Olvastam a napokban erről: földzsák technológiával épített teherviselő falak. Mennyire ad ez (megbízhatóan) stabil külső falazatot? Ezeknél nem a szokásos hályog-alapanyagokat keverik össze, hanem kevés agyag, több homok is mehet bele, ugyanakkor...
Ugyanakkor cementet is kevernek a zsákok tartalmába, így sokkal erősebb, teherhordó külső falakat is lehet belőlük építeni, drága (vasbeton, vagy acél) váz-szerkezet kialakítása nélkül.
Ha igaz.
Ez azért lenne (egyedül) hasznos, hogy ha valaki telkén nincs elegendő mennyiségű agyag (így értelemszerűen képtelen vályogtéglák vetésére - hiszen a vályoghoz sok agyag kell), mégis tudna "vályog" falazatot készíteni, mert a cement (szerintük) többszörösen pótolja az agyagot és erősebbé is teszi a zsákok tartalmát, hogy így stabilabb külső falakat lehessen ebből építeni.
Csak a cementnek lenne szállítási költsége (a zsákokat személyautóval akárki a házához viszi maga), a többi anyag helyben, időigényes, nehéz kézi munkával kinyerhető.
Nyilván annak, aki így kíván építkezni, ezt meg sem kell említeni.
Természetes, lélegző szigetelés pedig erre menne kívülre, ez is magától értetődő.
Mindezt vidéki faluban, de ez sem lényeges ennél a kiírásnál.
Azt ugye vágod, hogy ez nem arra van kitalálva, hogy te otthon házilag töltögesd a zsákokat, hanem úgy éri meg, ha egy telephelyről kiszállítva már a kész zsákokat kell csak felpakolni? Pont a lényegét tenné tönkre: az alacsony munkaerő igényt és a gyors építhetőséget: https://www.youtube.com/watch?v=LHl5dYp3dg4
Egyébként ez ilyen szükségépítési technológia, főleg az árvízi védművek homokozsákjaihoz hasonlóan kell elképzelni, pl. rögtönzött hadi felhasználásra, bár van aki virágágyást, támfalat is rak belőle, de semmiképp nem épületfalazat.
A spiritualitás engem nem érdekel. Kizárólag mint építészeti elem érdekel a földzsák technológia.
Szóval azt mondod, hogy még a cementtel erősített földzsák SEM fog nagy alapterületű szobákat (pontosabban az azon lévő emeletet) biztonsággal megtartani? Még hagyományos vályogosan (70-80 cm vastagon egymásra helyezve) sem?
Betonoszlopok vagy valamilyen beton szerkezeti elemek beépítésével igen (nyilván tégla pillér is lehet, részletkérdés), a zsákokat is célszerű lenne lezárni pár soronként valamilyen merevítő elemmel és akkor a preferált építőanyag csak vázkitöltő marad.
A zsákok közti kötés növeléséhez kéne tudni a zsákok merevségét - a műanyag zsákkal biztos mást lehet megcsinálni, mint egy papírral vagy vászonnal, de valószínűleg valamilyen öntőformával lehet befolyásolni, hogy milyen feszültségi irányok mentén kössön oda mikor elkezdik bedolgozni, de ez nagyon nem-szokványos építési terület, szóval itt vagy elereszti az ember a fantáziáját vagy szépen belátja, hogy az egyediségért sokat kell számolni és kísérltezgetni.
S ezzel még csak a statikai rész felszínét kapirgáltad meg, az energetikai kérdések még egyszer ugyanekkora problémát jelentenek.
Köszönöm szépen a fáradozást! El fogok gondolkodni rajta, mert ezen információk alapján ez nem egy szokványos menet lesz.
Ha lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!