Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Őrláng fogyasztása? (Regény...

Őrláng fogyasztása? (Regény következik :D)

Figyelt kérdés

Gázkonvektoros albérletbe költöztünk. Eddig nem volt hideg nálunk, de esténként már be akarok fűteni kicsit. Kipróbáltam, működik-e nehogy élesben derüljön ki a hiba.

Meglepődve tapasztaltam, hogy nem olyan nagy a láng, mint azt korábban elképzeltem. A gázórát sem pörgeti annyira, mint pl. a sütőnk, vagy a vízmelegítő. Tehát napi 1-2 óra fűtéssel nem lesz +30-40 ezres gázszámlám ez tuti.


Nem is tudom már miért, de rákerestem az őrláng fogyasztására. Gyik-on és az internet egyéb bugyraiban is (szokás szerint) hatalmas eltérések vannak.


Tisztába kellene tenni a dolgokat egyszer és mindenkorra.


Szemezgessünk: Vannak olyan vélemények, akik szerint 1 konvektor 1 hónap alatt csak őrlángon megeszik 10-15 m3 gázt. Hát ez nem a mi konvektorunk az biztos. (a kis optimista... :D)


Csak a vízmelegítőből tudok kiindulni. Az őrlángja kb. ugyanakkora, mint egy konvektoré. 1 hónap alatt 19 m3 gázunk fogyott, úgy hogy a sütő nagyon sokszor ment órákig, a meleg víz fürdéshez, mosogatáshoz használva volt, illetve a főzőlap is napi rendszerességgel (szintén nem egy kávé erejéig) működött. Ennek alapján az az őrláng spórolós típus :D



Volt egy nagyon érdekes meglátás is. Kicsit hő technikai szemszögből közelítette meg az illető. Az a lényeg, hogy egy konvektor kikapcsolt őrláng esetén hűtőként működik. Ahol normál esetben a veszélyes gázokat engedi ki, most a hideg levegő jut a fűtőtest belsejébe, ami ezáltal hűtőtestként funkcionál. Ha összevetjük az őrláng költségét illetve azt, hogy anélkül mennyivel hidegebb lehet a lakás ismét a lángocska nyer.


Voltak olyan vélemények is jócskán, miszerint az őrláng 1 hónap alatt kb. 100Ft-ot „pazarol”. Magam is ezt azt értéket tartottam reálisnak.


De mégiscsak mérnöknek készülök, nem csak tippelgetni akartam. Elég sok pénzt befektettek a szolgáltatók, hogy olyan pontos mérőket szereljenek fel otthonainkban, legalább legyen belőle egy kis hasznom is. 6 órán keresztül az egyetemen voltam. Mielőtt elmentem lefényképeztem az órát, majd hazaérkezés után leolvastam. Egészen addig semmilyen eszköz nem használhatott gázt csak a konvektor őrlángja.(itt 1-esen nem kapcsol be a főégő, maximum, ha már fagyhatár alatt vagyunk :D)

Végül kiszámoltam egy havi fogyasztást. Szó mi szó eléggé meglepődtem!

0,0122m3/óra --> 8,784m3/hó A fogyasztásunk 46%-át az a parányi kis lángocska tette ki. Ez a gáz árától függően 1100-1200Ft havonta. Ha megy még a másik konvektor és a vízmelegítő őrlángja az havi szinten cirka 3500Ft, jóformán a semmiért.


Az biztos, ha egyszer saját lakásom lesz előnyben fogom részesíteni az őrláng nélküli készülékeket.


Ismét beigazolódott a mondás: „Sok kicsi sokra megy!”


Érdekes dolgokat számolgattunk anno a készenléti állapotban hagyott elektromos eszközökről, trafókról, illetve a csöpögő csapról. Sok ember csak legyint, az semmi. De ha az összes "semmit" összeadnánk, eléggé durva összegek jönnének ki.


Jó lenne, ha az, aki ilyesmi témára keres, pontos adatokkal is szembesülhetne.(ez is célom volt)


Érdekelne, szerintetek mit nem vettem figyelembe, rontottam el? Számítanak ezek az összegek másnak is vagy csak a csóró egyetemistáknak? :D


2011. okt. 17. 22:23
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
Másnak is számítanak :) Nem véletlen a szüleim már régen, amint módjuk nyílt rá, őrláng nélküli átfolyós rendszerű vízmelegítőt szereltek fel. :D
2011. okt. 17. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:

nem semmi vagy...cirkós kazánunk van meg boiler is a fürdőben....az őrláng fogyaszt ez mérhető nálunk mikor nyáron ki van kapcsolva a cirkó lángja akkor havi 30-35 köbméter a fogyasztásunk ebben benne van a főzés(sütés nem) és a melegvíz.....ha be van kapcsolva ez megnő olyan 40-45 köbméterre....


de 1ébként mérnöknek készülsz ugye....



de 1ébként mágus vagy....9köbméter a fogyasztásotok fele 1 hónapban az az 20 köbméter/hó....ne félj télen elmegy majd 150-200köbméter is ha nem akarsz megfagyni :D

2011. okt. 18. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:

Ha nem kell fűteni, zárd el a gázcsapot, és szerelj egy fedőt a konvektor elé.

