Van egy nyitott rendszerű tágulási tartályom a padláson amit el kellene távolítani mert be akarom építeni a tetőteret a gázszerelő szerint le kell vágni a picsába de akkor hogy lesz? Régi fűtőtestek vannak vastag csövekkek
A rendszert zárttá lehet tenni ha beépitik a megfelelő biztonsági szerelvényeket, nem értem miért hangoztatják az oldalon hogy tilos.
A csövek méretének és a tágulási tartálynak nincs köze egymáshóz. A tágulási tartálynak tök mindegy hogy 1 km 1/2" cső vagy 100 m 2" cső van beépitve. A nagyobb vizmennyiség miatt nagyobb tágulási tartályt kell beépiteni.
A magasabb rendszer nyomás miatt valoban lehetséges hogy elkezd csőpőgni pár helyen.
Így is van, de nem árt egy ilyen rendszert méretezve biztonságossá tenni. Mert saccolással lehet csak nyugalommal alszol, de még nem biztonságos.
Egyébként jó link, szépen felsorol mindent.
„ És igen, egy ezer éves vastag csöves rendszer ha zárt lenne, teljesen másképp tágulna hő hatására, mint egy 16-20mm-es 5 rétegű. Az már legyen a te bajod, hogy fizika órákon nem figyeltél.“
Nálunk a víz tágul számottevõen, nem a rendszer. A rendszer mindig elfér a házban. 😂
A víz meg mindenhol ugyanúgy tágul, max nem mindegy hogy 800 liter vagy csak 250 liter van a rendszerben.
De a te szinteden legyen. Másképp tágul. Ok. :)
„ A rendszert zárttá lehet tenni ha beépitik a megfelelő biztonsági szerelvényeket, nem értem miért hangoztatják az oldalon hogy tilos.“
Mert gondolom az õskorban volt okostóni aki kihagyta és robbant a kazán.
Sok helyen hallom ma is, hogy akár építkezésnél is eut aut kihagynak, csak mert spóroöni akarnak pár ezrest.
Csak a kazánnál kicsit többrõl van szó, minthogy „lepotoyg a vakolat“.
1+
alapvetően végig szoktam olvasni a válaszokat, de annyi baromságot szedtek össze hogy besokaltam tőle...
Tágulási tartály méretezése: A víz 100°C 4,3%-ot tágul, így az ököl szabály szerint 4,4%-al lehet számolni. meg kell határozni mennyi víz van a rendszerben, csövekben és a radiátorokban is. neten meg lehet találni melyik radiátorban mennyi víz van. Pl: van 300 l víz a rendszerben akkor 300*0,044=13,2 l --> felfelé kerekítés a legközelebbi méretre ~18 literes.
Az általánosan alkalmazott fűtési biztonsági szelep 2,5 bár. 1-2 bár közé kell belőni az alapnyomást, a szivattyú meg rátesz egy picit.
Tágulási magasága: lényegtelen a magassága, a lényeg ne tudjon elfagyni, tehát fűtetlen padlástérben nem szerelhető, pince ok. A fűtési szivattyú megoldja a magasság problémáit.
Tömítések: A vas csöveket kócal rakták össze nem lesz semmi baja a max 2,5 bártól. A radiátor hollandikba klingerit tömítések vannak szintén meg sem kottyan neki a max 2,5 bár. Ha meg 1-2 szivárogna, csere aztán kész... 20-40 éves rendszerek ezek általában.
Egy földszintes házhoz a 25-40 szivattyú elegendő, a tetőteret meg amúgy is külön szivattyúra kéne tenni. De ha mégsem akkor a 25-60 viszi az egész házat.
Vegyeskazán: ha nyitott, ha zárt kéne lennie vészhűtő körnek... 10/9,9 alkalommal nincs nyitott rendszernél, és 10/5 alkalommal a zártról is hiányzik (ez amolyan gyakorlati tény)!
Ha nincs (én nem láttam a rendszert) akkor zárt rendszernél nagyon is KÖTELEZŐ (!!!) több verzió van, de a hideg víz utántöltéses a javasolt pl: [link] ez alapból tartalmazza a "biztonsági szelepet"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!