Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Fűtés hidraulikai méretezéssel...

Fűtés hidraulikai méretezéssel kapcsolatos kérdés?

Figyelt kérdés

üdv. Segítséget szeretnék kérni hidraulikai méretezéssel kapcsolatban (oktatás házi feladat). Van egy 1800m2 -es 2 szintes épület (2x900nm). Funkciója hotel. Padló és radiátoros fűtés van benne. A problémám inkább a padló fűtés résszel van. Egy kör vesztesége 15000 pascal ra jön ki. Így önmagában a szobák vesztesége összeadva 8,4 bar. Saccra gerinccel + szerelvényekkel együtt 10 bar körül lehet.

A kialakítása olyan,hogy van egy hosszú gerinc vezeték és arról ágaznak le a szobák meg egyéb helyiségek. Kérdésem az lenne,hogy a veszteség számításnál össze kell adogatni a helyiségek veszteségét vagy csak a legtávolabbiéval kell számolni? Ami érdekes még a feladatban,hogy a feladatban van napkollektoros fűtés rásegítés is pufertárolókkal. Viszont a puffer tároló max 8 bar -t bír. (ez mondjuk nem része a feladatnak csak furcsa számomra). Mit számolok rosszul? Érzetre nekem nagyon nagy az a H=100m emelőmagasságú szivattyú ami ide kellene.


2022. jún. 5. 19:53
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Nem vagy tisztában a hydraulikai méretezés alapjaivalse. Padlofütésnél és radiátoros fütésnél is ugyan úgy kell számolni. Röviden minden fütési körön ugyan akkora nyomásveszteségének kell legyen, a kivánt tömeg áram mellet. Az első rész mindig teljesül max nem a kivánt tömeg áramok alakulnak ki. Ezért vesszük a legkedvezötlenebb kör nyomás veszteségét majd a kisseb nyomás veszteségű körök nyomásveszteségét ugy modositjúk a szabályzó szelepekkel hogy minden kör nyomás veszteségen ugyan akkora legyen.
2022. jún. 6. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

[link]

ez egy leegyszerűsített ábra a rendszerről.

A gerincről lejönnek ágak az osztó-gyűjtőig, onnan meg lejön többnyire 5db ugyan olyan padlófűtés ág. Ez lenne egyszerűsítve ábrázolva itt.

A kérdésem az,hogy a szivattyú kiválasztásához a veszteség az 2,4 bar+gerinc vesztesége vagy 0,6bar+gerinc vesztesége?

2022. jún. 6. 08:35
 3/6 anonim ***** válasza:
52%

1 ág esése 1/p = 1/0,2+1/0,2+1/0,2

p=0,06bar


4 ág esése 1/p = 1/0,06+1/0,06+1/0,06+1/0,06

p=0,015bar


Szerintem.

2022. jún. 6. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Kérlek probáld értelmezni az első válaszom. A szivattyú kiválasztásához 0,2 bar + gerinc nyomás veszteséggel kell számolni.


"Ezért vesszük a legkedvezötlenebb kör nyomás veszteségét"

2022. jún. 6. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

#4: de miért nem számít bele a többi ág vesztesége? Ott csak van súrlódási meg alaki veszteség. Minden ágban folyik a fűtőközeg egyazon időben.

Az osztó-gyűjtőn minden ágnak van egy vesztesége,összeadva ez a veszteség jut a strangokra. Ez a 0,6 bar nálam. A gerincről jelen példában 4 ilyen strang ágazik le. Mivel a helyiségek tök ugyan olyanok ezért a strangoknál eleve teljesül az,hogy -gerincet leszámítva- azonos veszteség van mindegyiken. Nem akarok értetlenkedni,de nekem az nem esik le,hogy miért NEM kell összeadni a felszállók veszteségét? Attól,hogy azonos a veszteség jut mind a négyre miért kódolja azt,hogy csak a legrosszabb helyen lévő nyomásvesztesége számít?

2022. jún. 6. 12:48
 6/6 anonim ***** válasza:

"Attól,hogy azonos a veszteség jut mind a négyre miért kódolja azt,hogy csak a legrosszabb helyen lévő nyomásvesztesége számít?"


Nem kodolja, teljesen mindegy mennyi a többi kőr nyomás vesztesége. Mindig a legkedvezőtlenebb számit.

2022. jún. 6. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!