Van értelme kívülről és belülről is hőszigetelni a falat? Persze kőzetgyapottal hogy azért szellőzzön is.
Értem.
Mit szóltok ahhoz hogy van aki már 25 centivel is szigetel? Hol a vége? 50 centi és aztán már fűteni se kell??? ☺
Egyre kevesebb a megtakarítás. Nem egyenes arányba nő a megtakarítás a vastagsággal.
Fűteni sem kell, kicst irreális, de ha nagy tömeget hőszigetelsz le, akkor elég nagy hőtartalékod is lesz.
Szigetelni csak kívülről, belülről szigetelni értelmetlen.
A szigetelés vastagsága pénztárcafüggő, a vastagsággal a megtakarítás nem lineárisan hanem exponenciálisan változik, magyarán egy adott vastagság felett már nem térül meg az ára.
Ami a vályog falat illeti, nem különösebben magas a fajsúlya, ha még törek is van benne akkor meg pláne nem nehéz. A hőtömeg vagy hőkapacítás a falazat anyagától és annak tömegétől függ, tömör tégla, SILKA, vasbeton a legjobb erre a célra. A vályog ház azért hűvős mert rohadt vastag a fala és elég gyakran vizesedik ami a föld felül hűti a falazatot.
Ami a szigetelés típusát illeti, ha nagy vízfelvételű építőanyagot használsz, mint a vályog, pórusbeton, akkor olyan szigetelést érdemes választani aminek nagyon alacsony a páradiffuziós ellenállása, közetgyapot vagy MULTIPOR.
A modern lukacsos téglák esetén is ajánlott kőzetgyapot, mert a téglák anyagában porózusak a jobb szigetelés miatt, sok fürészport kevernek az agyagba kiégetés előtt, ezért a tömegük is alacsonyabb.
Régi típusú téglák és nem fokozott hőszigetelésű n+F téglák, beton, kő falazatok esetén a polisztirol is megfelel, de csak akkor ha falazat vízszigetelése jó. Ha egy picit is vizesedik alulról, akkor csak a kőzetgyapot alkalmas.
Köszi.
Igen, szerintem is a vizesedés miatt hűvös...
Van már ötvenes kőzetgyapotos tégla amiben 35 centi a gyapot, de arany árban van. Akkor ez már túlzás lenne?
Hőcsillapítás miatt hűvös. De minderről lehet sokat olvasni.
Hőcsillapítás, fáziskésleltetés, hőszigetelés, árnyékolás.
Legjobb hőtároló tömege a fának van, 1kg fa, 2-3kg betonnal ér fel! Csak a beton térfogatilag kisebb helyet foglal.
Vályognak is nagy tömege van, és az a szalma nem sok benn, hogy csökkentse. Érdemes megfogni, ha még nem volt módod rá.
És a jó parasztházat jól tájolták, és a direkt napot is felfogta a tornác vagy fa, így az árnyékolás is megvolt. De passzívházaknál midezzel számolnak. Még mészhomok tégla nagytömegű.
A téglába préselt kőzetgyapot(Thermo tégla) egy szükségmegoldás arra hogy teljesítsék a szigorodó előírásokat, de véleményem szerint egy parasztvakítás. Először is a falazat nem homogén, a kerámia blokk héjának muszáj tömör agyagból lennie a szerkezeti stabilitás miatt és a kerámia nem jó szigetelő. A tégla nem anyagában szigetel hanem az üregben lévő bezárt levegő szigetel. Ha a levegőt gyapottal helyettesíted, akkor nem is igazán a hőszigetelő képessége javul(elvileg még rosszabb is mert 0,024vs 0,036 a lambda), hanem a léghanggátlás, vagyis csendesebb lesz belül. Mérnöki szempontból a külső szigetelés a jó megoldás, de marketing segítségével minden szart el lehet adni. Ami viszont tény, hogy hibrid tégla kivitelezése egyszerűbb, mert nem kell a hőszigetelés ragasztással és dübelezéssel vacakolni, ezen lehet valamit spórolni.
A jó megoldás minél erősebb szerkezetű, minél nehezebb tömegű falazat készítése ami jó hangszigetelő tulajdonsággal bír és azt kívülről szigetelni. A javaslatom az vagy pórusbeton szigetelés nélkül 40-50cm falazat, vagy a legtömörebb pórusbeton(p4)+multipor 40cm falazat vagy Leier AKU hanggátló tégla+gyapot vagy polisztirol 37-40cm falazat. A legolcsóbb megoldás a sima 30N+F és polisztirol, nem véletlenül ezt látni mindenhol.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!