89 négyzetméteres 3 szobás családi háznak mennyi a fűtést költségei?
Ez nagyon sok tényezős dolog. Milyen szigetelése a háznak, milyen vastagok a falak, milyenek a nyílászárók, milyen anygból van, milyen a fűtés stb.
Nekem pl. 65-ös építésű ház 105 nm, 25 centis falakkal szigetelés nélkül. Kb 17000 kWh alatt van évente gázzal.
Most az ablakok felét cseréltettük 3 rétegűre, kicsit most kevesebbet fogyasztottunk.
De függ attól is, hogy hány szobát fűtesz teljesen, és mennyit hagysz lejjebb hülni, én pl. amikor valamelyiket nem használjuk, leveszem 17 fokra, a nappalit ha otthon vagyunk akkor 20 fokra fűtöm, ha elmegyünk akkor 17-re leengedem, illetve aludni is jobban szeretek 18-19 fokos szobában.
A héra és a konvektor jó pazarló módszer.
Télen havi 50-60ezer gázszámla simán beficcen akkor is, ha mondjuk 20 fokkal megelégszel.
Így igaz.
Ha még mindig konvektoros fűtés van, akkor nyilván nincs a falakon hőszigetelés sem (épeszű ember inkább előbb azt cserélné azonnal központira, ha lenne annyi pénz amibe egyébként a szigetelés kerülne).
A konvektoroknál pazarlóbb fűtési mód talán nincs is. Ennél már csak a villanyfűtés lenne drágább.
Szerintem a hidegebb téli hónapokban simán 60-70-80 ezres is lehet a gázszámla, éppencsak komfortos belső hőmérséklet mellett is. Ezt abból gondolom, hogy a mi kissé nagyobb (ca 100 m2 fűtött alapterület), de jól szigetelt és új ablakokkal ellátott házunkban még központi gázfűtés mellett is elfogyott az igazán fagyos hónapban (még a múlt télen) több mint 40 ezer ára gáz. Oké, ebből melegvíz előállításra is fogyott. De nyugodtan kiindulhatunk abból, hogy egy konvektoros, szigeteletlen, pláne ha régi ablakokkal felszerelt ház esetében a duplája is lehet a fogyasztás.
Ha megveszitek, és marad pénz (legalább 1- de inkább 1,5 milla), akkor az kéne legyen a legelső változtatás, hogy kiépíttetitek benne a radiátoros központi fűtést.
Ha vegyestüzelésűt akarsz, annak kell külön hely és kémény a lakáson kívül. Kandalló vagy cserépkályha (vízteres, hogy ráköthető legyen a közp. fűtésre) talán egyszerűbb, és olcsóbb- ha van a lakáson belül megfelelő kémény, amire csatlakozhat.
Ha nincs pénz módosításra, és ezt a házat veszitek, akkor érdemesebb lenne éves átalány fizetni a gázra. Hisz nyáron lehet hogy 5 ezer ára gáz elég, míg télen 80 ezer is lehet. Ha átlagolod, és kérsz havi 30 ezres átalányfizetést, akkor az valószínűleg a hideg hónapokat is betakarja majd.
A legfontosabb talán a födém anyaga és állaga. Ott megy el ugyanis a legtöbb hő. Utána a nyílászárók és a falak, végül az aljzat.
A kandalló és a cserépkályha két merőben más fűtési mód. Előbbi lassan fűt fel, de tartja a me
A társasházi körülményekkel nem lehet összehasonlítani egy különálló családi ház fűtését, mert itt az összes falad, és a tetőd a szabad kültéri levegővel határos, nincs szomszéd lakás se alatta, se felette, se mellette, ami "besegít" a melegen tartásba.
Különálló, nem vízteres cserépkályha, ami nincs rákötve a központi fűtésre, kb. félmilliótól kezdődően építtethető. HA van hozzá megfelelő kémény a lakás megfelelő helyén. Kandallót már 1-2 százezerből lehet venni, de erre is ugyanúgy vonatkozik: kell hozzá megfelelő kémény!
Bocsesz, technikai malőr lépett közbe.
Szóval a kandallóba bedurrantasz, percek alatt meleg van, és meleg is lesz mindaddig, amíg tűz, vagy parázs van benne. A cserépkályha merőben más fűtési mód. Befűtesz, aztán (szó szerint) várod a jó időt. Amikor leégett a tűz, becsukod az ajtaját, és fél napon keresztül élvezed a cserépben tárolt hő kiáramlását.
Társasházi lakásban nem szerencsés a fatüzelés. A fa ugyanis 2-3 év tárolás alatt éri el a légszáraz állapotot, akkor a leghatékonyabb vele a fűtés. Ehhez pedig be kell tárolni. Létezik ugyan fabrikett, de z meg baromi drága mulatság ahhoz, hogy a kéményen eregessük ki a vele megtermelt hőt.
Mostanában kezd megtelepedni a köztudatban a rakéta kályha, mint a fa leghatékonyabb felhasználásának módja. Abban érdemes brikettel tüzelni.
Ja, most látom, eltévedtem, hiszen családi házat akartok vásárolni. Ez esetben, ha az alaprajz ezt lehetővé teszi, a faláttöréses cserép-, vagy tömegkályhát javaslom. Utóbbi még nem terjedt el, nehéz szakit találni a megépítéséhez, pedig lényegesen hatékonyabb, mint a cserépkályha.
A vízteres kandallót fából vaskarikának tartom, így arra nem fecsérelek szót.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!