Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Kedves Mindenki! Egy vegyes...

Kedves Mindenki! Egy vegyes tüzelésű kazán felfűtésével van gondom, ebben kérném nálam tapasztaltabbak vagy szakértők segítségét. Az alap problémám, hogy nem tudom rendesen felfűteni a kazánt. (Kötelező kérdőjel: "? ")

Figyelt kérdés
Idén vettünk egy ingatlant amihez megörököltük a korábban beépített vegyes tüzelésű kazánt is, részletek alább. A rendszerről röviden: Valamikor 30-40 éve gravitációs, nyitott rendszerűnek épült, hatalmas, helyenként 2-2,5 colos csövekkel. Később annyi módosítás történt, hogy a nyitott működést zárt-ra alakították át. Került bele egy 35 literes tágulási tartály, Grundfos márkájú keringető szivattyú és 2,5 bar-os biztonsági szelep. A vegyes kazán mellett egy régebbi nyílt égésterű gázkazán is van. Az épület 2 szintes, szintenként 100m2, átlagosan 2,5m-es belmagassággal. A kazánház egy melléképület pincéjében van. A vegyes kazán amivel gondom van egy Maximus SF-05 típusú 5 tagos öntvény kazán. A gyári adatok szerint fa tüzelésnél 29,2 KW-os. A jelenség, hogy a kazán fűtővize nem melegszik fel 40-50 foknál feljebb 2-3 óra folyamatos tüzelés után se. A szivattyút akkor kapcsoltam be amikor már 60-70 fokos volt a víz a kazánban, de ahogy bekapcsolom,5-10 percen belül visszahűl a víz 50 fok környékére vagy az alá. A tűz rendben van, van huzat bőven, ég ahogy kell szépen sárgás - kékes lánggal. Fabrikettel és napraforgó brikettel tüzeltem, tehát nem vizes fával, nem hulladékkal. Volt, hogy egyszerre 5-7 brikett is volt bent, lobogott folyamatosan, mégsem melegedett fel a kazán vize, az előremenő vízhőfok a csövekben 36 fölé sosem ment. Amiket megpróbáltam: A rendszer teljesen ki van légtelenítve, a kazánt egy fél napon keresztül pucoltam lúgos tisztítószerrel és fém kefékkel meg kaparókkal - fém tiszta lett, a keringető szivattyún levettem a legkisebb fokozatra, hogy ne hűtse vissza túl gyorsan, illetve ki-be kapcsolgattam, de nem segített. Mivel a gáz kazán (35Kw) kb 5-10 perc működés után felfűt és olyan forró vizet csinál, hogy a csöveket nem lehet megfogni, nem hiszem, hogy a rendszerrel van a gond. Lehet, hogy dobhatom ki a kazánt? Vagy esetleg valamire nem gondoltam? Bármi ötletet szívesen fogadok.

2018. okt. 24. 10:51
1 2 3
 11/24 A kérdező kommentje:

Köszönöm az új válaszokat, illetve az utolsónak külön is!

Tetszik a számításod, eddig nem is gondoltam, hogy az időt is számításba vegyem. Megkerestem az energetikai tanúsítványt és abban 300 kWh/m2a szerepel 211 m2 fűtött alapterületre vonatkozóan. Ha ezt összeszorzom és elosztom mondjuk 3500 (nem tudom mi lehet a reális..) fűtési órával akkor kb 18 kW jön ki óránként. Vagy rosszul gondolkodom? Minden esetre ez közelít ahhoz amit írtál és így ez is a kazán alul-méretezettségét igazolja.. :S

A gázkazánunk nagyon régi, nem tudom milyen hatásfokú és mennyit eszik meg gázból, de mivel most nincsenek felesleges millióim, hogy kondenzációsra cseréljem, a biztonság kedvéért valószínű, hogy lecseréljük a vegyes kazánt.

Van esetleg valakinek ötlete, hogy mekkorát lenne érdemes? A 33 kW elég lehet? Vagy inkább a 38 kW?

2018. okt. 25. 13:08
 12/24 anonim ***** válasza:

Aki azt mondja, hogy a gázfűtés drágább, mint a brikett, attól ne fogadj el tanácsot már ebben az életben.


Én azt tudom neked mondani, a saját rendszerem és tapasztalataim ismeretében, hogy nem lehet olyan rossz és ótvar a gázkazánod, hogy ne legyen vele sokkal olcsóbb a fűtés, mint brikettel.

Ha rönkben veszel fát az erdészettől, és te dolgozod fel, akkor van egálban a gázfűtés árával. Ennél drágább a konyhakész fa, és még ennél sokkal drágább a brikett.

Így én csak a pár mázsa saját vágású fát tüzelem el évente, amúgy meg megy a cirkó.


Egyébként, ha egy azonos műszaki paraméterekkel rendelkező gázkazánra cseréled a régit, akkor nem kell terveztetni, engedélyeztetni, stb., csak megvenni, és hivatalos szerelővel beszereltetni, aki igazolja, amit igazolni kell, és ennyi költséged volt.

