Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Házmesterként viselkedhet a...

Házmesterként viselkedhet a közös képviselő, nem lakik ott, de többször megjelenik naponta?

Figyelt kérdés

2015. jún. 21. 20:50
 1/8 anonim ***** válasza:
Miért zavar, ha megjelenik?
2015. jún. 21. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Akár a házmestert is ellenőrizheti.
2015. jún. 21. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Pl. azért, mert mindenbe beleszól, kötekedik és egyedül, a saját szája íze szerint állította össze a HÁZIRENDET! A lakók beleegyezése nélkül olyan szabályokat hoz, amivel a lakók nem értenek egyet!
2015. jún. 21. 21:19
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Akkor a lakók kezdeményezzenek közgyűlést, és váltsák le a közös képviselőt.
2015. jún. 21. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

"A szervezeti-működési szabályzat


13. §12 (1) A közösség szerveit, azok hatáskörét, jogait és kötelezettségeit, a közös költség viselésének szabályait a közösség szervezeti-működési szabályzatában kell megállapítani.

(2) A szervezeti-működési szabályzatnak - e törvény keretei között - tartalmaznia kell:

a) a tulajdonostárs külön tulajdonának használatára, hasznosítására, a külön tulajdonon belül nem mérhető közüzemi és más szolgáltatások díjának elszámolására és megfizetésére,

b) a közös tulajdon fenntartására, ezen belül

- a közös költség viselésére és a költséghátralékok megfizetésére,

- felújítási alap képzése esetén az alap felhasználására,

c) a társasházi lakóépület házirendjére,

d) a közgyűlés, illetőleg a részközgyűlés hatáskörére és eljárására,

e) a közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke és tagjai hatáskörére és feladataira,

f) a számvizsgáló bizottság, ennek hiányában a közösség ellenőrzési jogkörére, feladataira

vonatkozó részletes szabályokat.

(3) A legfeljebb hatlakásos társasház közössége dönthet arról, hogy szervezetére és működésére az e törvényben meghatározott rendelkezéseket alkalmazza. Ha a közösség ilyen határozatot nem hoz, e törvénynek a szervezeti-működési szabályzatra, a közgyűlésre, a közös képviselőre, illetőleg az intézőbizottságra és a számvizsgáló bizottságra vonatkozó rendelkezései helyett a Ptk. közös tulajdonra vonatkozó szabályait kell alkalmazni.

14. § (1) A szervezeti-működési szabályzatot a közösség az alakuló közgyűlésen - de legkésőbb az azt követő hatvan napon belül megtartott közgyűlésen - az összes tulajdoni hányad szerinti legalább egyszerű szavazattöbbségű határozatával állapítja meg.

(2) Az (1) bekezdésben említett határozat úgy is meghozható, hogy a közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke felhívására az írásbeli határozati javaslatról a tulajdonostársak írásban szavaznak. Az írásbeli szavazás eredményét a közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke - a szavazásra megjelölt határidőt követő nyolc napon belül - köteles a tulajdonostársakkal írásban közölni.

(3) A szervezeti-működési szabályzat tervezetét, a közgyűlés megtartását, illetőleg az írásbeli szavazásra kitűzött határidőt megelőző tizenöt munkanappal korábban a tulajdonostársak részére meg kell küldeni.

(4) Ha a (2) bekezdésben említett írásbeli szavazás eredménytelen, vagy a tulajdoni hányad 1/10-ével rendelkező tulajdonostársak módosító javaslatot tesznek, a közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke az (1) bekezdésben előírt határidőn belül a közgyűlést köteles összehívni.

15. § A közösség - a 14. §-ban meghatározottak szerint - a szervezeti-működési szabályzatot bármikor módosíthatja. A szervezeti-működési szabályzatot, illetőleg annak módosítását az ingatlan-nyilvántartási iratokhoz kell csatolni."


A házirendet a fentiek értelmében nem a közös képviselő határozza meg önállóan, hanem a lakóközösség hozza szavazattöbbséggel, ugyanígy bármikor meg is változtathatja.

Itt a társasházi törvény, érdemes tanulmányozni:


[link]

2015. jún. 21. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hozzászólást és a Működési Szabályzat megküldését. Úgy gondolom, hogy ez az, amit tudnia kellene a KÖZÖS KÉPVISELŐNKNEK!!!!
2015. jún. 21. 22:42
 7/8 anonim válasza:

Kedves kérdező!


Ahogy a korábbi válaszadó által bemásolt törvényrészletből látható, a házirend a szervezeti-működési szabályzat (SZMSZ) része, és azt az összes tulajdonos több, mint ötven százaléka fogadhatja el, vagy módosíthatja.


Sajnos gyakori tapasztalat, hogy a közös képviselő nem a közösséget képviseli, nem szolgáltatást nyújt a megbízási díjáért cserébe, hanem hatóságnak, főnöknek képzeli magát a házban. Sok közös képviselő azt hiszi, az ő feladata a tulajdonosok helyett dönteni, miközben éppen a döntést segítő egyértelmű információkat kéne adnia. A lakóközösség nem társasházi szakemberekből áll, a tulajdonosokat könnyű megvezetni.


Az évente kötelezően kiküldött elszámolásból, és a személyes megbeszélés során megismert tényekből hozzáértéssel elég egyértelműen kiderül, hogy a társasházi tulajdonosok érdekei szerint végzi-e a feladatát a közös képviselő. Ha nem, akkor van lehetőség leváltani.


Amennyiben további kérdése van, a www.kozoskep.hu oldalon további információkat talál, és egyszerű kapcsolatfelvételre is van lehetőség.

2015. jún. 22. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

Szerintem ennek nincs akadálya.


Mások inkább arra panaszkodnak, hogy évek óta nem látták a házban.

2015. jún. 22. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!