Teraszból lakószobát szeretnék csinálni. Milyen módszert javasoltok?
Adott egy 12m2-es jó alappal rendelkező terasz, amit szeretnék befalazni és szobát csinálni belőle.
Porotherm tégla, ytong, könnyűszerkezetes fa vagy szendvicspanel jobb ár-érték arányban?
Azért az a jó alap, mégis mit jelent? Elsősorban ezért szavaztam a könnyűszerkezetre, mert vannak kétségeim! Úgy egyébként sorrendben az Ytong a legdrágább, a többivel kb. ugyanott vagy árban, mire az használatra kész.
Mindegyik kiszámolható! Tudod, hogy hányszor-hányas a helyiség, ha van féltető, az adja a magasságot, ha nincs, akkor kitalálod mennyi legyen (pl. 2.5-2.7m), számolsz négyzetmétert, majd minden téglatípusnál meg van adva hány tégla kell 1m2-be! Minden zsákos vakolónál meg van adva a kiadósság, az hány m2/cm, ismét tudod a max. felület nagyságát, tudod számolni mennyi vakolóanyagra van szükséged. Minden zsákos falazónál is adott a kiadósság, és azt is tudod számolni, hisz tudod hány sor tégla lesz!
Könnyűszerkezetet azért ajánlom, mert száraz, nincs száradási idő, hamar felépül. Te egyedül is betudod építeni, csak nézz utána a helyes építésnek vagy írj rám privátban és leírom, válaszolok a kérdéseidre. Azért is ajánlom, mert ebben Te magad is, könnyen letudod szerelni a villanyt, laikus kezéből is könnyen ki tud kerülni olyan fal, ami függőleges, merőleges, egyenes, kívül-belül sima felület. Standard ablakot és ajtót, mint magánember is tudsz vásárolni és azt könnyen, Te magad is betudod építeni. A számomra kétséges "jó alapot" lényegesen kevesebb súllyal terheled!
Könnyűszerkezetre a leggyakrabban felhozott ellenérv a rossz hangszigetelés, mivel a falaknak nincs tömege. Gyakorlatban meg az a tapasztalatom, hogy a 90-es években a házak többsége B30-ból épült, a B30 hangszigetelési képességével felér! Nálam is van hozzáépítés könnyűszerkezetből, az épület viszont B30! Nincs különbség!
mindent fából. Persze a padlót szigetelni kell, nem árt a fal alá egy vasszállal erősített betoncsík. A bogarakra, hangyákra is gondolni kell, mert azok mindenhol beférnek.
A falak, mennyezet fából, duplán szigetelve, az ablak műanyag, háromrétegű.
#2-es, azért túlzásokba ne essünk! Igazad van, egy ma épülő háznál nyilvánvaló, hogy az aljzat hőszigetelést kap és nyilvánvaló, hogy rengeteget számít! Ugyanakkor a nem alkalmastól baromira messze van onnan nézve, ahol állunk és ahol állunk az az, hogy Mo-on, a házak elsöprő többségében ez nincs meg, szóval még az is lehet, hogy a kérdező házában sincs meg!
Ha azt szeretné, hogy ne legyen erősen hideg a padló, akkor három dolgot könnyedén megtud tenni az ügy érdekében, hogy ez a hideg érzés jelentősen enyhüljön. 1. szigeteli az alapot is, azaz körbeássa és az alapra is lábazati szigetelés kerül. 2. vagy szőnyeget terít az aljzatra vagy laminált padló alá a legvastagabb alátétet alkalmazza, esetleg filcet tesz alá!
3. Ami egy picit költségesebb (és szintkülönbséget okoz, ezért nem biztos, hogy megoldható), ha vékony, lépésálló kőzetgyapot táblát terít, majd erre két réteg nútféderes OSB kerül! Ez egy "technológia" az utólagos hőszigetelésre. Egyik sem nehezen megoldható, az előbbinek minimális a költsége, de az utóbbiban sem kell anyagilag tönkremenni 12m2 esetében.
A háromrétegű ablakról meg annyit, hogy egy jó irányba (déli vagy nyugati) néző nyílászáró esetén nem lehet egyértelműen kijelenteni azt, hogy a 3. réteg az hoz, nem pedig elvesz! Egy valamit bizonyosan elvesz, pénzt!
"vasszállal erősített betoncsík"
Sírok bammeg! XD
/múltkor megnéztünk egy házat, kérdezem miből készült, srác mondja: vörös kőből, sok lyukkal. én: ööö, nem inkább falazó tégla? srác: jaaaah, az az az./
Kérdező, ha téged nem zavar, hogy se hő, se vízszigetelés nincs azon a terasz aljzaton, akkor nagyon tuti kis szoba lesz: gerendaváz, belül gipszkarton vagy lambéria, kívül deszka borítás, közte kőzetgyapot.
Köszönöm a válaszokat!
Igen a szobában vastagabb szőnyeget szeretnék, nem tényleg nincs hőszigetelve az alap. Marad akkor a könnyűszerkezetes fa.
Szendvicspanel mellett vagy ellen tudtok érveket, mert első ötletem az volt igazából.
Szendvicspanelnél is ugyanúgy kell építs egy keretet, amire ráépíted (rácsavarozod), azt is ugyanúgy kívül szigetelni kell annak érdekében, hogy színezni tudd, hogy úgy nézzen ki, mintha akár egy vakolt fal lenne. Belül ugyanúgy párnafát kell rakjál, de abból 5-öset annak érdekében, hogy a villanyvezetéknek, szerelvénydoboznak, a fűtéscsőnek (ha lesz) legyen helye, hacsak nem probléma, hogy falon kívül van leszerelve. Ellenérvem nincs, de nem gyorsabb vele a munka ha így nézzük. Ha úgy, hogy egy pillanat alatt egymásra lehet szórni, akkor gyorsabb, igen, de 12m2-es teraszt beépíteni fából sem tart tovább 1 napnál 1 embernek!
Csak a panel ára (amennyire szükséged van) 350.000 forint, ehhez ha még számoljuk a rögzítéshez szolgáló zártszelvényt, a saroklemezeket, 400.000-450.000 lazán, lehet több is.
Ennek megfelelően faszerkezetből ha ugyanazt az állapotot nézzük, amit a panel ad, azaz faszerkezet+osb+belső szigetelés+külső 10cm szigetelés behúzva annak ára kb. 350.000 forint. Szóval árban kb. ugyanott vagy. A kettő között a különbség, hogy az előbbinél kapsz egy fémes hatású falat (hiába fehér, attól még az), a másik viszont akár kb. 3000/m2 áron nemesvakolattal színezhető, de hacsak lefested, akkor is vakoltfal hatást érsz el. Az én érvem egyedül ez volna ellene, az árkülönbség és a külalak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!