2018. okt. 25. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 A kérdező kommentje:

Én úgy tudom, hogy az új szabályzás miatt már csak kondenzációsat lehet felszerelni, akkor is ha a régi tönkremegy. Ahhoz pedig mindenképp át kellene szerelni a rendszert nálam a kémény miatt is meg a kazán elhelyezése miatt is. Így engedélyeztetni, terveztetni kell stb stb.. Én kb 1 millás bekerülési költségről tudok, ezt már többen is megerősítették - szerelők nagyrészt és az interneten olvasottak is.

Vagy te tudsz valamit amit én nem.. :)

2018. okt. 25. 14:04
 14/24 anonim ***** válasza:
55%

Kazánt kéménnyel együtt biztos lehet venni 500 ezerért. Többi a munkadíj.


Ismerősömnél gázt is be kellett vezetni, és úgy került minden 1 milliónál kicsit többe.


1 köbméter földgáz fűtőértéke 34 MJ/köbméter, ára számításaim szerint 106,5 forint köbméterenként. Ebből az jön ki, hogy 3,12 ft/MJ az egységár.


1 kg fabrikett fűtőértéke átlagosan 18 MJ/kg, ára 75 forint.

[link]

Innét néztem az adatokat, mert te többszöri kérdésem ellenére sem írtál róla semmit.

Ebből az jön ki, hogy 4,17 ft/MJ az egységár.


[link] itt látható az konyhakész akác ára. S szerintem ez még olcsóbb is, mint sok tüzépen.

1 kg vizes akác ára 39 forint. Fűtőértéke 8,5 MJ/kg.

Ebből az jön ki, hogy 4,59 ft/MJ az egységár.


1 köbméter rönk, vagy méterfa ára 30 ezer forint (keményfa), ha beleszámoljuk a fűrészelés, hasogatás árát. Lehet, keveset mondtam.

2 évig szárítjuk a fát, ekkor leszárad körülbelül 750 kg/köbméteres sűrűségre. Ebből láthatjuk, hogy 40 forintba kerül 1 kg két éve száradó fa. Ennek a fűtőértéke 15,12 MJ/kg.

Ebből az jön ki, hogy 2,65 ft/MJ az egységár.


[link]

Itt látható minőségi barnaszén, ami 2,08 ft/MJ.

A feketekőszén pedig 2,17 ft/MJ.


Felállítom a ranglistát:


1. cseh barnaszén: 2,08 ft/MJ

2. lengyel feketekőszén: 2,17 ft/MJ

3. 2 éve száradó, saját feldolgozású fa: 2,65 ft/MJ

4. földgáz: 3,12 ft/MJ

5. fabrikett: 4,17 ft/MJ

6. vizes, mázsára vett akác: 4,59 ft/MJ


Azonban ez 100 százalékos hatásfokra volt vonatkoztatva, ami mint tudjuk, lehetetlen. Esetleg kondenzációs kazán, a legjobb körülmények között tud 100 százalék felett.


Jöjjön a hatásfokos számítás!


Régi gázkazánnak is van 75 százalék hatásfoka, a vegyestüzelés pedig legjobb esetben 50 százalékos. Nekem puffer mellett sikerült körülbelül 60 százalékot elérnem, csontszáraz fával, folyamatos levegővel és 80-90 fokos előremenővel.

Kiszámolom még a tűzifát faelgázosító kazánnal, és a gázt kondenzációssal, csakhogy lássuk a két legmodernebb dolgot is. Mindkét esetben 90 százalékos hatásfokot feltételezek.


cseh barnaszén: 2,08/0,5=4,16 ft/MJ

lengyel feketekőszén: 2,17/0,5=4,34 ft/MJ

2 éve száradó, saját feldolgozású fa: 2,65/0,5=5,3 ft/MJ. Faelgázosító esetén: 2,65/0,9=2,94 ft/MJ.

földgáz: 3,12/0,75=4,16 ft/MJ. Kondenzációs kazánnal: 3,47 ft/MJ.

fabrikett: 4,17/0,5=8,34 ft/MJ.

vizes, mázsára vett akác: 4,59/9,85 ft/MJ


Most következik a hatásfok által felállított lista:


1. 2 éves, saját kézzel feldolgozott fa faelgázosító kazánnal: 2,94 ft/MJ

2. kondenzációs gázkazán: 3,47 ft/MJ

3. sima gázkazán: 4,16 ft/MJ

3. cseh barnaszén: 4,16 ft/MJ

5. lengyel feketekőszén: 4,34 ft/MJ

6. 2 éves, saját kézzel feldolgozott fa, sima kazánnal: 5,3 ft/MJ

7. fabrikett: 8,34 ft/MJ

8. vizes, mázsára vett akác: 9,85 ft/MJ.


