Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Székesfehérvári lakcímbejelent...

Székesfehérvári lakcímbejelentés ügy. Hogyan zajlik?

Figyelt kérdés
Szeretnék segítséget kérni! Az állandó lakcímemről elköltöztem albérletbe (válás miatt), de mivel az állandó lakcímem a férjem címe volt, így onnét mindenképpen ki akarok jelentkezni. Viszont az albérlet címén kívül nem lesz más címem, állandó semmiképpen, nincs hova állandóra bejelentkeznem. Úgy tudom, hogy ha nincs állandó lakcím, akkor nem is kezdeményezhetek ideiglenes lakcím létesítést, nem jegyzik be állandó lakcím hiányában. Mit lehet tenni ilyen esetben? "Hajléktalan" leszek? Hogyan megy ez pontosan? Elsősorban a témában hozzáértőktől várnék választ, de tapasztalatok is érdekelnének. Előre is köszönöm Mindenkinek! Brigitta
2014. febr. 20. 09:47
 1/1 anonim ***** válasza:

Az igaz, hogy lakóhely (tévesen: állandó lakcím) hiányában tartózkodási helyet (tévesen: ideiglenes lakcím) sem jegyeznek be, mert a törvény szerint a tartózkodási hely csak kiegészítő jellegű a lakóhely mellett.


A szabályos megoldás az, hogy a bérelt lakás címét kell lakóhelyként bejelenteni.


Sajnos Magyarországon él a tévhit, hogy a bérelt lakás (tévesen: albérlet) címét nem lehet lakóhelynek bejelenteni. Az igazság az, hogy semmiféle ilyen korlátozás nincs. Az nincs korlátozva, hogy milyen gyakran lehet a lakóhelyet módosítani, és az sem, hogy mennyi ideig lehet lakni egy bérelt lakásban. Tévedés továbbá az is, hogy a bérelt lakás tulajdonosának jogában állna a lakcímbejelentést korlátozni vagy megtiltani. Az igazság az, hogy a törvény bár a tulajdonos aláírásához köti a lakcímbejelentést, mégsem ad mérlegelési jogot a tulajdonosnak, vagyis neki minden esetben alá KELL írnia a lakcímbejelentőt. Ha nem teszi, a Ptk. 5. §. szerinti joggal való visszaélést követ el. Sajnos ez a jogsértés Magyarországon nagyon elterjedt, és a hivatalok sem tesznek semmit ellene.


2013. március 1-je óta lehetőség van arra, hogy közjegyzőnél kötött vagy két tanúval aláíratott bérleti szerződést bemutatva a tulajdonos külön aláírása nélkül bejelentsd a lakcímet. Sajnos ez nem segít, ha a bérleti szerződés nem ilyen, és akkor sem, ha a tulajdonosnak a fent részletezett tévképzetei vannak, hiszen mihelyst tudomására jut a lakcímbejelentés, felháborodottan fel fogja mondani a bérleti szerződést.


Holott a lakcímbejelentés a bérlő kötelessége, és nem tartozik a tulajdonosra. Pláne nem akadályozhatja meg azt. Jól is néznénk ki, ha egy másik ember szabhatná meg, hogy egy törvényes kötelességemet teljesíthetem-e.


A fentiek miatt előfordulhat, hogy minden igyekezeted ellenére nem tudod bejelenteni a lakcímedet. Ez a magyar jogállam állapotát minősíti. Mit tudsz tenni ilyen esetben? 1: Másik lakást keresni, ahol a tulajdonos nem ilyen ostoba, vagy 2: bejelentkezni szívességből ismerőshöz, de nem árt tudni, hogy ez közokirathamisításnak számít, vagy 3: településszintű lakcímet bejelenteni, de ez azzal jár, hogy úgy fognak kezelni, mintha hajléktalan lennél.

2014. febr. 20. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!