Mennyibe kerülhet egy új tető, vagy inkább felújítás (faanyag, cserép) sacc/kb. négyzetméterenként?
Azért vicces, hogy egy nevét felvállalni nem merő „ács” vitatkozik egy tetőfedővel .
Az viszont már szomorú, hogy vannak még vállalkozók, akik ellenléc nélkül fóliáznak. A megfizethetetlen ellenléc 200Ft/m (5x5). Ez négyzetméterenként 300Ft plusz költségbe kerül.
Ez egyébként nem vitatéma. Az ellenléc nem elhagyható. Ha nincsen ellenléc még a cserép garanciáját is elveszíted! A tetőfedő anyag is drága, mégsem hagyjuk ki.
Mivel nem szeretem ugyan azt többször leírni, így bemásolom ide az index fórumra írt hozzászólásomat:
„A légrésre érdemes odafigyelni, mert több szerepe is van. Az elsődleges szerepe, hogy a tetőfedés alá bejutott csapadékot kiszárítsa, így az nem károsítja a cserépléceket, mert folyamatosan szárazon tartja.
A második feladata, hogy a nyári napokon felmelegedett tetőfedő anyagot és magát a légrést hűtse, hogy a hő ne a lakótér felé sugározzon. Ha megfelelő méretűek a ki és a beszellőző rések (és maga a légrés is), akkor ez a "húzat" szélcsendes időben is megindul a kéményhatás miatt. Ez úgy működik, hogy a meleg levegő megindul felfelé és a szellőző cserepeken keresztül kijut a szabadba. Persze ez csak akkor működik, ha alul a friss levegő be tud áramlani, ezért fontos az alsó beszellőző és a felső kiszellőző rések megfelelő kialakítása. Rosszul működő légrés esetén a tetőfedő anyag alatti levegő hőmérséklete 60C° fölé is emelkedhet!
A harmadik szerepe, télen van. Ekkor ennek a légrésnek a szerepe az, hogy a tetőtérből kifelé áramló meleget elvezesse, így nem engedi felmelegedni annyira a tetőfedő anyagot. Ez a hó megtartása szempontjából fontos, mert nem olvad meg a hóréteg alja, ami az egész tetőfelületen lévő hó megcsúszását okozza.”
A fólia az ereszaljánál, minden esetben a cseppentő lemezre fusson, aztán hogy ez belemegy-e a csatornába vagy sem, az az ereszkialakítástól függ.
A csatornába vezetett verziót itt: [link]
A csatorna alattit pedig itt tudod megnézni: [link]
Lenke arra tipikus hibára gondolt, amikor a kantra állított lécen (legyen inkább ereszdeszka :) ) átbuktatva lezárják a beszellőző rést és még egy vízzsákot is kialakítanak. Sík cserépnél, még durvább.
Lenke!
A VELUX továbbképzésen kérdezted tőlem, hogy milyen néven szoktam írni a gyakorikérdéseken. :)
HÚÚÚÚÚÚÚÚ!
Ennyi nagytudású szaki!
...és micsoda vita alakult ki.
Énhozzám meg jött egy tudatlan nyestcsalád
(akik nem voltak évi 7 továbbképzésen),
és szanaszét szaggatták a kész fóliát a családi házamon!!
Továbbá ezek a tudatlan jószágok szétszaggatták a kátránypapírt és széttúrták az üveggyapot szigetelést is.
Ne kezdjétek írni, hogy mit kell csinálni a nyesttel, mert mindent létezőt kipróbáltam már az évek alatt, de hangosan kiröhögnek.
Tudjátok, nekem az itt kialakult vitáról, a Hofi jut az eszembe,
hogy hol innen támadtak a partizánok, hol onnan,
és végül meg jött a csősz és mindenkit hazazavart!
:)
Magyarul sz@rik rá a nyest, hogy párazáró-e,
meg, hogy be van-e vezetve a csatornába stb...stb...