Kedves kérdező, ha továbbra is ragaszkodsz a fabriketthez, akkor már inkább a pénzeddel gyújts be! Már meg ne sértődj, de a matematika megcáfolhatatlan!

2018. okt. 25. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 A kérdező kommentje:

Köszönöm a számításokat és az utánajárást!

Biztosan jogos amit írtál.

A kérdésedre reagáltam, az előző oldalon írtam, hogy 850 Ft-os áron vettem 10kg brikettet.


Nekem 2 gondom van. Az egyik, hogy pici gyerekek mellett a biztonságra is gondolnom kell. Ha megadja magát az ezer éves gázkazán és nincs keret kondenzációsra beruházni akkor fűtés nélkül maradunk mert a jelenlegi vegyes nem fűt.

A másik pedig, hogy az, hogy most ennyire felment a tűzifa ára a gáz meg évek óta stagnál nem jelenti azt, hogy mindig így lesz. Nem árt ha van más megoldás is, ha működik..

Habár az eredeti problémától messzebb kerültünk, köszönöm a segítséget mindenkinek.

2018. okt. 25. 15:41
 16/24 anonim ***** válasza:

Igen, írtad az árát, azt nem láttam. Akkor még rosszabb a helyzet, még többe kerül a brikett.


Az, hogy MAJD emelik a gáz árát, nem kifogás arra, hogy nem akarsz vele fűteni.


Amúgy olcsóbban jönnél ki, ha vennél a kazánhoz 1-2 tagot, s bővítenéd. De ezt nem egyszerű megcsinálni.


Szerinted hány embernek van régi gázkazánja? Mindnek rettegnie kellene, hogy majd tönkremegy, és jaj mi lesz velünk? Nyilván jobb nem lesz, de akkor is.


Ha annyira biztonságban akarod érezni magad, akkor veszel egy 38 kW Totya kazánt, 200 ezer forint. Egy kondenzációs is megvan amúgy 300-ból. A többi a munkadíj. Olyan helyre kell tenni, ahol optimálisan ki lehet vezetni a kéményt.


Tehát vettél egy nagyobb kazánt, vagy tettél a mostaniba 1-2 tagot. 300-350 ezerből meg kell lennie.

Ez azt jelenti, hogy biztonságban vagy arra az esetre, ha tönkremenne a gáz. S így fűthetsz a sokkal olcsóbb gázzal. A kecske is jóllakott, és a káposzta is megmaradt.

Ez ellen mi a kifogásod? Mert biztos vagyok benne, hogy lesz.


A legolcsóbb akkor is egy kazánvédő szelep lenne, nem kerülne annyiba, mint egy új kazán.


Amúgy mit mond a régi tulajdonos, ő hogy tüzelt?


Ajánlom olvasgatásra, itt is azt mondja mindenki, hogy olcsóbb a gáz:


[link]

[link]

2018. okt. 25. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 A kérdező kommentje:

Nincs kifogásom..

Csak alapból a rosszul működő vegyes kazán miatt hoztam létre ezt a topic-ot. Örülök, hogy segítettél és rávilágítottál, hogy olcsóbb a gáz - elfogadom és természetesen próba szerencse.. ez az első szezonunk ebben az épületben télen, kiderül mennyi lesz a sárga csekk. Ettől függetlenül szeretnék egy működő vegyes kazánt.

A kazánvédő szelep beépíthetőségéről már korábban rákérdeztem az egyik hazai forgalmazónál és azt a választ kaptam, hogy a jelenlegi rendszerembe nem köthető be mert a keringető szivattyú az előremenő ágban van. Nyilván átalakítható minden és ha veszek új kazánt akkor sanszos, hogy át lesz alakítva, csak az lett volna a legjobb ha rá lehet bírni a normál működésre a régi öntött vas vegyest mert ez került volna a legkevesebbe.

2018. okt. 25. 16:23
 18/24 anonim ***** válasza:
56%

Azért azt a kazánvédő szelep dolgot kérdezd meg abban az index, vegyestüzelésű topikban is!


Régi tulajdonos mit mond?

2018. okt. 25. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:

Ha a kazan belseje tiszta es nem tul kormos akkor futenie kellene a vizet. (ellenkezo esetben ha a lerakodasok miatt nem adja at a hot a viznek akkor az egestermek homerseklete lesz magasabb)


Ha tul sok levegot adsz neki akkor a tobblet nem vesz reszt az egesben de melegen tavozik a kemenyen at. Ha meggyulladt a tuzeloanyag zard el jol a legbevezeto nyilasokat hogy eppen csak mukodjon. Ami energia nem megy ki a kemenyen az ott lesz a vizben.

2018. okt. 26. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:

A haz pontos hoszuksegletet epuletgepesz mernok ki tudja szamitani.

(a hatarolo szerkezetek es egyeb ertekek alapjan, nem legkobmeter alapon)

2018. okt. 26. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!