Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Mitől lesz a kátrányos-vizes...

Rapavi Ilona kérdése:

Mitől lesz a kátrányos-vizes kicsapódás cserépkályhás fűtés esetén?

Figyelt kérdés
Mindez a lakásban a kémény vonalában a falon,ill. kívülről a kéményen is látszik,mállik a vakolata a vizes kátránytól.Keményfával tüzelek. Kb.12 éve már volt hasonló gond, akkor újraépítettük a kémyént teljesen,talptól.
2012. febr. 11. 20:14
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:

A FA NEDVESSÉG TARTALMA:

A fa mindig igyekszik igazodni a környezete nedvességtartalmához, ezért a szabadban tárolt tűzifa szeptembertől inkább ismét visszanedvesedik, nem szárad tovább január közepéig.


Még a két évig szárított légszáraz fának is épp csak 20% alá csökken a nedvességtartalma.

Mi azt szoktuk csinálni, hogy a következő napi tűzifát már bekészítjük a kandalló mellé, ahol jól átmelegszik (átforrósodik) és mire a tűzre kerül még tud egy kicsikét száradni, az átmelegedett fa jelentős mértékben segíti a begyújtást.


Lásd még:

[link]


A kátrányt a fa nedvessége, az alacsony hőfokú égés okozza. Begyújtáskor elkerülhetetlen valamennyi kátrányfüstös égés.

A kátrány kicsapódásához pedig az alacsony hőfokú kémény hozzá járul.


A BEGYÚJTÁSRÓL BŐVEBBEN:

Optimális lenne az aprófát a nagyobb fahasábok tetejére rakni és felülről begyújtani a tüzet, hogy a nagyobb fát a lehulló parázs gyújtsa meg. Így szinte füst mentesen be lehetne gyújtani.

De például a páromat semmivel sem tudom erre a technikára rábeszélni, mert ugye több gyújtós fogyna. Az általa megszokott mennyiségű gyújtóssal ugyanis kialszik a tűz.

A párom mindig alulról gyújtja be a tüzet, amitől persze jobban füstöl a kémény, és természetesen intenzívebben kátrányosodik is, viszont sosem alszik el neki.


A feleségem szülői házában egy önetetős kazán volt, amit kötelező volt alulról begyújtani. Annak olyan volt a kialakítása, hogy a tűz lefelé és vízszintesen égett. Az nyilván más mint a kandallónk, de a tűzgyújtásnak ez a módja úgy tűnik mélyen bele ivódott az agyába.


KORACÉL BÉLÉSCSŐ:

Mi az új házunkba 28x28 cm belső keresztmetszetű téglából falazott kéményt építtettünk, amibe egy 150 mm átmérőjű béléscsövet rakattunk már az építés során.

A béléscső központosítását 50mm vastag lépésálló kőzetgyapotból kivágott távtartókkal oldottuk meg. Nem is értem, hogy miért nem gyártanak hozzá koracél távtartókat.

A kőművesek tégla proknikkal akarták kitámasztani, de azokat sikerült még időben kiszedni.


A különbséget zongorázni lehetne a régi 14x14 cm-es téglakéményhez képest.

Azóta nincs huzatproblémánk.

Évente egyszer kitakarítom a kandalló járatait, és ki kormolom a bekötő csövet.

2018. máj. 28. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!