De azt ne felejtsétek, hogy cserepes lemez alá nem jó a hagyományos szürke párazáró fólia :)
Különben, én még nem is láttam olyan tetőt, ahol a fóliát nem ellenléccel szorították volna le ... ha nincs ellenléc, akkor meg minek a fólia ? legfeljebb addig ér valamit ameddig az építkezés tart, mert így a födém nem ázik ... a cserép tartó lécezés viszont annál inkább, és ami a legrosszabb, miután rákerül a cserép ... ki sem szárad kellőképpen :)
Mindenki tudja , hogy a fát mi öli meg :) remélem. A gomba :) Létezik impregnálás is, de az olyan amilyen, éppen milyen kedve volt az építőanyag kereskedésben dolgozóknak :D Legtöbbször csak felületi színezés, nem több :( sajnos És azt tudjátok hogy mi jellemző minden gombára ? nagyon kedvelik a nedves , sötét és meleg helyeket ... Akkor lássuk csak : A cserép alatt sötét van, ... remélem mert ha nem akkor nagy baj van -LOL- nyáron, vagy ha csak nagyon süt a nap, meleg is van és ha ellenléc hiányában a lécezésnek nincs ideje cserepezés előtt megszabadulni egy kiadós esőzés alkalmával többszörösen magába szívott vízmennyiségtől, nem sok idő kell hozzá, a léceken gombatenyészet alakuljon ki :D
Másik kérdés : 2000 ft / nm szerkezet, fedés egyben ? Ki akarjátok éheztetni az ácsokat ? A 3500 ft / nm is nagyon akciós ár XDXDXD
Szerintetek, akik így gondolják ( íratkozzatok be Matolcsi György valamelyik szektájába ) ma , Magyarországon mennyi pénzből lehet eltartani egy normál létszámú családot, fenntartani a házat / lakást , fizetni a rezsit, taníttatni a gyerekeket, fenntartani az autót, amiből sokszor egy családnak 1 nem is elég de ez mindegy
Az a baj, hogy a mai piacon ácsok terén egymás alá licitálnak. Ami normális körülmények közt rendben is van. Nem tudom, hogy hogyan, de legutóbb 1.700/m2 vállalt alám egy kivitelező. Azért azt megkérdezném tőle, hogy ebből hogyan tudott jól kijönni. (tagolt tető, nem nyereg!) Sok a kókler és a vendégmunkás. Nincs baj ha valaki-kik feljönnek az alföldről és dolgoznak, de majd 45%-al olcsóbban dolgoznak, nem értem hogyan?
Az alátét fólián csak mosolyogtam, mert pár sorból kiderült, hogy névtelen írónk igencsak megkárosítja a megrendelőket és ezen Lenke kolléganőnk elsiklott. De ismerem és mint engem is zavar, hogy a tudatlanságból adódó kivitelezés 99%-ban drágább megoldás mint ha normálisan van megcsinálva.
Nyugodtam mondhatom, hogy szégyen az, hogy annak olyan kivitelező, aki egy nyilvános portálon próbálja megmagyarázni a baromságot, és aki segíteni akar neki azt leminősíti!
Ehhez csak gratulálni tudok...
Elolvastam ezt a pengeváltást, de nem értem, hogy miért egymással vitatkoztak a hozzászólok, ahelyett hogy a kérdésre adták volna meg a választ. Kit érdekel, kinek hány szakmája van, ez nem bizonyít semmi hozzáértést, tudjuk, hogy lehet nálunk szakmai végzettségről szóló papírokat kapni, pénzkérdés ez egész, nem biztos, hogy tudás is van mögötte. Persze a kérdés is lehetett volna pontosabb, milyen cserép, beépített tetőről van-e szó, milyen (volt) a régi tetőszerkezet. Végül is mennyibe került a felújítás?
Én nem vagyok sem ács, sem tetőfedő (mellesleg valóban két szakma, de egy jó ács megtanulja a tetőfedést is), csak 2 ház építésének tapasztalataival rendelkezem. Szerintem a legfontosabb, hogy megfelelő legyen a tető lejtése, főleg ha cserép kerül rá. Felújításnál nem biztos, hogy a teljes faszerkezetet ki kell cserélni, épp gerenda akár több száz évet is kibír. A jól felrakott cserép alá nem esik be se az eső, se a hó! Az egyik tetőnk 35 éves, a ház másik része 15 éves, nincs elrohadva sem a fa, sem a cserép. Az igaz, hogy régen jobb minőségű volt a faáru, és a cserép is sajnos. Nálunk nincs ellenléc. Én kértem, de az ács azt mondta, hogy miután nem lesz beépítve, felesleges kiadás. A tető így is drága volt, ezért belementem. De nem bántam meg, azóta sincs semmi gond. A 35 év alatt 1 gerenda se korhadt el, ebből gondolom, hogy megfelelő a szellőzés, és nem ázik sehol. Kis hazánkban az a probléma, hogy a mesterek nem keresnek összhangot a szakmailag indokolt minőség és a megrendelő igénye, pénztárcája között, jobbára csak az érdekli őket, hogy minél többet leakasszanak. Ennek érdekében rábeszélik a megrendelőt olyan megoldásokra, ami nem feltétlenül lenne szükséges. Hogy nem hívja vissza valaki az ácsot, tetőfedőt garanciális javításra, annak sem biztos, hogy az az oka, hogy tökéletes munkát végzett, inkább az, hogy akivel az ember egyszer pórul járt, azt nem hívja még egyszer. Egyébként a mai ár, ha jól vagyok informálva, nagyjából 2000 Ft az ácsmunka, és 800 Ft a tetőfedés, négyzetméterenként. A faárunak durván 80 ezer forint m3-e impregnálva. Hogy mennyi kell belőle, az persze függ a tetőszerkezettől, a tetőfedés anyagától, de vannak már kalkulátorok fenn a neten, lehet velük számolgatni. Ami nehezebb, megbízható mestert találni. :(
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!