Milyen panelházban lakni?
Szia!
Mi egy kétemeletes, sátortetős, tömbfűtéses (azaz független a távhő szolgáltatótól) panel első emeletén lakunk. Mondhatni családias, mert össz-vissz 12 család lakik a lépcsőházba. Télen nem fűtjük el a gatyánkat is (a tömbfűtés miatt), az egész házban egységes a meleg. Nekünk nagyon-nagyon hiányzik egy erkély, ahol pl. teregetni lehet vagy egyszerűen kiülni. Szeretünk itt lakni, de egy tízemeletesbe meghalnék. Ugyan itt nincs lift, de mindenki ismer mindenkit és ez sokat számít.
Amire érdemes odafigyelni (nem csak) panel vásárlásakor, hogy mennyi a ház össz vagyona, mi mindent terveznek felújítani, milyen a lakók fizetési morálja. Sajnos (vagy szerencsére?) mostanság nem épülnek ilyen házak, a legfiatalabb is minimum 18 éves, az ilyen korú épületre már kell költeni. Szóval érdeklődd meg, hogy a ház mit, mikor tervez? Pl.: szigetelés, nyílászáró csere, fűtéskorszerűsítés, mennyire lelkes a közös képviselő, szokott-e pályázatokat figyelni, arra indul-e a ház? Mindegyik felújítás horribilis pénzekbe kerül, arra ha nincs előre kalkulálva, akkor komoly pénzösszeget kell az egyes lakóknak befizetni. A lakásban (ha nem akarjátok/tudjátok felújítani) volt-e elektromos vezeték csere? Nagyon sok panelban egyszerűen leégnek a vezetékek a falban és a falak szétverése nélkül csak külön kábelcsatornával lehet megoldani az új vezetékelést, ami valljuk be nem egy szép látvány.
Utolsónak:
Sok távfűtéses paneles örülne az évi 200eFt-os fűtésszámlának. A távfűtéssel az (is) a baj, hogy nyáron is kell készenléti díjat fizetni (én 5-6ezer Ft/hónapról tudok), télen pedig baromi sokat kell fizetni, nem szokatlan, hogy egy-egy hidegebb hónap 50-60eFt-os távhőszámlával ér véget. Természetesen ez attól is függ, hogy mekkora az a panel lakás.
Utolsónak: Csak tudod mi ezért éjjel-nappal dolgozunk. Nem ám az, hogy hazamegyünk, és meleg van!
Meg ehhez még hozzájön a havi minimum 20e Ft-os melegvíz-előállítás díja. És ha nekünk tönkremegy valami a fűtéssel kapcsolatban, akkor nem visíthatunk, hogy valaki cserélje ki, hanem szépen elmegyünk a boltba, és otthagyunk pár tízezer, százezer forintot.
És nekünk állambácsi semmit nem támogat, sőt, az én adómból fizetik a panellakások fűtését is.
Utolsónak:
Tudom, hogy milyen így fűteni, volt szerencsém éjszakákat ülni a vegyes tüzelésű kazán mellett, hogy melegecske legyen a házban, nekem újat nem tudsz mondani. És igen, én vágtam hozzá a fát is.
A paneles távfűtés és a fatüzelésű ház között az az alapvető különbség, hogy míg az első nagyon sokat nem tud ellene tenni, addig a második igen.
Panelban lakom, de nem távfűtésesben, hanem tömbfűtésesben, a te adóforintjaidból nekem egy fillér sem jut semmilyen címen.
De igazad van, nekünk elég szólni az általunk fizetett kazán karbantartónak, hogy szerelje meg, ha valami gond van, de a szerelés összes költségét ugyanúgy ki kell fizetnünk, mint ha nálad romlik el valami. Annyi könnyebbségünk van, hogy nem nekem kell elmenni és megvenni (természetesen ezt is ki kell fizetnem).
Szóval nem értem, hogy miért vagy felháborodva és mire ez a stílus, de nem is igazán szeretném megtudni.
Részemről ennyi.
16:40-nek:
Egyrészt családi házat is lehet gázzal fűteni (nálunk is kondenzációs kazán van), másrészt a panel mellett nem a családi ház az egyetlen alternatíva. Laktam lakásonként egyéni fűtésű, téglából épült 16 lakásos házban, a gázszámlám a legnagyobb téli hidegben volt 10ezer forint, a közös költség pedig 7ezer forint volt, amiben benne volt a vízdíj is. A távfűtés azért drága, mert egy csomó hő elveszik még az utcán a föld alatt, mielőtt a csövek egyáltalán a házhoz érnének, és azt mind a lakók fizetik meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!