Gáz vagy fa, mivel érdemes fűteni manapság?
Mivel érdemesebb fűteni két szobát, adott a parapettes konvektor mindkét helyiségben és van egy beépített csrépkályha is a kettő szoba közti falban.
Most a gáz ára 2,295 Ft/MJ+ÁFA vagy fával ami akácfa januári vágású bruttó 33 Ft/kg.
A fa elég macerás, mert 2 óra múlva kihűl a radiátor vegyestüzelésűnél. Ha éjszaka nincs hőigénye a családnak, akkor jó. A cserépkályha jól tartja a meleget, de azért a füstszag elég fura egy tiszta, modern házban.
A fával inkább az a gond, hogy a fekete kereskedők semmivel nem olcsóbbak mint a tüzépek - a csalások és a trükközések miatt.
Egyértelműen a fával olcsóbb és jobb fűteni.
Igaz a fával több a macera, de megéri.
A gázzal az a baj, amikor nem megy folyamatosan akkor nincsen olyan meleg. Ráadásul a konvektor igen csak pörgeti az órát.
Cserépkályhánál azt kell tudnod, hogy 1-2 nap folyamatos tüzelés kell, hogy rendesen átmelegedjen( viszont ugyanennyi idő is kell a lehűléshez), és érdemes nagyobb darab fákkal tüzelni, és nem szabad hagyni. hogy lángoljon a fa, hanem csak szépen parázsoljon.
Fával oda kell figyelni nehogy átverjenek, ezért érdemes erdeim3 (1mx1mx1,75m)-re venni . A másik arra kell figyelni, hogy száraz legyen a fa, ezért érdemes egy évre előre megvenni a fát.
Ha hasogatott fát akarsz venni akkor kalodásat érdemes,de ha mázsára veszed a fát akkor figyelj rá, hogy ne legyen vizes, és előtted mérjék ki.Gyakori trükközés még, hogy a mázsa el van állítva.
"A cserépkályha jól tartja a meleget, de azért a füstszag elég fura egy tiszta, modern házban. "
A feleségem szülei egy 4 éve épült házban laknak és cserépkályhával fűtenek de egyáltalán nincs füstszag , pedig műanyag nyílászárók vannak.
Nálunk sem volt füstszag cserépkályha mellett, csak macerás volt és nem is elég a házhoz, de mit vártunk egy nyaralótól...
Nos, többen írták a fűtés abbahagyása utáni hőmérsékletcsökkenést. Oké, hogy a cserépkályha egy ideig tartja a meleget, de ha a ház rendesebben szigetelt és nem kicsi a hőtároló tömege, akkor nem sokat hűl, ha akár fél napig nincs fűtés. Bár valószínűleg elég kevés jól szigetelt ház van még (s azokban nem is nagyon lehet fával fűteni, mert az túl sok lenne. mi is ezért bontattuk le a cserépkályhát, a macera és piszkolás mellett.)
#4:
"A fa elég macerás, mert 2 óra múlva kihűl a radiátor vegyestüzelésűnél."
Ha gravitációs a rendszer (nincs keringetőszivattyú), akkor bizony sok víz megy a rendszerbe, akár fél köbméter, aminek igen nagy a hőtehetetlensége. Igaz, hogy begyújtás után egy jó órával kezdenek átmelegedni a radiátorok, de ha este 10-kor megrakod a kazánt, akkor reggel még mindig langyosak a csövek, fűtőtestek. Hátránya lehet, hogy rondák a vastag csövek a házban, ha háklis az ember az esztétikára. Esetleg be lehet őket burkolni, leszigetelni, úgy még tovább tartja a meleget.
Ha keringetős, akkor valóban hamarabb kihűl a radiátor, mivel 50-100 liter víznél több ritkán megy a rendszerbe. De ha ügyesen rakod a tüzet, akkor reggel még mindig nincs hideg a házban (persze hőszigetelni érdemes a házat).
