Vályogtéglák anyagába lehet keverni plusz anyagokat melyek némileg teherviselőbbé teszik a(z így már talán nem annyira) "szabvány" téglákat? Plusz egy épületszint (nem pusztán csak a tető) miatt. Vagy tudtok fórumot ajánlani ahol megkérdezhetném ezt?
Egyedi építőanyagot készítesz, ami egy kérdőjel lesz. Ugyanúgy a házilag előállított vályogtégla is. Ezekből nem lehet hipp-hopp építkezni.
Van szabványnak megfelelő vályogtégla (gyártanak).
Persze cementtől erősebb lesz. De megváltoznak egyéb tulajdonságai is(páraáteresztés).
A szabvány téglán én a nagyüzemit értettem. Ennek megvan az előírása, a tégla paramétereit a gyártó garantálja, bevizsgált,engedélyezett, így a tervezőnek van mivel számolnia.( Forrástégla)
Én pedig úgy értettem, hogy az előírás szerint adjuk hozzá az összetevőket és szabvány szerint történik a szárítás is. Hiszen az is vályogtégla, régen is az volt, a beomlások nem emiatt történtek, hanem amiatt, ha alulról alap hiányában folyamatosan vizet kapott.
Páraáteresztő képesség szerinted drasztikusan fog változni (immáron nem előnyös irányba, azaz ez már indukálná, hogy vályog helyett 30-as vázkerámiát használjunk), vagy egy kis cementtől (természetesen minden vályogtéglába pontosan meghatározott mennyiség) ez még egy egészen jól lélegző, természetes anyag marad továbbra is?
Vályog egyik nagy előnye (forrástégla oldalon van sok felsorolva)a hőtároló képesség, amivel egy vázkerámia sem rendelkezik, mert a jobb szigetelésre vannak optimalizálva.
Vályoghoz hasonló még a mészhomok tégla, természetes anyag, nagy tömeggel. Mai hőszigetelési paramétereket +hőszigetelő réteggel tudják csak a régi anyagok.
Könyvben úgy olvastam, hogy a belső páraszabályzásba a vályogfalnak is kb 5cm belső fele vesz csak részt. Ezt akár egy jó, ha nem is 5cm, de vályogvakolattal is megoldható.
A vízszigetelés miatt ma meg nem kell az a nagy páraáteresztés, mert nincs mit kipárologtatnia.
Valamint a mai lélegző fal elnevezés, sztem kissé túlzás. Nem rohangál át rajta a víz, a pára, a levegő, nem huzatos.
Egyszerűen sok párát tud megkötni károsodás nélkül, és gyorsan.
Én nem félnék a páraáteresztés csökkenés miatt.
"Vályog egyik nagy előnye [...] a hőtároló képesség"
Ez egyébként miért is előny? Régen valóban fontos volt, amikor este befűtöttek fával a kályhába, reggelre is viszonylag meleg maradt ház. De ma már a termosztáttal vezérelt gázcirkók, vagy elektromos fűtőtetstek pár percenként kapcsolgatnak ha kell.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!