Még meddig lesz ekkora szakmunkáshiány?
Ez már így marad.
Mert minden fiatal egyetemre megy, mert dolgozni már nem akarnak.
Azt hiszik, hogy abból meg tudnak majd élni, hogy lépten-nyomon hangsúlyozzák a diplomások felsőbbrendűségét, miközben egy szög beveréséhez is appot keresnek a Google playon.
Ez mar nem fog javulni hanem csak rosszabb lesz.
A fizikai munka nem vonzo, de az egyetem meg igen. Az idos szakmunkasok akik meg a rendszervaltas elott tanultak azok mar kioregszenek.
Alapvetően én úgy látom, hogy abban rejlik a probléma, amit a 8-as írt. Régóta a szakmunkásképzők valamiféle gyűjtőhelyek, a rossz tanulók gyűjtőhelye, aztán a rossz tanulmányi eredmény sokszor összefügg egy rossz magatartással is. A szakmunkásképzők színvonalát kellene némileg megemelni, ugyanakkor a 18 éves korig megemelt tankötelezettség ezt kvázi blokkolja. Azaz akit nem vesznek föl szakközépbe/gimnáziumba, annak a sorsa a szakképző. Minden évben 1-1 átlag 26-30 fős osztályból kb. 10-15 olyan diák van, aki azért jelentkezik szakképző iskolába mert szakmát akar szerezni, a többiek, a társaság fele legalább, azért van ott mert valahol lennie kell. Ez a tanítás minőségét is jelentősen csökkenti, azt a diákot is hátráltatja, visszahúzza, akiből egyébként alapjáraton lenne valaki, akivel lehetne mit kezdeni, akire érdemes időt szánni. A tanárok teljesítményét is jelentősen csorbítja az örökös sikertelenség, az állandó fegyelmezés stb.
Alapvetően ez a probléma. Másik probléma az, hogy a rossz tanulók, akik az általános iskolán épphogy átevickéltek, ugyanazokkal a tantárgyakkal találkoznak 9-10. osztályban a szakképzőkben, aminek abszolúte nincs semmi értelme. Amit a legtöbb szakmában hasznosíthatsz és amire szükséged van, az a matematika, ezen kívül meg erősen szakirány függő, hogy még mely tantárgy az, amit okvetlen kell tanítani a szakmai tantárgyak mellett. Egy szakképzőben csak erre volna szükség, ugyanis két évig ált. tantárgyakkal foglalkozni egyrészt időpocsékolás, másrészt a diák fölösleges terhelése, az itt megélt további sikertelenségek pedig kiégést okoznak. Azaz 9-10 osztályban irodalomból, történelemből sorozatosan megbuktatott mittomén kőműves vagy villanyszerelő tanoncnak bizony elege lesz a tanulásból, pláne ha eleve nem túl jó tanuló, hisz aki a szakképzőbe folytatja tanulmányait az rendszerint nem az.
Amig nem lesz normális képzés.Ne olyanokat erőltessen a fiatalokra,amit az életben sosem fognak használni.
Ezt már többen is megfogalmazták.
A probléma fent a fejekben van,mert ők sem azt tanulták amit kellett volna .
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!