Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » A régi házakban miért vannak...

A régi házakban miért vannak egymásból nyíló szobák?

Figyelt kérdés
Kivancsi vagyok hogy a regebbi hazaknal, azok epitesenek az idejen, illetve a megtervezeseben, mi ertelme illetve haszna volt annak, hogy a szobak egymasbol nyilnak? Mert ugye ha a gyermekek felnonek, ez mar nem a leg elonyosebb szoba elrendezes, sok szempontbol. Elore is koszonom a valaszokat.

2021. jan. 22. 16:39
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
87%

Az egymásból nyíló szobák funkciója teljesen más volt, mint az 50-es években kialakult és még ma is tartó lakoszobás elrendezés esetén.

Ma úgy gondolunk egy hazra/lakásra, hogy van egy közös tér és onnan nyílnak szobák a gyerekeknek, a szülőknek, a nagyinak, stb...


A polgári lakásokban ez máshogy volt. Általában egy előszobába érkeztek a vendégek, ahonnan a szalonba jutottak. Innen nyílt mondjuk egy ebédlő, és ebbol egy kisebb helyiség, mondjuk szivar, vagy kártya szoba.

A másik irányba voltak a magán területek. Egy köztes helyiséggel ami nappali tartózkodásra szolgálatot, ha nem akart valaki mondjuk a szalonban tartózkodni, hanem annál intimebb helyen. Ezt hívjuk mondjuk könyvtárnak, vagy kis szalonnak. Ebből nyílt a hálószoba, abból meg a fürdő.


A konyha, cseledszoba a bejárat közelében, vagy a cseledfolyoso felőli oldalon volt, szeparalva a családtol.



Ez persze csak alap elrendezés, de a logikája remélem látszik.

2021. jan. 22. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 A kérdező kommentje:
Koszi 11-es, ez egy egeszen kiraly valasz volt, teljesen lenyegre toro, es frankon le irja amire kivancsi voltam. Erdekes azert. Megegyszer koszonom!
2021. jan. 22. 22:56
 13/20 anonim ***** válasza:
69%
Kèt oka van: a gazdagoknál alantas kis folyosón bujkálni, ott előkelőbb ennèl a tèrszervezès. Szegènyeknèl pedig nem telt folyosóra,kicsi a fesztáv, drága a fűtès. Mi èpítèszek amúgy mindig is küzdöttünk a folyosó ellen, haszontalan nyűg.
2021. jan. 22. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
69%
Régen teljesen elfogadott és normális volt, hogy többen alusznak egy szobában, átjárnak a szobákon, stb. Manapság lett az intimitásnak ekkora szerepe csak.
2021. jan. 23. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
82%

Faluhelyen nagyon sok olyan ház épült 80-100 éve, hogy a konyhába belépvén jobbra és balra volt egy-egy szoba. Ennyi volt a ház.


Az is előnye lehetett, hogy keskeny telekből keveset vett el.


Másik ok, hogy nagyon sok közös udvar volt.

Ha az utcafronton állt egy ház, akkor a másik csak hosszú házként csatlakozhatott hozzá.


A benapozottságot is érdemes megemlíteni.


S régen 4-5-6 ember is aludt egy szobában.

Egyáltalán nem volt divat az, ami manapság.

2021. jan. 23. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
100%
Ne felejtsd el kérdező, hogy sok régi bérháznál egyszerűen ketté választották a lakásokat az 50-es,60-as években. Ezért van sokuknál hülye elrendezés.
2021. jan. 23. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
68%

Most így hirtelen négy lakást/házat tudok mondani, ami kb 50 éve épült. Ez ugye már nem éppen a szalonos időszak volt, a lakásokban helytakarékosság miatt van így (meg mert gondolom fel se merült, hogy ez probléma lenne), amit alátámaszt, hogy a házakban nem így van.

Ha egy lakásban csak egy pár lakik, akkor az egyik szoba nappali, a másik háló. Szerintem logikus, hogy a nappaliból nyíljon a háló, és ne egy ridegebb előtérből.

2021. jan. 24. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
100%

A "régi" házak, az akkori életformának megfelelő beosztású polgári házak voltak.

Két bejárati ajtó volt. Az egyik a folyosóról a konyhába vezetett. A másik a hosszú, szélesebb előszobába nyílt, ami sok helyen hall-lá szélesedik, amit ebédlőnek is használtak.

Onnan nyílt a nappali szoba, ami a legnagyobb méretű. Abból nyílt az egyik oldalon szülői háló, ami a fürdőszobába nyílt. A nappali másik oldalán nyílt a gyerekszoba. A gyerekszoba mellett, vagy vele szemben a cselédszoba, és a konyha.

A beosztásuk praktikus. Én is ilyen házban lakom, már a 2. vh. előtt a dédszüleim is itt laktak. A házban klf. méretű lakások vannak, van 75, de van 120 és 170 nm-es is. Utóbbiban értelemszerűen könyvtárszoba / szalon is volt. Ezek bérházak voltak. Az építtetők bérházakba fektették a vagyonukat, kiadták. Jókai Mór a legtermékenyebb, zseniális magyar írónk több mint 100 könyvet írt, olyan népszerű volt, hogy kb. 30 nyelvre fordították le a műveit. Ennél fogja elég gazdag volt. Ő pl. a Múzeum körúton építtetett a feleségének bérházat.

2021. febr. 5. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
100%

Az 50 évvel ezelőtt épült házakat a kérdező szempontjából felejtsétek el.

A 100 évvel ezelőtt épült polgári házakra kérdezett rá. A polgári lakások mind a 2. vh. előtt épültek.

50 évvel ezelőtt a szovjet házgyárak építették a tojóketrec lakótelepeket és a Kádár-kockákat.

2021. febr. 5. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
47%
Igen.
2021. okt. 24. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!