Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Miért épültek a Zalában a...

Böröcz Dávid kérdése:

Miért épültek a Zalában a dombhátakra falvak?

Figyelt kérdés

#Zala-dombság
2016. márc. 7. 17:20
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Két okból: egyrészt eredendően elég mocsaras vidék. Másrészt határvidék, a dombokról jobban áttekinthető, védhető.
2016. márc. 7. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
köszi
2016. márc. 7. 17:25
 3/5 gomzoli ***** válasza:
100%

Nem éppen jellemző Zalára, hogy eredendően elég mocsaras vidék lenne, kizárólag a Kis-Balaton és a Zala-torkolat része volt (részben most is) mocsaras. Ellenkezőleg: inkább a dombos erdős táj jellemző.

A kérdésben szereplő feltételezés, miszerint a falvak (általánosságban) dombhátakra épülnének, szintén nem helytálló Zala egészére nézve. Rengeteg kisebb-nagyobb település van, ami völgybe, vagy sík helyekre épült.

Amire a kérdés irányult, azok szerintem az Őrség (Zala- és Vas határa Ausztria mentén) falvai. Itt jellemző az elszórt, dombtetőkön épült falvak megléte, és ebben igaza volt az első hozzászólónak, határvédelmi célt is szolgáltak régen.

2016. márc. 7. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Hogy messzebbre lehessen ellátni .
2016. márc. 7. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

3 fő oka volt.


1. Messzebbre lehet ellátni. Ez azért egy viszonylag vitatott ok, mert nem csak a határőrvidékre, az Őrség szeres településeire jellemző, hanem Zala egész nagy részére, sőt a határok túloldalán az eredendően szlovén és osztrák alapítású falvakra is. (Ártani azért nem ártott senkinek, ha távolabbra látott...)


2. A legfontosabb ok valószínűleg a víztől való félelem. Egy igen csapadékos vidékről van szó, és a mocsártól is féltek, a hóolvadáskor meg nyári esőktől megáradó patakoktól is, meg a meredek domboldalakról zivatarok alkalmával lezúduló víztől is, ami alámosta volna a fából és vályogból készült házakat.

Az első két ok miatt nem költöztek a völgyekbe, a harmadik miatt meg a domboldalakra.


3. Ez már az előzőből következik félig.

Mivel az erdős vidéken élve erdőirtások helyén gazdálkodtak, így mindenki a saját kitisztított területhez közel akart költözni. Tehát ezért jött létre sok kis település, meg településeken belül a szerek és szegek. Na, és mivel nem sok ember élt egy csomóban, így el is fértek a víztől védett dombtetőkön, nem kényszerültek a domboldalak és völgyek beépítésére, mert nem terjeszkedtek annyira a falvak.

2016. márc. 8. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!