Ha télen -20/-30 fokok vannak és egész nap fűtünk és egy pillanatra se nyissuk ki az ablakot mert dől be a füst, az ajtót is csak egy pillanatra nyissuk ki amíg ki/be megyünk a lakásból akkor megtelhet a ház szén-dioxiddal/lehet belőle baj?
Megfulladni valószínűleg nem fogsz, mert nyilván nem légmentesen zárt a ház, de az biztos, hogy baromi egészségtelen, hogy nem szellőztettek, és elég kellemetlen is lehet az állott levegő, na meg a szagok, a páráról nem is beszélve.
Szellőztetni kell, akkor is, ha hideg van. Néhány perces kereszthuzatos szellőztetés naponta kétszer legalább kell, ennyi idő alatt kicserélődik a levegő, de a falak, a bútorok nem hűlnek le.
A füstre azt lehet kikísérletezni, hogy honnan jön (szélirány) és mikor, lehet nincs egész nap 24 órában fűtve. Lehetnek olyan időpontok amikor kinyithatod és nincs füstszag vagy legalább kevés van.
-----------------
CO (szén-monoxid)
Veszélyessége extrém koncentrációban van ezeknek, de kis mértékben is okoz ezt azt. A füst tartalmaz CO-t (szén-monoxid) a levegővel körülbelül egyforma a fajsúlyú (kicsit könnyebb), jól keveredik vele. szagtalan, a füstszag nem azonos vele.
CO keletkezése
Nyílt égésterű berendezések termelik, pl gáztűzhely amibe nincs oxigén bevezetve csak a gáz, így a levegőből veszi el az oxigént. Ha nagyon lecsökken az oxigén és ég a gáz akkor kevés oxigénnel tökéletlenebb égés keletkezik ami termeli a CO-t.
(földgáz, metángáz, benzin, gázolaj, petróleum, kőszén, fa)
Első mérgezési tünete a fejfájás, ez kisebb koncentrációnál is jelentkezik. Nagy mennyiségben és tartósan halálos gáz. CO érzékelőket lehet venni.
-----------------
CO2 (szén-dioxid)
Okozhat halált de csak extrém nagy koncentrációban.
A levegőnél sokkal nehezebb (önthető, min egy folyadék). Mindig alul helyezkedik el. Észlelése a veszélyes helyeken, pl. pincében, ahol új bort tárolnak nagyon egyszerű, egy égő gyertyát kell minél alacsonyabban tartani. Ha elalszik, nem szabad bemenni.
CO2 keletkezése
Kilégzéskor is termeljük így a levegő elhasználódik.
Ha nagyon feldúsul valahol, az álmosságot okoz. Ez jelentkezik az "elhasznált" levegőjű, rosszul szellőztetett helyiségekben, ahol sokan tartózkodnak hosszabb ideig. Ha a belélegzett levegő a normál CO2 többszörösét tartalmazza, akkor azt enyhén savanykásnak érezzük, ez a koncentráció azonban már veszélyes, mert fulladást okozhat.
------------------
A lényeg hogy találd meg a szellőztetés lehetőségét. Egy kisebb füstszag is jobb összességében mintha bent főzöl és lélegzel. Persze csak egy árnyalatnyi. Ha egy szomszédos kéményből közvetlenül jön be szinte a füst azt jelezd az Önkormányzatnak és érdeklődd meg mit lehet tenni.
A szellőztetés meg tényleg jobb úgy ha teljesen kitárunk ablakokat rövidebb ideig, mintha résnyire egész nap szellőztetünk. A hirtelen kicserélődött levegő nek még nincs ideje a falakat is lehűteni, így becsukáskor azok gyorsan visszamelegítik a levegőt.
-20 fok meg nagyon ritkán van akkor is csak pár nap. -30 valószínűtlen. De nagy hidegben meg pont hogy teljesen kitárt ablakokkal szellőztess. Pl 5 vagy 10 perc, becsukás után 15 perccel ha bemész érezni fogod, hogy már nincs is olyan hideg. 30 p és ugyanolyan lesz a hőmérséklet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!