Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Fával vagy gázzal érdemesebb...

Fával vagy gázzal érdemesebb fűteni?

Figyelt kérdés

Adott egy 150 m2 alapterületű ingatlan, a beltér (falak nélkül) kb. 110 m2 lehet. Az "alap" ingatlan vályog (50-60 cm-es falak), ez lett hátrafelé kitoldva, valamint emelet is beépítésre került. Egyelőre csak a földszintet használnánk, az emeleten le lennének véve a radiátorok.


A házban radiátorok vannak, valamint a nappaliban és konyhában (ez a két helyiség adja az alapterület jelentős részét) padlófűtés, minden 5 rétegű csővel kiépítve.


Lemez/öntvény kazán + puffertárolós (1000-1500 liter) fafűtés, vagy egy korszerű kondenzációs kazán lenne a jobb választás?


Köszönöm a válaszokat!



#fűtés #tüzelés #fa vagy gáz #fával vagy gázzal #fatüzelésű vagy kondenzációs kazán
2023. márc. 6. 15:54
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
41%
Gáz és hőszivattyús hibrid kazán
2023. márc. 6. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
90%

Én a gázkazánt választanám, mert még most sem kerül többe, mint fával fűteni, ha benne vagy a keretbe.

Mire 1 télre való fát összevágsz 2-3 napot dolgozol vele minimum.

2023. márc. 6. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 NTBS ***** válasza:
51%
A fának más melegítő hatása van.
2023. márc. 6. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 mindentudó99 ***** válasza:
100%
Ha nincs beszigetelve akkor nem fogsz bekeférni a keretbe a gáznál. A legolcsóbb ebben az esetben ha tudsz venni hatósági áras fát vagy bármi olcsó fát akkor abból is betárolsz. Majd kombinálod a kettőt. Gáz a kedvezményes szintig majd fa.
2023. márc. 6. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
80%

A gáznál nem csak az ára számít, hanem hogy nem kell vele dolgoznod, egyenletesen lehet vele fűteni és olyankor is biztosítva van a ház fűtése amikor nem vagy ott megrakni a kazánt - vagyis télen elutazol pár napra.

Ha csak fafűtésed van akkor 2-3 napnál többre nem mehetsz el mert szétfagynak a csövek a házban a hidegtől.

A legjobb ha mindkettőre lehetőséged van és az aktuális költségek változása szerint variálod.

A jó minőségű gázkazán és mellette lehet vegyestüzelésű kazán is ugyanazon a rendszeren. Rokonaimnál így van megoldva, megtoldva kandallóval. Amikor ősszel kezd hideg lenni vagy tavasszal már nincs olyan hideg akkor elég a kandalló, ilyenkor meg megy a vegyestüzelésű kazán és a gázkazán is, mikor melyik a nekik megfelelőbb. Ők szeretnek fával fűteni de eddig már többet fizettek idén a fáért, mint amennyibe a házuk fűtése került volna ha csak gázt használnak, mert ők nem tudnak olcsón fát szerezni.

2023. márc. 6. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Valószínűleg fatüzelésű kazán + puffertartály lenne, hűtő-fűtő klímával kiegészítve (amikor nem vagyunk otthon, temperálni lehet 2-3 klímával, nyáron meg úgyis kellesz majd előbb-utóbb használni hűtésre).


A gáztól azért ódzkodom, mivel a jelenlegi háborús helyzetben elég nagy lehet a bizonytalanság a (közel?)jövőben a gázellátást, és így annak árát illetően is (szinte már egyedül Magyarország az, aki az EU-n belül orosz-gáz függő).


Még csak most fogunk ősszel beköltözni, így elég komoly döntés előtt állok, hogy melyik fűtési rendszert terveztessem meg és építtessem ki, ami a jövőben gazdaságos és egyúttal biztonságot is ad (elérhetőség + ár tekintetében).

