Kell villámhárító vagy nem?
Én mindeddig meg voltam győződve arról, hogy a villámhárító egy nagyon fontos "kiegészítője" a háztetőnek.
Nemrég költöztünk be egy kertes házba, amin még nincs villámhárító. Nagyon sok embertől hallom, hogy rakassunk, de sokak azt mondják, hogy nagyon nagy hülyeség, mert csak odavonzom vele a villámokat, és így fog leégni a házunk.
Mik a tapasztalataitok? Legyen villámhárító, vagy ne?
Ha kellene, akkor nagyon sok ház leégett volna már - az egész kertváros pl Budapesten.
A villám nem okos jószág. Oda csap, ahol a leghamarabb kontaktba kerülhet a földdel. Pl ha van egy magasabb ház a környéken, akkor oda. A legtöbb villám még a földig sem ér el. Magas házakra szoktak villámhárítót tenni, ami kilóg a területen található objektumok közül.
Még így sem a mi házunk a legamagasabb a környéken.. van melettünk több 2 emeletes ház is, illetve 50 méterre egy kisebb emelkedős rész ( kb 3 m magas "domb") amin van egy ház..
Nem tudom, hogy ezek az információk számítanak e valamit, a lényeg, hogy még messze nem vagyunk a legmagasabb pont a környéken, még a tetődísszel sem..
Mi az, hogy a magasabba csap a villám? :) A villám nem centivel jár. A földpotenciált keresi. Ha van egy csont száraz 10 emeletes, mellette pedig egy felázott falú 4 emeletes, akkor esélyesen a 4 emeletest fogja megcélozni, mivel ott a földpotenciál a felvizesedés miatt felkúszhatott a 4. emeletre, míg a 10 emeletes csont száraz, így a földpotenciálja valahol a földszinten van...
A villámhárító JÓ DOLOG. DE csak akkor, ha az szabályosan, minden szabályt érintve és betartva készült el. Nem szabad egy "drótot" a tetőre húzni (mert azzal felviszed a földpotenciált), csak akkor, ha az megfelelően került elkészítésre. És ha van egy jól kivitelezett villámhárító az ingatlanon, akkor lehet, hogy belevág a villám, de az ingatlannak semmi baja nem lesz...
Szerintem is csak akkor van értelme, ha magas helyen laktok és a házatok is az egyik legmagasabb a környéken.
Nálunk pl nem sok értelme lenne. A terület kb sík, az utca túloldalán 4 emeletes társasházak vannak, a mi 8 m-es tetőgerincű családi házunkkal szemben. A környék is sűrőn van beépítva kisebb-nagyobb családi házakkal.
Kb 100 m-re van a vasúti magas feszültségű felsővezeték, 200 m-re egy trafóállomás olyan sok villámhárítóval ,mint egy erdő. 300-350 m-re pedig egy 17 emeletes ház van.
Nagyon minimális az esélye hogy pont hozzánk csapna be a villám.
Mi viszont egy most kiépülő kertvárosban élünk (ráadásul a legszélén..miénk az utolsó ház, az utolsó utcában) és tőlünk balra nincs semmi, csak a nagy szántóföldek, meg legelők.. (emeletes házak csak jó messze, kb 2-3 km-re a lakótelepen.
Majd megkérdezek egy szakembert, mit gondol erről az egészről.
A villámhárító kis mértékben valószínűséges dolog. Ezt az elején hangsúlyozni kell.
A villámhárító nem 100 km-ről vonzza oda a villámot, hanem, ami villám ott csapna le pár méteres-tízméteres közelben, azt a villámot a villámhárítóra vonzza. Hatalmas különbség! :)
Persze, a villám nem egészen úgy működik, hogy lefelé jön egészen a valamiig, de a gyakorlat számára a fenti egyszerűsített megfogalmazás elegendő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!