Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » A klímánál az átlag vagy a...

A klímánál az átlag vagy a legnagyobb hőkülönbözet számít a hatásfokban? hulladékhő visszanyerő klíma

Figyelt kérdés

Nem teljesen értem a klíma működés asztrofizikáját XD Elvileg a keringetett gáz nyomáskülönbségén alapul ami nagyobb külső belső hőmérséklet eltérés esetén nagyon nyomáskülönbséget jelet,vagyis kisebb hatásfokot,mert a keringető szivattyúnak nehezebb dolga lesz.


A kérdés csak az,hogy ha mondjuk (például) egy hőcserélős légcserélő rendszerbe van beépítve a klíma a kidobott levegő hulladékhő visszahasznosítása érdekében. (Kimenő levegőből vonja el a hőt,ami magasabb mint a külső hőmérséklet , vagyis elvben jobb lenne a hatásfoka, de a hőmennyiség korlátozott,hiszen a kimenő és a bemenő levegő mennyisége is állandó ,egyforma. Vagyis nem tudja azt csinálni,hogy mindkét oldalt-de leginkább az elmenő ,kinti részen- ezerrel keringeti a levegőt,hogy csak minimális hőmérséklet változás legyen, hanem ahány fokot csökkent az egyik oldalt, a másik oldalt pont annyival nől a hőmérséklet tartomány.


Például,ha kint 5fok van, bent 25fok, a hőcserélőm 70%hatásfokú ,tehát a bejövő levegő 19fokos lesz,az elmenő meg 11fok,de én ezt a 11fokos levegőt még újrahasznosítanám a klímával és mondjuk elnyelnék belőle további 6-8 Foknyi hőenergiát, így a kimenő levegő már csak 3-5fokos marad. A kérdés az,hogy a klíma Ilyenkor hatásfok ügyileg úgy dolgozik,mintha fixen a kinti 3-5fokos levegővel bánna tehát ugyanaz lesz a fogyasztása ,vagy ilyenkor az átlag eltéréssel érdemes számolni? (pl mivel kezdetben 11fokos levegővel dolgozik és ezt a 19fokos levegőnek adja át jobb a hatásfoka mintha az 5fokos levegőből a 25fokos levegőt melegítené közvetlenül) viszont később mondjuk 5- fokos elmenő és 25fokos bejövő levegőig jut. Tehát végeredményben ugyanazt éri el,de én mondjuk átlagot számítanék és akkor elvben fogyasztásra olyan lenne ,mintha 8 fokos levegőből csinálna 22fokost. Tehát elvileg egy bizonyos szintig hatékonyabb (Jobb COP/EER) értéket tudna produkálni,mintha közvetlenül a külső-belső levegő között zajlana a hőcsere,vagy tévedek?


Nyilván az így nyerhető hőmennyiség mértéke erősen korlátozott cserébe.



2022. ápr. 26. 19:50
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
próbáld meg max 5 sorban a kérdést
2022. ápr. 26. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Van kimondottan szellőztető klíma is. 5-szor annyiba kerül mint a normal klima. Itt a teljesitmenyt nem csak a hőmérséklet különbségek befolyasolják, de a csőátmérők, annak a hossza, ventillatorok munkagörbéje és millió más dolog hogy fasza legyen.
2022. ápr. 27. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 gabesz147 ***** válasza:

Azt írtad, nem teljesen érted a klíma működését, én se foglalkoztam eddig vele túlságosan, kapizsgáltam valamit, de működik, oszt kész:-).


Ezt találtam, a többi, hővisszanyerés okosságok, amiken felesleges agyalsz, szerintem legyen a mérnökök dolga:-).


[link]

2022. ápr. 27. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Aztán majd úgy járok mint az a család aki melegvízkészítő hőszivattyút vásárolt drága pénzért és kiderült,hogy az ő használati módjukban a COP érték csak 1,5 körül van. Nekem nem mindegy, hogy milyen hatékonyságú és közérzetű dologba és mennyit fektetek. Szeretném,ha jóféle lenne az összeredmény ,csak azt elég nehéz megoldani hogy mindent is tudjon egy rendszer:D

Próbálom kiszűrni,hogy mi az amit kell és érdemes és mi az ami csak egy csodás kis gondolat. Például egy 88-90% hatásfokú hőcserélő mellett nem biztos,hogy szükséges extra klíma a szellőzőrendszerben vagy talajkollektor előtte. Viszont a talajkollektor jó lenne hűtéshez, már ha egyeltalán szükség van rá. Pl egy nehézszerkezetű ,de nagyon jól szigetelt passzívház nem biztos hogy igényel extra hűtést. Marad a fűtés kérdése,amit gazdaságosan egy sima klímával is meg lehet oldani. Passzívház szinten meg az is elég lehet ha bedob az ember egy klímát középre ,onnan kifűtheti az egészet így pl a hálószobában nem kell a klíma hangok miatt aggódni. A szellőztető rendszer folyamatos működése közben úgyis továbbszállítja a meleget. És kész is. Köszönöm a hasznos tanácsokat :D

2022. ápr. 27. 13:27
 5/5 A kérdező kommentje:

De amúgy a kérdés röviden az volt, ami az utolsó sorokban van Példában is. A hulladékhő visszanyerő klíma vagy egy sima klíma hatásfoka jobb?


Amúgy ha tényleg 5x-ös ára van akkor szívás. Mondjuk speciel nem értem miért kerülne többe egy ilyen szerkezet,hisz kisebb energiamennyiséget kell szállítania és a légcserét a szellőztető rendszer oldja meg,így pl ventillátorok és ezek szabályzása nem szükséges eleme. Bár ez minimális különbség,de akkor sem értem mitől kerülne többe. Főleg 5x ös ár. Abban szerintem már a komplett szellőztető rendszer ára is benne van. :)

2022. ápr. 27. 13:52

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!