Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Mennyire figyeltek a takarékos...

Mennyire figyeltek a takarékosságra mind étkezésben, mind a közüzemi dolgokat illetően? Házatok/lakásotok lehetővé teszi ezt? (nyílászárók, energiatakarékos égők pl. )

Figyelt kérdés
2012. ápr. 17. 18:16
 1/3 gomzoli ***** válasza:

Az étkezésen annyira nem spórolunk, persze azért próbálok takarékos módon főzni, sütni. Ha nagyon akarnám, akkor elkerülném a hosszú hőkezelést igénylő ételeket, pláne, ha amúgy is drága: pl. marhapörkölt, 2-3 órán át főzve.

Vagy pl. nem héjában egészben főzném a krumplit 3/4 órán át, hanem felkockázva 20 percig. Ha marad belőle fölösleg, akkor próbálnám felhasználni a következő elkészítendő ételben (pl. krumplis pogácsa, vagy krumplis zsemlegombóc- szikkadt kenyér felhasználásával.) Vagy higíthatom a tojást némi tejjel és liszttel pl. panírozásnál, vagy omlettkészítésnél. A fehér kenyér megszáradás után lereszelhető zsemlemorzsának.

Főleg a rezsin próbálunk spórolni. Az összes izzó helyett energiatakarékos fénycsövek vannak, kivéve a spájz, ott megmaradt a 25 wattos izzó.

A házunkat hőszigeteltettük, 8- ill. az É-i falon 10 centi hungarocellel. A padlást magam szőnyegeztem le 10 centi kőzetgyapottal. A nyílászárók komplett újakra (műanyag) cserélve. Modern termosztát (2 éves modell) irányítja a relatív modern (14 éves) gázkazánt. Megelégszünk 19-20 fokkal télen. (110 m2, 4 szoba, fűtés, melegvíz előállítás és főzés gázzal, hideg téli hónap 250-300 m3 fogyasztás. Nyáron 40-50m3)

Este van úgy, hogy megtartjuk a kádban a fürdővizet, amiben aztán be lehet áztatni szennyes ruhákat, mindennemű mosószer nélkül, és másnap elég egy rövid, takarékos 30 perces, 30 fokos mosóprogram kevés mosóporral. Működik a dolog...

Tervezek még kutat fúratni, és a vizét a melléképületbe bevezetni, ahol tavasztól őszig mosókonyha üzemelne...

A vízfogyasztás nagymértékben csökkenthető, ha zuhanyzik az ember a kádfürdő helyett. Mosogatásnál folyóvizet használok ugyan, de ott is próbálok az ésszerűség keretein belül maradni, gyengébb sugárban folyatom a vizet, és csak akkor, amikor tényleg kell. Az edények leöblítésénél bedugom a mosogató dugóját, a felfogott enyhén habos víz jó lesz a legközelebbi maszatos edények beáztatásához, stb.(2 medencés mosogató).

Télen naponta 2-3 alkalommal szellőztetünk, egyszerre minden ablakot kitárva, 2 percre lökésszerű kereszthuzattal söpörve ki az elhasznált levegőt. Hirtelen lehűl ugyan a lakás levegője, de hamar visszamelegszik a falakban, és berendezési tárgyakban tárolt hőtől, és összességében kevésbé pazarló eljárás, mint itt-ott bukóablakokat félóraszám résnyire nyitva hagyni.

Így aztán a páratartalommal sincs semmi gondunk (átlag 50-55%), amiről pedig a laikusok szemforgatva rémmeséket beszélnek, "hőszigetelés- nylonzsák a házra húzva- pára- penész" kulcsszavakkal.

A páraelszívó kivezetőcsővébe beépítettem egy pillangószelepet, ami csak akkor nyit, ha megy az elszívó, különben zárt, hogy ne jöjjön be rajta a hideg levegő.

Ennyi jutott most eszembe.

2012. ápr. 17. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 gomzoli ***** válasza:
Most nézem, amit írtam télre 250-300 m3 gázfogyasztást, azt a -10 fokok mellett értettem.
2012. ápr. 17. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Mi albérletbe lakunk, régebbi családi ház, még a régi ablakokkal.

Nemrég költöztünk ide, majd télen kiderülnek a dolgok.

De az előző helyen is megpróbáltunk spórolni amin lehetett. Az egyetlen dolog, amin nem spórolok, az a wcpapír és zsebkendő. Ezekből igenis megveszem a drágább, de jobb minőségűt.

Energiatakarékos égők-kipipálva

hőtükör a radiátor mögött-kipipálva

Nem vagyok az a nagyon kifillérező ember a rezsi tekintetében, mert ha mosni kell, akkor mosni kell, ha le kell húzni a wc-t, akkor le kell húzni.

Hála égnek két éve kaptam férjemtől mosogatógépet, gyönyörűen lement a vízszámlánk. Igaz áramot eszik ez is, de nem annyit. De ezzel is úgy spórolok, hogy amikor végzett a mosással-öblítéssel, akkor nem hagyom lefutni végig, hogy szárítson is, hanem kikapcsolom és kinyitom, éjszaka megszáradnak maguktól is.

Fürdővízbe én is szoktam ruhákat áztatni, ill. esténként 2 vödör vizet kimerek belőle és az éjszakai vagy reggeli kisdolgot le lehet vele önteni.

Esővizet majd gyűjteni fogom, és az öntözés azzal fog működni.

Tervezünk még egy kerti zuhanyt is. Nyáron nagyon jó lesz majd, ha csak kicsit fel akarunk frissülni...és nem a bojlerből kell kifolyatni a vizet.

A tv csak akkor van bekapcsolva, ha valóban nézem/hallgatom. Pl. ma alig volt bekapcsolva, csak délben meg este a híradóra.

Számítógép szintén akkor van bekapcsolva, amikor használom. Ha pl. kint vagyok a kertben, akkor felesleges hogy menjenek és lekapcsolom a hosszabbítót is.

Nagy, side by side hűtőm van, hatalmas a fagyasztója. Ha pörit főzünk, akkor úgy főzünk, hogy 4 napi adag legyen, a felét adagokban lefagyasztom, a másik felét meg 2 nap alatt megesszük.

Igazából nem szeretek kaját kidobni, és nem is nagyon fordul elő, de van hogy elfelejtődik vmi, amit betettünk a hűtőbe és megdöglik. A száradt kenyérből morzsát csinálok.

Ha nem muszáj, akkor nem porszívozok, inkább seprek.

2012. ápr. 17. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!