Mikor szükséges alkalmazni és hogyan kell szakszerűen kivitelezni a rabicolást, és mikor milyen anyagokat kell hozzá használni?
Megnéztem néhány témába vágó videót, de az a kép alakult ki bennem, hogy ezt a rabicolás dolgot többnyire vályogházak falainál szokták csinálni, hogy legyen valami, ami a modern vakolatanyagot hozzátartja a vályogfalhoz.
Én korábban úgy tudtam, hogy rabicolást akkor is szoktak alkalmazni, amikor vegyes anyagokból épített falat akarnak levakolni. Azért, hogy a különböző anyagok eltérő dilatációja miatt ne repedjen ki az őket egybe- és eltakaró egysíkú vakolat.
De ilyen jellegű videókat, azaz nem vályog falak, hanem pl. beton és tégla vegyesen, vagy különböző rétegekből építkező beton falak vakolással összefüggő rabicolása témakörben nem találtam sem videót, sem más írást.
Vannak erről interneten is elérhető tananyagok. Olyanok, amiket a kőműves szakmunkás tanulóknak vagy egyetemi képzésen részt vevő építő- és építészmérnököknek tanítanak?
Bármi, amiből okosodni lehet.
Ugyan nem vagyok szakértő, de csináltam már rabicolást. Szerintem azért kell, mert ott is megtartja cementes habarcsot a falon, ahol amúgy könnyen leválik a kötés közben. Pl.terméskő, vályogtégla.
Csirkehálót feszesen, cikk-cakk alakban kell szogekkel felszögelni a letisztázott falra. Én belocsoltam a vályogot, és utána ment a gúz. Amikor szépen meghúzott, kentem fel a vakoló habarcs első rétegét. Szerintem nem érdemes vegyes falnál tökéletes egyenes vakolásra törekedni ,mert nagyon macerás, és nagy gyakorlat kell hozzá. Lesz, ahol 5cm vastagon veszi fel a fal a habarcsot, és lesz, ahol az 1cm se jön ki.
Köszönöm, hogy leírtad a tapasztalataidat. Az általad elkészített rabicolást én is ismerem. Nagyon régen egy öreg vályogház felújításánál élőben is láttam, hogyan készítik, illetve magam is besegítettem akkor a munkába. De szerintem ez a 'szög beüt, csirkeháló felakaszt és rögzít, ...' megoldás csak vályognál tud működni. Keményebb falaknál, nem igazán lehet szöget beverni, sokszor még a fugákba -megkötött falazóhabarcsba- sem. Beton falaknál meg végképp nem járható a szöggel rögzítés, hacsak nem valami speciális (pl. Hilti) beütőszöget használnak hozzá.
Számomra összetettnek tűnik ez téma, ezért olyan szakleírást keresnék, ami részletesen taglalja, hogy:
- Milyen falszerkezeteknél kell fém rabichálót használni, és mikor megfelelő(bb) az üvegszövet?
- Mikor kell a fogadó felülethez rögzíteni (szöggel, csavarokkal, ...) a rabichálót és mikor elég azt csak beleágyazni a vakolat anyagába?
- Amikor rögzíteni kell a fogadó falfelülethez, akkor milyen módon és milyen rögzítő elemekkel (távtartók(?), csavarok, ...) kell megtenni?
- Mekkora távolság kell legyen a fogadó felület és a rabicháló között, és milyen vastag vakolatrétegnek kell takarnia a rabichálót?
Próbáltam kőművesektől kérdezni, de nincs az ismeretségemben korosabb szakember. A fiatalok meg csak annyit mondanak, hogy "úgy szoktuk, hogy ...", de a miértekről és a különböző helyzetekről nem tudnak semmit mondani.
Gondolom, hogy a szakképzésben vannak olyan oktató anyagok, amiből a jövő szakembereit (szakmunkások, technikusok, mérnökök) tanítják. Előbb utóbb csak olvassa valaki olyan is a kérdéseimet, aki tanulja, tanulta vagy tanítja ezeket az ismereteket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!