Melyik kandallóépítési forma a kedvezőbb, előnyösebb, praktikusabb, és miért?
Kandalló építése öntöttvas tűztér megvásárlásával, köré samott tégla, stb., vagy a tűztér kialakítása samott téglából, tűzálló kandallóajtó beépítésével.
Melyiknek mi az előnye, hátránya, nem kizárólag csak anyagi, hanem akár "életvédelmi", karbantartási, "energiatakarékossági" szempontból is érdekelne. Tapasztalatokat várnék.
ha magadnak akarod csinálni úgy, h nem értesz hozzá, akkor mindenképpen az előre gyártott készüléket(tűzteret) javaslom.
ezzel nem tudsz nagy gondot okozni. A füstcső bekötésnél kell még vigyáznod, h megfelelő csövet használj! a szaküzletekben segítenek a kiválasztásban.
Ha azonban azt akarod, h fűtsön is a kandallód, ne csak látványelem legyen, akkor érdemes szakemberre bíznod az építést.
Csináld magad - Cserépkályhák és kandallók (15.8 MB)
PDF formátumban, a folyamat részletes, ábrákkal illusztrálva...
*****
(ingyenes regisztráció után, megkapod a letöltő linket!)
* Automatikusan eltávolított tartalom.
Köszönöm szépen a válaszokat, de engem nem igazán ez érdekelt volna.
A kandallót olyan építené meg, aki már sokat készített. Költségkímélés szempontjából ajánlja, hogy ne vegyek tűzteret, hanem megépíti nekünk samott téglából. Nekem viszont fenntartásaim vannak ezzel kapcsolatban. Például, hogy a hőtágulástól nem fog megrepedni idővel a fal, ahol füst szivárog a légtérbe és kényszer-átépítést kell végrehajtani, öntöttvas tűztér esetén pedig a felfűtés nem tart sokkal tovább, mint a samott téglás megoldásnál? Stb. Ilyen és hasonló gyakorlati tapasztalatok érdekelnének.
a samottéglából falazott tűzteret néha gondozni kell. vízüveges samottliszt "malterral" lehet és kell is tömíteni a keletkező réseket. Ez nem egy nagy munka/költség.
az öntöttvas tűztér, az inkább lemez. öntöttvasból már régen nem lehet kapni, bár elképzelhető, h van még valahol.
ezek a lemez tűzterek hamarabb leadják a hőt, mint a samott falazat, viszont kisebb a hőtároló képességük.
egy rendes tűztér nagyjából 100k Ft-tól indul.
ha ezt samottból építed, és veszel/csináltatsz rá megfelelő ajtót, nagyjából ugyan ott vagy árban. talán az anyagon spórolsz 15-20k-t, de a munkadíjon elbukod...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!