Miért "ráz" a víz? Nagyon nem tetszik ez nekem!
Ha a lakás főelosztójánál nem megfelelő a védővezető bekötése (állapota) egy I. érintésvédelmi osztályú ("földelt") elektromos készülék és kis mértékű testzárlat esetén előfordulhat. Ezen kívül a fürdőkád földelő kapcsát össze kell kötni megfelelő vastagságú vezeték alkalmazásával a vízcsappal, valamint a hideg - meleg vízcsöveket is a bojlernél (ha fém csövek vannak, bár ez gyanítható, ha régi panelről van szó). Ha egyenpotenciálra van hozva minden érinthető elektromos készülék fém teste, akkor kizárható a "rázós" jelenség. Mindenképp elektromos szakembert kell megbízni a munkával (villanyszerelő MESTER - mestervizsgával rendelkezzen!!!) és ne a szomszéd ezermesterre legyen bízva!
Egyébként szerintem ennek költsége a tulajdonost terheli, mert korrekt állapotban kellett volna átadni a lakást - bár mivel nem ő lakik ott, talán nem is tud róla.
Az előző válaszadó vagyok.
Még eszembe jutott, hogy addig is amíg a hiba elhárul, első lépésben szereltess fel egy áramvédő kapcsolót (FI relé)! Ez életveszélyes hiba esetén leválasztja a hálózatot.
Az utolsónak külön köszönöm a részeletes tanácsát, tényleg nagyon rendes volt tőle.
Időközben járt ott egy szaki, aki nem talált semmilyen problémát...
Kedves Kérdező!
Nagyon fontos, hogy alaposan utánajárjatok a kérdésnek! Attól, hogy volt nálad egy "szakember", aki nem talált hibát még nem biztos, hogy megoldódott a dolog. Lehet nem is a Te lakásodban van a probléma, hanem egy szomszédnál.
A közös képviselővel kellene szerintem beszélni, és mint ahogy fent írta egy vill. bizt. szakebmer ki kell méretni a forrását a dolognak.
Férjem is villanyszerelő és pont nemrégen hallott hasonló esetről egy panelházban, ahol sajnos tragédia is lett a vége, ezért sem szabad annyiban hagyni a dolgot.
Ott is a szomszédnál volt a zárlatos hiba és a lakásban a szennyvízcső volt a "vezető". (A szennyvízcsőbe belekerülő emberi "végtermék", őr, haj és egyéb dolgok lerakódnak az évek alatt a csatornában, ami a házat összeköti, és ha valahol van valami kis szivárgás, esetleg még valami zárlatos dolog is hozzájárul, akkor nagyon prímán tudja vezetni az áramot.
Panel lakóépületeknél ahol vasbeton szerkezetesek az épület
elemei, falai, födém stb. a szivárgó vagy kóbor feszültséget könnyen elvezetik akár a 32. lakásból is, ezért a pontos hiba behatárolása nem egyszerű. Okozhatja Pl.
egy falkábelbe ( annak fázis vezetékébe ) belevert kép akasztó szöge is a problémát, amely éppen a korrózió olyan állapotába került. Mi ilyen gondot küzdöttünk le pontosan néhány évvel ezelőtt.A hiba kivizsgálását és megszüntetését minden esetben az üzemeltetőnek a kötelessége megszüntetni!!! Legelső teendő a házi EPH. hálózat bevizsgálása, javítása, ha nics, kiépítése.Itt a lényeg az, hogy a házi fém hálózatot ( víz, gáz, fűtés,villámvédelem, esőcsatorna, földelés stb. megfelelő és arra alkalmas és jól látható helyen össze kell kötni a lakás főelosztójánál az érintésvédelmi vezetővel. A veszélyes érintési feszültség megszüntetését csak így lehet biztonságosan kivédeni! Erre csak is ilyen vizsgával rendelkező szakember a hívatott!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!