Tanyán lehet lakni hivatalosan, vagy az csak "üdülőnek", vagy hétvégi háznak minősül?
Így van! Külterületen van, és magányosan áll.
Természetesen lehet tanyán lakni!! :) Azt hiszem kellenek hozzá bizonyos alap feltételek (higiéniai).. Meg mondjuk nem rossz ha van meleg víz, fűtés, áram..
Egyik régi barátnőm egy tanyán él a családjával. Állattenyésztéssel foglalkoznak. Nekik az a hivatalos otthonuk. :)
A Termőföldről szóló 1994. évi LV. törvény alapján tanya a település külterületén lévő mezőgazdasági termelés növénytermesztés és állattenyésztés, továbbá az ezekkel kapcsolatos termékfeldolgozás és terméktárolás) céljára létesített lakó- és gazdasági épület, épületcsoport és az azonos helyrajzi szám alatt hozzá tartozó, legfeljebb 6000 m2 területű föld együttese.
Tehát, ahogy eddig leírták: nagy föld rajta egy épülettel.
Olyan könnyen nem építhetik szorosan körbe, mivel az a terület valakié és legfeljebb úgy építkezhetnek oda, ha a területet vagy egy részét megvásárolják és átminősíttetik. Ekkor már viszont nem lesz tanya.
Az átminősíttetés lakóházzá nem olyan egyszerű dolog. A (felújított) épületnek meg kell felelni az országos településrendezési és építési követelményeknek (253/1997 (XII. 20.) Korményrendeletnek (röviden OTÉK), illetve ha van, akkor a Helyi Építési Szabályzatnak. Ma már nagyon szigorúak az előírások: hőszigetelés, lábazati hőszigetelés, termoüveges ablakok, bélelt kémények, minimális belmagasság, minimális nappali méret, stb.
De nem kell egy tanyát átminősíteni ahhoz, hogy lakjanak benne. Úgyanúgy lehet benne lakni, bejelentett lakcímen, mint ahogy üdülőben, nyaralóban, hétvégi házban is.
Kicsit Off:
Én is tanyán lakom.A telek közel 6 ezer négyzetméter,be van kerítve körbe.Szomszédaim is vannak(közvetlen)
Manapság szerintem tanyán is meg lehetnek az alapvető feltételek(sőt,attól sokkal több is,ha igényed van rá)
Sokan még mindig azt hiszik,hogy ha valaki tanyán él,az egyenlő azzal,hogy minimum nincs fürdőszoba,a világ és egy hosszú homokos vagy saras földes út végén van,ahonnan sehova nem tudsz mozdulni vagy egy régi rossz,összedőlő félben lévő vályogház jut eszükbe.
Nekünk ugyanúgy megvan mindenünk,villany,gáz,víz,fürdőszoba,háztartási gépek,kábel tv,internet
Az én házamat úgy vettem,hogy eleve házszámos tanya volt,simán az okmányirodában elintéztem a lakcímkártyát(azért az adásvételit vittem) és ennyi.
A tulajdoni lapon is már lakóház-udvarként szerepelt,amikor megvettem.(részben ezért is vettem meg,így hitelezhető,ellenben,ha gazdasági épületként lenne nyilván tartva,akkor ezzel gond lenne)
Ritkább a házszámos tanya,inkább helyrajzi szám jellemző erre felé.
Jól írták az előttem válaszolók,hogy általában nagy földterülettel rendelkezik,általában egyedül álló külterületi épület.De jogilag jobb,mint a zártkert,amin hivatalosan gazdasági épületként nyilvántartott ház van.
(többek közt nekem se volt annyi pénzem,hogy önerőből vásároljak ingatlant,hiába dolgozok és spóroltam,ezért írtam a hitel példáját)
"Ma már nagyon szigorúak az előírások: hőszigetelés, lábazati hőszigetelés, termoüveges ablakok, bélelt kémények, minimális belmagasság, minimális nappali méret, stb."
Ezeknek az előírásoknak, hol lehet utánanézni, vagy esetleg be is tudnád ide másolni a lényeget?