Fényképező helyett egy darab kockáspapírra is felvésheted az aznapi óraállást.

2011. okt. 18. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:

Még egy dolgot nem vettél figyelembe,ami a legfontosabb! Ez a >PR<...vagy is a szolgáltatók >pofátlansági ráta<-ja. Ez a legmagasabb!

Példa:

Ha egy utcában gázt vezetnek:

-A lakók fizetik a területfejlesztést,tervrajzot,a bontási engedélyt,a gerincvezetéket,a leállásokat,a gázóra dobozokat stb...stb.

-Ha kész van,minden hónapban fizethetnek plusz "alapdíjat"---MIÉRT IS?

Ezenkívül(a gáz árán kívül)még van egy pár tétel a számlán.


Ezt is vedd figyelembe!

2011. okt. 18. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

Nem olvastam végig a regényt. (Bocs, de most nincs rá időm.)

A lényeg, egy őrláng fogyasztása egyesek szerint 1 m3/nap is lehet.

Nálunk egészen tavalyig két őrlángos gázkészülékünk volt. Egy kazán és egy különálló átfolyós vízmelegítő. Méréseim szerint a két készülék egyszerre egy nap alatt őrlángon 0,3 m3-t fogyasztott.

Most lecseréltettük a 25 éves készülékeket, egy kombi korszerűbbnek mondott, zárt égésterűre ("turbós"), őrláng nélkülire.

Igaz, hogy így nincs őrláng, ami fogyasztana, de cserébe normál üzemkor fogyaszt sokkal több gázt az új készülék, mint a régiek.

Ez alapján ez a gázmegtakarítás nekem kicsit olyan, mint a régi Hajdu mosógépek esete. Igaz, hogy sok vizet és több áramot fogyaszt mint egy újabb, de cserébe elmegy úgy 20-30 évig, hogy szerelő sose látja és nem kell 4-5 évente kidobni és újat venni.

2011. okt. 18. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:

"Fényképező helyett egy darab kockáspapírra is felvésheted az aznapi óraállást."


Igazad van, csak én pár óra alatt ezredekben mérhető értékre számítottam :D Nagyon pontos eredményt akartam, és nehezebb leírni, hogy a hatos aljánál levő vonal tetejéről indult stb. De nagyon nagyot tévedtem a becslésnél.

2011. okt. 18. 09:43
 7/17 A kérdező kommentje:

Utolsónak:

Hát sajnos manapság mindenbe beépítik, hogy idő előtt tönkremenjen. Már a márkásnak mondott termékeknél is. Ezért van annyi e-hulladékunk...

Mondjuk sok esetben elég egy laza szétszedés és az alkatrész megjavítása, kicserélése kiváltása.


De a legtöbben nem merik megpróbálni a szerelést. Inkább vesznek újat. Én sokszor, mielőtt kidobnánk valamit szétszedem, csupán azért, hogy megértsem a működését. Na ilyenkor vannak szerencsés esetek mikor rájövök a megoldásra és a készülék tovább "élhet".

2011. okt. 18. 09:49
 8/17 A kérdező kommentje:

Amúgy mi ketten vagyunk egy 30-40 m2-es téglalakásban. Fűtenek minden oldalról(ha fűtenek:D).

Szóval a fogyasztásunk össze sem hasonlítható egy családi házban élő 5 fős famíliáéval.

2011. okt. 18. 09:55
 9/17 anonim ***** válasza:

Fűtésnél mindegy hogy hány fős a famíliád. Ha egy ember fázik, akkor öt is fázni fog.

Őrláng fogyasztását tekintve meg pláne.

Amúgy én egyedül lakok 100nm-en, de a fűtésszámlám szerintem nem vészesen sok. Legalábbis biztos, hogy nem háromszorosa egy 30-40nm-es lakáséhoz képest.

2011. okt. 18. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:
Én például a kisgyerekesekre gondoltam, és azért az sem mindegy, hogy minden szobában alszanak-e, mert ahol nem tartózkodunk, ott nem is nagyon kell fűteni.
2011. okt. 18. 13:10
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!