Mitől lesz a kátrányos-vizes kicsapódás cserépkályhás fűtés esetén?
Itt válaszolj, mert a privátokat olvasatlanul törlöm!
Gondolom azért nyitottad a topicot!
Köszönöm szépen a válaszod, nagyon értékes számomra!
Az igazság, hogy épp most novemberben nézte meg kéményseprő a kéményt és nem tudta, mitől lehet ez. (Na, erre mit is mondjak???)Mégegyszer köszi!:)
kátrányos biztosan nem lesz fától...tudtodon kívül valamikor olyan anyaggal főtöttek, ami nem igazán odavaló...jó esetben gyantás fenyővel, rossz esetben pozdorjával, kátránypapírral, flakonokkal, egyéb műanyaggal,olajos rongygyal...aztán jelzi azt is, hogy a harmatpont nem megfelelő magasságban van, nem elég meleg a kémény ott ahol még melegnek kellene lennie...
ennek már annyi...illetve akác, vagy valami hasonló gyantamentes, jól égő fával sokáig egyforma hőmérsékleten főteni, hogy a harmatpont egyszer kívül legyen a kéményen...ha láng csap ki, akkor meggyulladt a kéményben a kátrányos lerakódás...
szóval valaki mással tüzelt, mint keményfa...
"ha láng csap ki, akkor meggyulladt a kéményben a kátrányos lerakódás... "
Ez mind szép és jó, de a szobában van a kicsapódás, nem a kémény belsején!
' A kérdező kommentje:
A kátrányos kicsapódás a falon, ill.a tapétán látszik a kémény vonalában."
Arról nem beszélve, hogy legalább 12 éve, ők lakják a házat.
"Kb.12 éve már volt hasonló gond"
Itt sajnos ereszt a kémény.
mégegyszer:
A kémény a füstgázok elvezetésére szolgáló szerkezeti elem, ami emellett biztosítja az égéshez szükséges levegőmennyiséget is.
A kéményben a füstgázok felfelé szállnak, ennek következtében a tűztérban szívóhatást váltanak ki. Ez a szívóhatás, amit egyszerűen csak huzatnak, vagy kéményhuzatnak szoktunk nevezni, biztosítja a tűztérajtón, vagy a levegőztetőnyílásokon keresztül az égéshez szükséges levegőt.
A huzat mértékét befolyásolja
- a kémény magassága
- a kémény belső súrlódási ellenállása
- a kémény keresztmetszete (előnyös a kör keresztmetszet, egy d=140mm átmérőjű, kör keresztmetszetű/154cm2 kerámiabélésű kémény áramlási tulajdonsága és hatékonysága lényegesen jobb, mint egy 140x140mm-es-es négyszög keresztmetszetű/196cm2 falazott kéményé)
- a külső levegő és a füstgázok hőmérsékletkülönbsége
- a külső légmozgás és a mindenkori légnyomás
Jelenleg építési engedélyt csak kerámia béléscsővel ellátott, szigetelt kéményre, vagy ún. szerelt kéményre kaphatunk. Azonban a régi kémények túlnyomó többsége még falazott kémény.
A falazott kémények hátrányai:
- rendszerint nem kör, hanem négyszög, vagy téglalap keresztmetszetűek
- nem szigeteltek, tehát a cserépkályha, kandalló kilépő füstjének hőmérséklete általában nem elegendő ahhoz, hogy a kéményt mielőbb üzemi hőmérsékletre melegítse és ott tartsa. Emiatt a kéményben áramló füstgázokból a pára kicsapódik és kormos, kátrányos lé jelenik meg a kémény falán.
Ezt a kátrányt aztán a kémény anyaga magába szívja és előbb-utóbb sötét foltok jelennek meg a kémény külső falán, teszem azt a szoba falán, amit aztán sehogyan sem fogunk tudni eltüntetni, mert minden festésen átüt.
Emellett az így kicsapódott nedvesség agresszív savakat tartalmaz, amelyek kikezdik a kémény kötőanyagát, sőt, magát a téglát is, minek következtében a kémény porózussá válik, a habarcs kiporlad, kihullik és a kémény meggyengül, legrosszabb esetben ledől.
Erre utólagos megoldást a kémény béléscsövezése jelenthet.
- Ha nem megfelelő a kémény belső felületének az elsimítása, ez a füstgázok turbulenciáját okozza, megnöveli a füstgázok áramlásának súrlódási ellenállását, ez pedig még egy megfelelő magasságú és keresztmetszetű kémény huzatát, hatásfokát is olyan mértékben képes rontani, hogy egyszerűen képtelen lesz a rá kötött cserépkályha, kandalló a megfelelő teljesítményt leadni, nem lesz megfelelő benne az égés, ezáltal sok elégetlen égéstermék kerül a füstjáratokba, a cserépkályha, kandalló idő előtt elkoszolódik, visszafüstöl, végső soron pedig tönkremegy.
Egy megfelelően méretezett kerámiacsöves illetve szerelt kémény a tüzelőberendezés tisztább, környezetbarátabb, hatékonyabb működését eredményezi, ezért ha tehetjük, ilyen kéményt építtessünk. Hosszú távon behozza az árát.
Ha pedig nagy látványajtót szeretnénk, akkor egyenesen kötelező, hiszen egy 180-200 mm belső átmérőjű, kör keresztmetszetű kémény tudja csak igazán biztosítani egy nagy ajtóval ellátott cserépkályha, kandalló megfelelő huzatát, anélkül, hogy minden ajtónyitáskor hatalmas pöffenetet küldene vissza a lakótérbe.
A legjobb, ha a kéményt szakember méretezi az elképzelt tüzelőberendezés méreteihez és teljesítményéhez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!