Padlófűtéssel kapcsolatos segìtségkérés. Ókori és modernkori padlófűtésekkel kapcsolatos kér(d)éssel fordulnék Hozzátok! Tudnátok segìteni? Nagyon hálás lennék, ha érkeznének megfontolandó, jó válaszok!
Mennyire lehet működőképes alternatíva (igen, ebben a fene modern, minden régit elutasító világban) jelenkorunkban egy ilyen ókori padlófűtési megoldás?
<<>>
A másik (mai, modern) padlófűtés rendszereknél pedig azt kérdezném tőletek, hogy egy képzett mester - igaz eddig egyedül ő - pár éve azt mondta nekem, fatüzelésű kazán esetén (ragaszkodnék a pajtánkban minimum két évig szárított fákhoz, emellett a szekunder levegő hozzáadási lehetőséghez és az utóégető katalizátorhoz, mely csökkenti a káros anyag kibocsátást), ilyen kazánnal fűtve nem ajánlatos a padlófűtés megtervezése/kiépítése. Állítása szerint nem fatüzelésű kazánhoz való.
Illetve azt is hozzátette, hogy ezeket a rendszereket csupán húsz-harminc évre tervezik...
Kérek mindenkit senki ne kövezzen meg, laikus vagyok, ezért érdeklődöm, kiírásom csupán ilyen célból született meg, ennyi, nem több. (Már amennyire itt a gyakorin van egyáltalán valaki, aki érdemi információkat/észrevételeket tudna velem megosztani, nem csupán - néha akár elég csúnyán - pocskondiáz mindenkit és mindent, ami számára szokatlan, mivel sem nem ismeri, sem nem érti.)
Nagyon köszönöm, ha tudsz - használható módon és emberhez méltó hangnemben - segíteni! (Ha nem, az sem baj, ebben az esetben ehhez egyáltalán nem, hanem majd más kérdéshez írsz hozzászólást.)
Valahol a Googlén rá lehet találni egy régebbi magyarországi riportra, ahol egy teljes házat alulról fűtenek olcsón.
Az a komoly ókori tömeg, felfűtése nem kis energia.
Nem hinnèm, hogy egy padlőfűtést 20-30 évre terveznének. Alapbol a műanyag csövek sokkal többet bírnak. Ha mindezt megfelelően kivitelezik, örök élet. Régen azzal is trükköztek, hogy nem vízzel, hanem trafóolajjal töltötték fel.
De sok alternatív fűtés van, ijen a japán nap ház is.
Ötletesek ezek ez ókori dolgok, csak arról feledkeznek el sokan, hogy ma nem rabszolgák építik ezeket, hanem 40-50 ezer ft napidíjért szakmunkások.
Egy picit több munka megépíteni egy komplett hypocaustumot, mint letekerni az ötrétegű csövet.
Továbbá a tulajdonos is választhat, vagy ő néz ki minden nap mint egy kazánfűtő, vagy fogad egyet 220.000 ft-ért (ugye ennyi lesz a havi minimálbér). Ókorban a szolgák működteték ezeket.
Anyagi oldalról nézve már nem is olyan hülyeség az az okos termosztát, meg a hőszivattyú.
" Két napig fűtötték megállás nélkül a fürdő épülete alá süllyesztett kemencét, mire a hypocaustum rendszerének segítségével a megfelelő hőmérséklet kialakult a különféle fürdőhelyiségekben."
Mennyi most a tüzifa? 70-80 ezer/m3 ?
Koma, az nem hőkapacitás, hanem fajhő!
A levegőnek kb. 1, a víznek 4000 kJ/(kg*K)
A többit jól írtad.
" egy képzett mester - igaz eddig egyedül ő - pár éve azt mondta nekem, ilyen kazánnal fűtve nem ajánlatos a padlófűtés megtervezése/kiépítése."
Lehet hogy valamikor képzett volt, de mára már le van maradva rendesen.
6 éve fűtünk egy 180 négyzetméteres családi házat fa elgázosító kazánnal, kizárólag csak 2 éves légszárított erdei keményfával. A házban mindössze 4 radiátor van, a többi padlófűtés.
A kulcsszó amit a képzett mester barátunk nem ismer, az a puffer tartály.
Nálam egy 1000 literes van, amit egy viszonylag bonyolult rendszer vezérel. A lényeg, hogy a padló fűtésbe, és a használati melegvízbe is bedolgozik.
30 fokos előremenő van a padlóban, ha eléri a beállított hőfokot a helység akkor lezár az osztógyűjtőben a szelep, és a plusz meleg víz megy a pufferba. És ha megtelt a Puffer is (85 fok a max amit melegvízben tárolhat) akkor megy a bojlerbe a meleg víz. (bojlerban van egy hőcserélő amiben lehet keringtetni a fűtővizet, az elektromos fűtőszál mellett)
Ha a bojler is megtelt meleggel, a puffer is, fent sem kell több meleg akkor meg lezár a kazánon a húzat. És ennyi.
Ez a sztenderd vezérlés, persze lehet még variálni mit és hogyan fűtsön inkább a kazán. A lényeg, hogy így napi egyszer kell begyújtani, utána 2x megpakolom a kazánt, ezzel nagyjából bedurrantom a házat is meleggel meg a pufferban is lesz elég meleg víz egészen másnap reggelig.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!