Miért/hogyan épült ilyen sok panel lakótelep Magyarországon?
1. Mert kellet sok lakás, hogy legyen hol lakni az embereknek.(Mégis mit gondoltál? Viccből?)Miután szegény (volt, van és lesz)az ország, a legolcsóbb megoldást kellett választani az építkezéshez, előregyártott betonelemekből, nagyüzemi technológiával.
2. Gyorsan.(mert nagyon kellett már)
Nem volt olcsó, téglából olcsóbb lett volna és nem IDEIGLENES - már szinte le is járt az idő! Meg kellett venni az oroszoktól, a házgyárakból, ez volt az ok a többi mellett.
Hely még bőven - lett - VOLNA Budapesten ... már akkor is elavult volt, amikor építették :(
Szerintem is olcsó volt és gyorsan, nagy tömegben gyártható. A panelekben meg volt tervezve és ki volt alakítva a fürdőszoba és konyha blokkjainak és csöveinek aknája, a villanyvezetékek beleöntve a falba, stb. Mondjuk ha védő csöveket öntöttek volna csak bele, jobban jár mindenki, de akkoriban nem volt lacafaca, ötéves tervek voltak és teljesíteni akarták a brigádok. A tervek egyébként KSGT-n belüli sablontervek voltak, azaz nemcsak itthon használták ugyanazt. Sok földszintes épületet is összeraktak ilyen előre gyártott vasbeton elemekből, de igyekeztek szabványosítani, így a csatorna, födém, híd, aluljáró és hasonló elemek némelyike csereszabatos volt egymással. Élettartam: 25 évre tervezték, amit felülvizsgálattal 50-re lehet nyújtani. Ezt szerintem mindegyik ilyen ház tudja. És ahány lakóváltást, gyepálást kibírt a sok tízezer épület (minimális gondokkal ehhez képest), szerintem nem is annyira rossz technika ez. Más kérdés, hogy sok helyen kilopták az anyagot, nem követték a technológiai utasítást, egyes brigádok összecsapták a rájuk bízott munkát, sok helyen pl. a diletációs hézagokat kiöntötték betonnal, stb. De ezt leszámítva nincs mit szidni rajtuk.
A távfűtés, meg általában az energia (gáz, melegvíz, villany) is olcsó volt, nem rabolták ki az embereket a lelketlen szolgáltatók tulajdonosai, - teljes állami közreműködéssel.
A beton természetes radioaktivitása szerintem nagyobb gond, mint a panelprogram alapkoncepciója.
Az, hogy kicsik, öregednek - nos igen. Ám akinek semmije sincs, nem ez volt a fő gondja. Elkezdett egy fiatal pár dolgozni és megigényelték a lakást. Igen, fiatal pár, mert az állam ezzel és sok egyébbel támogatta a fiatal párokat, hogy mihamarabb házasodjanak és szüljenek gyereket. A gyerekeknek játsótereket, parkokat építettek, kutakkal tele volt minden település és sok szökőkút, díszmedence is volt a tereken. Ma meg kell nézni, mi van helyette...
És ahogy jött a gyerek, meg is kapták. Eleinte önkormányzati bérlakásként - filléres bérekért. Legtöbben megvették, reális idő alatt letörlesztetve a hiteleket.
A módszerváltás előtt nem volt haramia tolvaj bank, utólag emelgetett kamatos kamatok, átcseszéses valuta alapú hitelek, amit lehetetlen valaha is letörleszteni, mert csak szaporodik az adósság ahelyett, hogy fogyna, stb. Ja igen... És nem az ország eladósításából épültek a panelek. Azóta végletesen eladósodtunk, mégsem épültek ebből tömeges ingatlanok, nem szépültek a közterek, a szomjoltásra kitett ivókutakat sorra leszerelték, a sok helyen kiváló minőségű ivóvizünket hozzákevert rossz vízzel ihatatlanná tették, hogy vedd a boltban a palackosat, vagy menjen tönkre, kövesedjen el a veséd, májad és akkor meg veszed a gyógyszert a másik multitól...
Szóval remek dolognak tartom minden hibájával együtt a paneleket. Kezdetben közösségformáló erejük is volt, az első beköltözők örültek neki és a lakógyűlések sem arról szóltak, hogy épp mivel szívatják meg majd a lakókat a mindenféle költségekkel, előírásokkal, szankciókkal, hanem bulikat szerveztek, kirándultak, közösen bográcsban főztek, a gyerekek életre szóló barátságokat kötöttek, stb. A kulcsos gyerekek és az egyéb anomáliák már később jöttek, a következő lakógenerációkkal, mert később változtak az igények. Akik tovább szaporodtak, kertesházba szerettek volna menni. Lakást cseréltek az idősökkel, a panelekben így az öregek aránya megnőtt. Mára pedig az egykori fiatalok is megöregedtek. Ezt is lehetne követni ésszel, belátással. De az gyakran hiányzik.
Persze senki se mondta, hogy nem lehet szebbet, jobbat, nagyobbat, hőszigeteltebbet, hangszigeteltebbet építeni, de akkor és ott erre futotta egy "baráti" ellenségtől megszállt és gazdaságilag is kizsákmányolt országban, (a legvidámabb barakkban) amiben mégis meg lehetett mindenkinek élni. Nem fogyott el a 70-es években a hónap felénél a kosztpénz, igaz a nyugati technika megfizethetetlen volt. A hazai meg olyan, amilyen a panelprogram, de azért mégiscsak volt. :)
Hasonlítsuk már össze a Aljrópai Nyújnizóval, hogy milyen jó is nekünk most, hogy elmúltak ezek az idők... Még egy közönséges gázóra cserénél is megszopatják a fél országot ezek a haramiák...
Panelekből meg építeni kéne bizony már régóta újakat, de hamarosan jönnek a 3D háznyomtatók! Ezek jelentik a tömeglakások következő generációjának alapját, nem a korábban a lakosság közel felének létfontosságú panelprogram.... :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!