Házilag lehet valahogy a gyertyába kanócot rakni?
Égetni is akarjátok a gyertyát, vagy csak dísznek?
Ha égetni is, érdemes keresni valami hobbiboltot vagy ilyesmit, és venni. Gondolom, a gugliban már utánanéztél, milyen jellegű helyeken lehet venni.
Én gyerekkoromban öntöttem mindenféle színes gyertyákat, gömbölyű izzó üvegébe. (A végét kibontottam, az üveget csavarhúzóval kitördeltem onnan.) Öntés után az üveget óvatosan összetörtem.
Színes hímzőcérnát sodortam össze több szálat, az volt a kanóc. Nem égett úgy, mint a rendes bél, de azért tűrhető volt. Talán több szálat kellett volna összesodorni. (Már nem emléxem, hány szál volt.)
A kanóc anyaga a lényeg elsősorban, és csak utána a vastagsága. Az anyaga nem függvénye semminek a gyertyával kapcsolatban,Legjobb a pamutszál, lehetőleg ne sodrott, hanem fonott legyen, mert ez megfelelően porózus, megfelelő mértékben szenesedik, és szenesedés után is megtartja porózusságát és alakját (a felszívott viasznak köszönhetően). Az összecsavart pamutszálak azért nem az igaziak, mert égés közben hajlamosak szétnyílni, így túl nagy lesz a gyertya lángja, aminek hátrányát lentebb fejtem ki.
A gyapjú is jó lenne, de az szenesedés közben göbösödik, így már nem tudja felszívni a cuccot (ugyanez a helyzet a műszálas dolgokkal). A len vagy kender madzag is jó, csak az kevésbé porózus mint a pamut, kevesebb anyagot tud felszívni, Így kisebb lánggal ég, nehezebben gyullad meg, és hajlamosabb a kormolásra.
A kanóc vastagságát a gyertya vastagságához kell mérni. Ebben nem tudok arányszámot mondani, próbálgatni kell. Ha túl vastag, akkor túl nagy lesz a lángja, így túl nagy térben olvasztja meg maga körül a viaszhengert, így az oldalt is túlságosan elvékonyodik, így pedig elereszti kifelé a folyékonnyá váló viaszt, így a gyertya anyagának jó része nem elég, hanem lefolyik az oldalán.
Ha viszont túl vékony a kanóc, akkor túl vastag réteg marad meg a gyertyából, és egy cső jön létre égetésekor. Ez önmagában nem probléma, a baj akkor kezdődik, ha már elég mélyen beégett a kanóc a gyertya belsejébe. Ilyenkor ugyanis egyre nagyobb mennyiséget olvaszt le a keletkező hőmennyiség a gyertya testének belső felületéről, ami a kanóc tövében fog összegyűlni, és a szintje hajlamos lesz magasabbra nőni, mint a kanóc magassága. Így a gyertya állandóan ki fog aludni, úgy kell kifaragni a közepéből a kanócot, így megint csak egy csomó gyertyaanyag kárbavész.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!