2023. márc. 6. 20:14
 7/13 anonim válasza:
0%
Hőszivattyú kb. a gáz terv és kiépítés 2*-se. Cserébe nem szorulsz fára és gázra. Később teszel fel napelemes rendszert és teljesen ingyenesé is teheted a fűtésed.
2023. márc. 7. 05:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
70%

Régen ez senkit nem érdekelt, ma mindenki matekozik rajta, hogy nem tudnak vele kib...ni. :)

Szerintetek meddig bír menni a 22Ft-os villany ebben a helyzetben a H tarifára? Az a baj, hogy nincs előttünk egy indikátor, hogy lássuk, hogy a sz-r az növekszik-e körülöttünk és milyen tempóban, mi várható, így csak annyit tudunk, hogy az meddig ér... Az én meglátásom szerint a H tarifa ára nem fenntartható, ha a villany ára a jelenlegin stagnál, nem hogy növekszik a következő években!

Úgy gondolom, aki azt ajánlotta, hogy legyen legalább két fűtési lehetőség, annak van igaza! Hogy melyik kettő, az már más kérdés!

Napokig lehet távolmaradásodban is fűteni pl. pellet kazánnal, de amúgy nem egy olcsó fűtési lehetőség, de önmagában a puffer miatt sem egy hamar hűl ki a ház fűtés nélkül! Vályogházat szigetelni nem lehet, ill. lehet, náddal, majd azt ugyanúgy fel kell sározni, de az életben nem lesz olyan szigetelőképessége, mint pl. egy 38-as porothermnek 20-as szigeteléssel, hőhidak kizárásával. Azzal én is egyetértek, hogy a kedvezményesbe nem tud beleférni (nagyon nem)! Nem nulláról indulunk, hisz a fűtés már ki van építve, tehát amire szüksége van, az ha jól értem kazán és puffertartály. Én is fatüzelést és vagy gázkazán vagy klíma kombót választanám.

Összehasonlításkép a mi házunk 85+95m2. Téli hónapokban, január-februárban 600 köbméter gáz ment el, mivel nincs szigetelve a ház, B30-as tégla. Szóval az éves fogyasztásunk kb. 3700 köbméter volt, mert fűtésen felül melegvíz, főzés. Tehát közel 2M ment volna el idén gázra. 3x20 mázsa fával megúsztam a telet (kályhakész, hasogatott fa, semmi egyéb dolgom nem volt vele, mint összerakni ez 3 délutánomba került, szerintem kibírható!). Ennek költsége szállítással együtt 290.000 Ft volt! Korszerűsítettem a fatüzelést, mert egy ezer éves kazánom volt eddig, ami méretében sem volt megfelelő, csak azért lett anno beállítva, mert ingyen volt, kaptam és mert legyen, miért ne? Ellehet tüzelni, ezt-azt télen és még meleget is ad, ez volt a hozzáállás. A korszerűsítés fél millió forint volt, ezzel együtt is 1M forint alatt maradt idén a fűtés, nem 2M!

Szóval rossz szigetelésű házaknál ilyen számokban kell gondolkodni!!! Gyak. bármit is csinálsz, bármivel is váltod ki a gázt, megéri, sőt akár az első évben már megéri! Volt már ilyen, hogy fával jobban megérte, még a szocik idején kezdődött és a Fidesz kormányzási időszaka közben jutottunk el odáig, hogy nem érte meg, évekig gázzal fűtöttem, mert nem érte meg a fával egyáltalán foglalkozni, annyit nem ért meg, hogy rászánok 3 délutánt és összerakom a kályhakész fát, nem hogy nekiálljak a métert vágni majd hasítani!

2023. márc. 7. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Majatom ***** válasza:
100%
A 7-es annyiban téved, hogy aki ezután akar majd napelemet felrakatani, annak bruttó elszámolás lesz, nem lehet szaldós, vagyis nem használhatja el télen a nyáron megtermelt többletáramot.
2023. márc. 7. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Nekem a napelem termelésének kb 25-30%át hasznalja el a háztartás termelés közben.A többi megy fel a hálózatra. Jelenleg szaldós vagyok, szóval bruttóban eléggé ráfizetős lesz a dolog. 30 ft körül van a rendszerhasználati díj kw-onként
2023. márc. 7. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!