Melegvíz hőszivattyúról, vagy bojlerről?
Sziasztok,
Építkezés előtt állunk és tapasztalatokra lennék kíváncsi, hogy a használati melegvíz előállítása hőszivattyúról lenne kedvezőbb vagy bojlerről?
2 fürdőszobás (1 zuhany, 1 kád) nettó 110 m2 a ház mérete. A fűtés padlófűtés lesz.
A kérdés, hogy egy 12 kW hőszivattyú elvisz egy fűtésrendszert, ez oké, de mi a helyzet egy 9 kW szivattyúval és egy bojlerrel? Praktikusabb? Olcsóbb fenntartásban? Vagy melyiket lenne érdemes inkább kivitelezni?
Ha nincs/nem lesz a gáz a telken, akkor a villamos energia jöhet szóba. Opciók: napelemes rendszer, akkumlátoros kiegészítéssel, nem olcsó.
Ha nem lesz saját napelemed, akkor a villamos tarifákkal lehet operálni: fűtésre, levegő-víz hőszivattyús rendszerre jelenleg a H tarifa az költségtakarékos. Ezzel lehet a használati melegvizet is előállítani. További lehetőség a vezérelt (régen: éjszakai) áram bevezetése, ami a boylerben előállítja/termeli a HMV-t.
További opció lehet: H tarifa, több levegő-levegő hőszivattyús fűtés - ez a hagyományos klímás fűtés. Beruházási költségben és üzemeltetésben talán a legolcsóbb, de vannak velejárói, amit el kell fogadni a használójának. pl. légáramlat.
De a legfontosabb: bármilyen fűtés is lesz a ház hőszigetelését nem szabad sajnálni.
Az biztos, hogy nappali 3x32A, éjszakai 3x32A és H tarifára is külön mérőóra kerül telepítésre, így kértük a kiépítést, 10-es átmérőjű bemenő rézkábellel, hátha a jövőben bővíteni szeretnénk valamiért a rendszert, így legalább bírja majd a max 3x50A-t is.
Sok infót kaptunk már szakemberektől, akik nem javasolták a melegvizet a hőszivattyúról, inkább a bojleres kiegészítést javasolták.
Hűtésre 2db klíma lesz telepítve, egyszerűbb kiépíteni, mint egy vizes hűtésű plafonra szerelt rendszert.
13+
a mezei hőszivattyú szerelő sem ért a fűtés szereléshez, aztán mindegyik a másikra mutogat majd.
"Ezzel csak az a baj, hogy a pelettel kb 1,5-2x annyiba kerül fűteni, mint fával."
Pont tegnap nézetgettem a téma kapcsán, hogy lehet-e még nálunk (németország) kazánt cserélni újra gázosra.
A válasz rövid, NEM.
Gyorsan számoltam egyet, hogy mennyiben is lenne a pellettel.
Kb. 12-13 ezer kWh-t fogysztok gázból egy télen. Ez megfelelt korábban 980-1100 eurónak, most olyan 1600.
A pellet kb. 4,9 kWh kilója, kb. 2700 kiló takarja be az energiaigényt. Egy raklap kb. 300 eur ´, ami nagyjából 1 tonna, durván számítva 900 euró.
Szerintem elég baráti.
Hőszivattyúval is számolgattam, hasonlók jönnek ki, bár itt nincs tapasztalatom, hány fokban mekkora copd értéket hoz, és milyen átlaggal lehet számolni.
Viszont nekem azért nem opció, mert öreg házakhoz nem igazán ajánlják.
"10-es átmérőjű bemenő rézkábellel"
Nem keresztmetszet az?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!