Megéri sziget üzemű napelemes rendszert telepíteni ?
Szigetüzemről kérdeztél, viszont az energiatárolás és hozzá tartozó készülékek drágák - akkor éri meg a felárat, ha fontos, hogy oyankor is legyen energiád, amikor a szolgáltató nem működik (teljes sziget csak szolgáltató nélkül lenne, arra nem tudsz télre energiatárolót tervezni).
Az, hogy kinek mi éri meg, azt konkrétan ki kell számolni.
Ha most ugranék bele, olyan invertert választanék, ami tud rendes hibrid üzemet - később egyszerűbb akkumulátorral bővíteni.
Először is nem árt hozzá, ha elég nagy az energiafelvételed, első sorban abban az időben, amikor süt a nap... ehhez kell méretezni a napelemek (kezdeti) számát és az inverter-teljesítményt, úgy, hogy ki tudja szolgálni a maximális teljesítmény-felvételed is.
Nagyon fontos ezen a ponton, hogy mire kell készülni - éves szaldó, havi szaldó, bruttó... teljesen más paraméterezést igényel, és más lesz a megtérülési idő is.
Magánember főként mosógép, esetleg mosogatógép időzítésével, klímahasználat időpontjával tud fogyasztást ütemezni.
Cégek (pl. gyárak) esetén, ahol nagy a nappali fogyasztás, elég egyértelmű lehet a megtérülés akkor is, ha visszwattos rendszert tesznek fel.
Magánszemélyek esetén nagyon függ a konstrukciótól a megtérülési idő, ezért sem ildomos azt össze-vissza váltogatni.
Valójában normális esetben a bruttóval is elérhető jó megtérülés, de ahhoz az kel, hogy ne aránytalan legyen a rendszer, és ne 35/70 Ft álljon szemben a <5Ft ellenében. Bizonytalan információkból nem lehet megtérülést számolni, így nem is érheti meg belevágni.
Valójában a napelemek elvárt energiatermelők, és nem jár rosszul vele sem a szolgáltató, sem az állam normál esetben. Egyrészt teljesíteni kell nekik vállalásokat is, amit kiszerveztek a népnek, másrészt nem csak napelemekre kellene építeni a rendszert, harmadrészt valóban kellenek szabályozó eszközök is a rendszerbe.
A napelemes rendszerek számára biztosítani kell a tervezhető és korrekt elszámolást, mert az biztosan nem működik, hogy 35/70 Ft mellé 5 Ft átvételt biztosítanak - ez már a nyerészkedés kategória a napelemeseken, nem nyerhet rajt kizárólag a szolgáltató.
A napelem tök jó dolog, ha normálisan kezelik a rendszert és nem szembe köpik a tulajokat, és nem akkora veszteség a szolgáltatónak, mint, amennyinek azt beállítják - a teljes rendszert kell nézni.
Kifizettél 2,5 milliót, 20 év alatt megtermelt (kb) 100.000 kWh áramot a rendszer.
Akkor végül mennyiért kaptál 1 kWh áramot?
A 7 milló jelenleg évente 700.000 ft-ot kamatozik.
Termel évente 700.000 ft-ot a napelemed?
Nyilván nem.
Tehát nem éri meg, és még el is romlik, el is avul.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!