Melegvíz hőszivattyúról, vagy bojlerről?
Sziasztok,
Építkezés előtt állunk és tapasztalatokra lennék kíváncsi, hogy a használati melegvíz előállítása hőszivattyúról lenne kedvezőbb vagy bojlerről?
2 fürdőszobás (1 zuhany, 1 kád) nettó 110 m2 a ház mérete. A fűtés padlófűtés lesz.
A kérdés, hogy egy 12 kW hőszivattyú elvisz egy fűtésrendszert, ez oké, de mi a helyzet egy 9 kW szivattyúval és egy bojlerrel? Praktikusabb? Olcsóbb fenntartásban? Vagy melyiket lenne érdemes inkább kivitelezni?
A bojler a lehető legkedvezőtlenebb. Picivel jobb az átfolyós, mert az csak akkor fűt, amikor kell a víz, viszont akkor csapágyas lesz a villanyóra, akkora áramot vesz fel 3 fázison. Sokan fosnak ettől, mert csak azt látják, hogy a zuhanyzás 10 perce alatt folyik vagy 15-20 amper, azt már nem, hogy aztán egész nap semmi, míg a bojler időnként mindig bekapcsol, hogy hőn tartsa azt a 200 liter vizet.
Kb. a gáz átfolyós és a hőszivattyú holtversenyban van, amíg el nem száll még jobban a gáz ára. Tehát manapság egyértelműen a hőszivattyú a nyerő.
Kedves Lepontozóbarmok, van velemi ellenérvetek is, vagy csak nem tudjátok elviselni, hogy bojleretek van, és valaki nem áradozik róla?
Gondlom, ahhoz, hogy érveket/tapasztalatot írjatok, ahhz már üres a zacsi ott lent.
Ha most építkezel kell lennie energetikának, abban benne van a fűtési hőigény.
Csak fűtésre valószínűleg a 6 kw-os gép is elegendő, de amíg meleg vizet készít addig nem fűt. Ezért számolnak rá pluszba 4-5 kw-ot, ha meleg viz is így készülne.
2 fürdőnél 3-4 fővel kell számolni minimum, ezért 2-300 literes indirekt tároló szükséges. Azért mert a hőszivattyú nem szereti 55-60 fokos hmv hőmérsékletet tartani. Általában 45 fokkal kell kalkulálni, emiatt jóval több melegvíz szükséges.
Ha van az utcába gáz érdemes azt választani 120 literes indirekt tárolóval, kb 15 perc alatt vissza fűti a 24kw-al. Nem zöld, de a felébe sem kerül a kivitelezés, és a hőszivattyú felára az élettartama alatt nem térül meg. Miközben csak 40-50% lesz kevesebb a fűtés költséged. Te 1000 m3 alatt megálsz egy évre melegvizzel, ami ~116000 ft. Hőszivattyúval spórolsz évi ~60000-et, ezt meg elviszi az éves karbantartás felára a gázkazánhoz képest...
És úgy kalkulálj 10 év felett minden nap ajándék, bármelyiket is választod.
Ha mennyezet fűtésed lenne, akkor egyértelműen a hőszivattyú, mert a hűtés is meg van oldva, de csak fűtésre használni felesleges pénzkidobás.
"hőszivattyú felára az élettartama alatt nem térül meg."
Ez igaz, de nemsokóara móar nem lesz más opció, ha EU-ban maradunk.
Németeknél idén nem tudom mi a helyzet, de jövőre már gázkazánt sem helyezhetsz frissen üzembe, csak a régiek maradhatnak.
Előbb-utóbb az egész euban így lesz.
Köszönöm a válaszokat!
A telkek, ahol mi is vásároltunk, nemrég lettek parcellázva, ezekre már nem húzták be a gázt, a közelben sincs, ahova csatlakozhatnánk,csak áram van (a többi közműn kívül persze). Így bármely gázzal kapcsolatos gép felejtős.
8 én egyébként a jelen állás szerint pelletkazánt építtetnék be, mert nálunk gáz már egyszerűen tilos. Ami már be van építve, az 2044-ig maradhat, viszont öreg 50 éves házban egyelőre szigetelés nélkül értelmetlen a hőszivattyú.
Vicces, hogy a pellet elégetése viszont "zöld"-nek számít.
Ezzel csak az a baj, hogy a pelettel kb 1,5-2x annyiba kerül fűteni, mint fával. Rezsi kereten belül pedig kb 25%-al olcsóbban fűtesz mint fával. Mivel felénk jelenleg 1 erdei m3 keményfa konyhakészre ~70000 ft, ezt a hőmennyiséget ~55000 ért megkapod gázzból.
Azért konyhakész, mert a pelet és a gáz is az.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!