Még előnye a fának ha kandallód vagy cserépkályáhd van, hogy már az is emeli a hőérzetet, ha látod hogy lobog a tűz a tűztérben :)
"A cserépkályha jól tartja a meleget, de azért a füstszag elég fura egy tiszta, modern házban. "
Erre csak azt tudom mondani, hogy meg kell tanulni cserépkályhában, kandallóban is tüzelni, és egy deka füstszag sem lesz a házban. Ha mégis, akkor ott a rendszerrel van valami probléma, ami lehet tervezési, építési hiba, pl. szűk vagy rövid a kémény, távol van a kandalló a kéménytől vagy csak simán el van kormolódva a kémény, esetleg rosszul zár a tűztérajtó. Cserépkályhát nem szabad kihűlni hagyni (hacsak el nem utazik napokra az ember hazulról), és akkor nem lesz probléma a begyújtással.
"A fával inkább az a gond, hogy a fekete kereskedők semmivel nem olcsóbbak mint a tüzépek - a csalások és a trükközések miatt."
Ez sajnos igaz, meg kell nézni, hogy kitől veszi az ember a fát, alkudozni sem árt olykor. Még így is belefuthat az ember csibészekbe.
A gáz egyértelműen kényelmesebb, de jóval drágább is. De a kényelemnek ára van, ráadásul a gázfűtés nem emeli annyira a hőérzetet, mint egy pofás fatüzelésű kandalló vagy cserépkályha.
Leszigetelni pedig mindenképpen érdemes a házat kívülről, azzal rengeteget lehet nyerni a fűtésen, 5-10 év alatt visszahozza az árát, onnantól csak termel.
Kérdező:
A parapetes konvektor elég rossz hatásfokkal működik a gázfűtőberendezések közül, szerintem mindenképpen érdemes lenne a cserepet beizzítani. Ha megtanultok fűteni benne, akkor a gázt el is felejthetitek akár, mert sosem lesz rá szükségetek. A megtanulni fűteni a cserépben nem csak azt jelenti, hogy ügyesen begyújtani és ügyesen rakni, hanem azt is, hogy előre gondolkodni. A cserépnek a legnagyobb a hőtehetetlensége, annak kell idő mire felfűtöd, akár több óra is, főleg ha vízteres. Cserébe viszont a tűz kialvása után még sok-sok óráig leadja az eltárolt meleget. Nézni kell az időjárás-jelentést, ha másnapra lehűlést mond, akkor már aznap érdemes jól megrakni, még akkor is, ha egyébként még jó idő van kinn. Ha viszont másnapra enyhülést és napsütést mond, akkor akár a -10 fokos délutánon vagy kora estén is abba lehet hagyni a tüzelést, és akkor másnap nem lesz 30 fok a lakásban, nem kell ablakon kiereszteni a meleget, mert nem lehet a házban megmaradni a hőségtől.
Egyetértek. Én nem pontozom, csak ha egetverő hülyeséget írnak, vagy nagyon jót, amibe szinte lehetetlen belekötni. Esetleg ha nagyon provokatív a válasz, vagy más hasonló ok miatt "lóg ki a kosárból".
Alapvetően egyetértek a faárusos írásoddal, és még a nemgravis rendszerű központi fűtéses írásoddal sincs baj, bár nem írtad oda hogy keringetős rendszerre gondolsz. Ezért egészítettem ki inkább az írásodat, mintsem lepontoztalak volna.
De adok egy zöldet, csak hogy a statisztikát javítsam, a csúnya lehúzásokat én sem szeretem :)
Parapettes gázkonvektor:
-gáz ára 2,295 Ft/MJ + 27% ÁFA
-hatásfok 92%
2,295*1,27/0,92=3,168 Ft/hasznosult MJ
Beépített cserépkályha:
-akácfa januári vágás bruttó 33 Ft/kg 13,5 MJ/kg
-hatásfok 75%
33/13,5/0,75=3,259 Ft/hasznosult MJ
Ez a válasz hogyan állja meg a helyét?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!