Valóban kötelező a külső hőszigetelés egy házon, mióta? Tehát, ha én megépíttetek egy házat 38cm-es Porotherm téglából, akkor nem kapok rá lakhatási engedélyt, ha "nem teszem kívülről tönkre" az oldalát dübelezéssel, hungrocellezés címen? Ráadásul a hungarocellezés és egyéb új keletű hőszigetelési eljárások - egyéb hátrányaik mellett - elősegítik, sőt előidézik a penészesedést a lakásban, hiszen ezáltal nem tud szellőzni a fal és a lakás. A dűbelezés pedig hő és hanghidakat képez ráadásul. Hogyan lehetne erre törvényileg rákényszeríteni bárkit is?
A nappalinak mekkorának kell lennie minimum, illetve a belmagasságnak? Csak érdekelne ezek után, hogy nem valami képtelen, nonszensz előírás-e ez is, hogy mondjuk 35 nm-es nappalinak kell lennie, minimum 3 m-es belmagassággal... :D Alaprajz, ház színe nincs előírva, hihi :D
Utolsónak:
Azon gondolkodom én is, hogy tanyára költöznék, mert most is kertes házban lakom, de, bár ez egy kistelepülés kertes házas övezete, szinte olyan zaj és bűz van mint egy belvárosi forgatagban, illetve sokszor nagyobb, tekintettel a szomszédokra...
Csak azt nem tudom, hogy, hogyan lehet egy olyan nagy méretű telket, tanyát rendben tartani. Nem okoz gondot a fűnyírás, meg ilyenek? Egy 600 vagy nagyobb nöl-es méretű telek fűnyírásához már egy traktor kell, nem?
Ja, és egy tanyát hány %-ban lehet beépíteni, illetve hogyan? A ház elhelyezkedésére vonatkozóan nincsenek előírások?
OTÉK-nek utána lehet nézni pl. itt:
A Helyi Építési Szabályzatot mindig az illetékes Polgármesteri Hivataltól vagy helyi Önkormányzattól kell elkérni, vagy a honlapjukról esetleg le lehet tölteni.
Ma már tényleg csak olyan házak építhetőek, ahol a falak K tényezője <0.45, az ablakok K tényezője <1.6, a tető K tényezője <0.3. És ez így, külön elemekre lebontva. Az egységes általános K tényező meg <1.6 kell legyen. A 38 cm-es Porotherm tégla vakolattal együtt, azt hiszem, még éppen megfelel a jelenlegi szabványnak. Hamarosan azonban még tovább szigorítanak rajta.
Az átlagos belmagasság huzamosabb tartózkodás céljára szolgáló helyiség esetén >2.5 m.
A nappali minimális alapterülete 17 m2, ha kandalló is van, akkor +2 m2, ha konyhával van egybe, akkor a konyha területe nem számítható bele. Nappalira nem nyílhat közvetlenül WC.
És még egy tonna dolog van, amit be kell tartani. Én egyébként nem vagyok építész csak egy megfáradt nyaraló tulajdonos. Gondoltam, hogy átminősíttetem a nyaralót, hátha úgy el tudom adni, de utánajártam és annyiba kerül, hogy inkább ott fogok megdögleni benne. Csak egy A4-es ceruzarajzért az építész 120 ezer Ft-ot akar elkérni.
A haveroméknak a Mátrában van egy 500 négyszögöles telkük, kb. 30 fokos meredekségű végig az egész. Ők benzines fűkaszával nyírják.
A beépíthetőségre megintcsak a Helyi Önkormányzat tud választ adni. Általában nagy méretű telek esetén ez nem szokott probléma lenni. Hacsak nem pl. zártkert.
Ja, és az alaprajzon is elő vannak írva olyan apróságok, amit már írtam, hogy pl. WC nem nyílhat közvetlenül nappalira. A ház színére is van olyan előírás, hogy ha >6 m2 területen változtatod meg a színét a már meglevő homlokzatnak, akkor az (elméletileg) engedélyköteles. Új szintet is csak engedéllyel húzhatsz fel.
Persze, általában mindenki nagy ívben szrik az ilyesmire, az Önkormányzatok, meg ha pampognak, vannak annyira korruptak, hogy egy Deák-igazolvánnyal vagy akár egy üveg pálinkával elsimítható minden. De elegendő, ha csak egy irigy szomszédod van és...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!