi telkeknél ez pl. nagyon kicsi 3-5%! Jó esetben (üdülő/nyaraló övezet) 10%. Míg építési telkeknél ez 25-30% átlagban. Nem mindegy, hogy veszel egy 500m2-es telket, amiből mondjuk 125m2-t beépíthetsz, vagy egy 1000-est, amiből 30-at...
És mint ahogy itt előttem is már írták, a HÉSZ (Helyi Építési Szabályzat) még tilthat vagy előírhat is bizonyos dolgokat. Tető dőlésszöge, színe; homlokzat színe, stb... De akár megtilthatja a lakókocsi vagy mobilház telepítését is. Helyileg szabályozható. Ezért kell az önkormányzatnál érdeklődni a helyi, tényleges viszonyokról.
Javaslom, ha nem akarsz papírmunkával bajlódni, vegyél egy kis felújítandó házat/lakást, felújítod, abba a kutya nem szólhat bele!
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!