Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Gázzal működő készülékeknél,...

Gyuribacsika kérdése:

Gázzal működő készülékeknél, hogy hogy nem robban be a gáz mikor a pl. gáztűzhely vagy kazán stb. bekapcsol?

Figyelt kérdés
Az érdekel, hogy ha én a földgázt direktbe akár egy szikrával meggyújtanám ugye robbanna minden, hogyan van megoldva, hogy ezek a gázzal működő gépek nem robbannak fel, mikor is tulajdonképpen ezek is égetik a gázt.

2015. dec. 29. 18:51
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Az égéshez (robbanáshoz) nemcsak éghető anyag kell, hanem oxigén (levegő) is.
2015. dec. 29. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Az rendben, hogy oxigén is kell, de ha én egy gázmérő óra főcsap előtti vezetéket megcsonkolok és begyújtom, sőt gyújtani sem kell, mert ha le flexelem cigány módon magától a szikrától égbe repülök és hogy itt is körülvesz a levegő na mármost az oxigén is. A kazán vagy tűzhely mégsem robban fel, ott is van, meg itt is van oxigén. Erre irányul a kérdésem.
2015. dec. 29. 19:20
 3/9 anonim ***** válasza:
55%
gyuribacsika! A fünyirot már érted?
2015. dec. 29. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Kell-e, Gyuri, aranybicska?
2015. dec. 29. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Pedig berobban, csak mivel nagyon kevés gáz folyik át a szelepen, csak kismértékű a robbanás, ha egyáltalán annak lehet nevezni. Őrlángos gázkonvektoroknál és átfolyós vízmelegítőknél figyelhető meg leginkább. Ahogy megengeded a meleg víz csapot, szinte hallani, ahogy berobban a gáz és elkezd nagy lángon égni. Kémia órán biztosan "robbantottatok" hidrogént, ami egy kis kémcsőben volt. Egy kis pukkanást lehetett hallani. Ha viszont az egész helyiség tele lett volna hidrogénnel, és úgy gyújtottál volna meg egy gyufát, bazi nagyot szólt volna és lehet az épületből se sok maradt volna. Tehát kérdésedre a válasz, a gáz mennyiségétől is függ, hogy robban vagy csak ég. Ha egy rakás fára benzint locsolsz, mert úgy szeretnéd meggyújtani, akkor sem a benzin robban fel, az csak elég. Mivel a benzin nagyon illékony folyadék, párologni kezd és a levegővel keveredve egy robbanékony gázelegyet képez és az robban fel.
2015. dec. 29. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

a robbanáshoz megfelelő koncentráció kell. ez alatt, vagy felette nem robban.

a gázberendezés begyújtásakor nincs ilyen koncentráció,sok levegő és kevés gáz van jelen.csak ha telenyomatod a légteret gázzal, akkor fog robbanni.ezenkívül el vannak látva biztonsági berendezésekkel.

2015. dec. 29. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Csicsky ***** válasza:
100%
Az előző válaszolók ugyan már megválaszolták a kérdést, de a te kérdésed gondolom az volt, hogy ha egy gázvezeték végén meggyújtják a kiömlő gázt, akkor az a láng miért nem hatol be a vezetékbe és robbantja föl a vezetékben lévő gázt. Ez azért van, mert ott nem lenne mivel (nincs mivel) égnie, a vezetékben nincsen hozzá oxigén. Például ha a vezetéken belül elektromos szikrát hoznál létre, akkor semmi sem történne, nem gyújtaná meg a gázt.
2015. dec. 29. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
52%
valaki mondta ezt a benzines begyújtást. Egyszer amikor kempingezni voltunk, akkor mivel vizes volt a fa, és nem gyulladt be ezért pár ember úgy gondolta hogy meglocsolja benzinnel és meggyullad. És tényleg, és senki sem robbant be :D És nyílt tér volt szóval oxigén meg minden a levegőben :D Akkor hogy is van ez? :)
2015. dec. 30. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

A legegyszerűbben a gáztűzhely rózsáinál, és az őrlánggal rendelkező készülékek eseténem tudom a elmagyarázni a jelenséget.


Az őrláng a kazában (konvektorban), illetve az égő gyufa a gázrózsánál olyan közel van az égőfejhez, hogy amikor a gáz adagolása elkezdődik akkor a tűz egyből átterjed a gázégőfejen kiáramló gázra.


Ha a nyílt láng egy kicsit távolabb van, akkor a gáz nem gyullad azonnal be, csak amikor a nyílt lángot eléri a kiterjedő gáz frontja. Minél messzebb van a gyújtóforrás, annál nagyobb a lobbanás. Ha még tovább távolítod a gyújtóforrást, elérhetsz egy olyan helyzetet, hogy másodpercekig, vagy percekig nem gyullad meg a kiömlő gáz (közben képződik a gáz-levegő elegy) és egyszer csak belobban/felrobban ez az elegy a levegő/gáz arányoktól függően.


A benzinnel végzett tűzgyújtáshoz nézd meg a következő videót 2:35-nél. https://www.youtube.com/watch?v=SMIBeU1gDuc

lelocsolták a farakást, és nem azonnal gyújtották meg, hanem volt ideje a benzin gőzöknek szétterjedni. Be is lobbant több méter távolságban is a benzingőz. Mondjuk minél nagyobb hőség van, annál intenzívebb a benzin párolgása.

2015. dec. 30. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!