Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Parapet vagy kémény? Most...

Parapet vagy kémény? Most készülő gázfűtésünknél, elsőre azt mondta a tervező, hogy már nem engedélyezik a parapetes kivezetést csak a kéményest (kombi kondenzációs gázkazánnál). Ki tud erről valamit?

Figyelt kérdés

Családi ház homlokzati falán lenne a parapet, de a tervező szerint így már nem fogják engedélyezni, csak ha kéményt teszünk és a tetőn visszük ki.

Net-en sehol nem találtam erre vonatkozó jogszabályt.


2011. máj. 31. 22:19
 1/9 anonim ***** válasza:

Nekünk már két éve sem engedélyezték a parapetet, pedig a ház mögött egy kis forgalmú utca van csak (kb. 7 méterre a ház falától). Mi ilyen megoldással oldottuk meg: [link]


Ez dupla cső a zárt égésterű kazánokhoz. Sajnos ehhez át kellett ütni a födémet, de csak ezzel a megoldással tudtuk az égésterméket elvezetni.

2011. máj. 31. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Mi tavaly novemberben csináltattuk, nekünk se engedélyezték az oldalsó kivezetést.

Az a vicc az egészben, hogy régi parapetes gázkészülék helyére került volna, aminek ugye már megvolt a kivezetése. Így sem lehetett.

Továbbá a környéken kb minden második házban oldalra van kivezetve az égéstermék elég fura megoldásokkal. Pl van ahol pincéből alig pár tíz centire a talajtól vezetik ki, van ahol meg csak pár méterre (3-4?) van a szomszédos épület.

Nekem úgy mondták, hogy a kéményseprő vállalat csak abban az esetben ad rá engedélyt, ha ők nyilatkoznak arról, hogy elháríthatatlan technikai akadály miatt nem lehet a tetőn keresztül kivezetni az égésterméket.

Ők viszont csak nagyon indokolt esetben nyilatkoznak így, mert nem fogják a saját üzletüket rontani. Ugyanis a tető fölötti kivezetésért tudják beszedni évente a "kéményadót".


Elég alaposan körüljártam annak idején a témát. Beszéltem az önkormányzattal, kéményseprőkkel, kivitelezővel. Sehogy se lehetett ezt legálisan kikerülni.


A tetőn történő kivezetéshez hozzá jön még pluszba, hogy a kivezetés környékén tetőkibúvónak is kell lennie, amin keresztül elérhető a teljes "kémény". Ha ez nem megvalósítható, akkor tetőjárdát kell kiépíteni.


Anyagi szempontból is eléggé kitoltak az emberrel. Míg egy oldalsó kivezetés meg van ~30eFt-ból, addig a tetőátvezetéses megoldás nálunk pl került legalább 130e-be.


Egyébként ha elvileg kivezethetnéd oldalra, akkor pedig külön építési engedély kell, tervdokumentációval, arra vonatkozóan, hogy egy 10cm átmérőjű lyukat fúrhass a saját faladra.

2011. jún. 1. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Hortobagyi ***** válasza:
51%

Ejnye-bejnye de buta a Te terveződ. Parapetes konvektoros kazán a megoldás. MIKA E6 típus. De ha a google -be beírod: [link] Teljesítmény: 6-7 KW Fűthető: 60 m2. Én 73m2 es és szigetelt lakást fűtök vele. A legnagyobb hidegben sem szükséges 65 foknál magasabb vízhőmérséklet. 5 fűtótesttel 22-23 fokos hómérséklettel fizetek: Nagy hidegben -10-20 fokon 30-35000 Ft-ot, Közepes 0-5 fokon 20-25000 Ft-ot, 5+10 fokon 10000 Ft. Kivonandó a gáztűzhely fogyasztása ami 3000 Ft/hó. Tehát a valódi fűtésköltség 3000 Ft-al kevesebb.

Csak az 5 fűtőtest őrlángját számítsuk alapul. 3-4M3/nap.

cirka 100m3 gáz. Hoppá. az 5 konvektor őrlángköltsége 15000 Ft. És még nem is fűtöttem. Fűtéssel együtt az 5 konvektor kb 50-60 ezer Ft lenne. Akinek kevesebbet fogyaszt annak az órája buherálva van. Mélyen hallgasson.

2013. jan. 4. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim válasza:
Pont erről szólt az eszmecsere, hogy nem engedélyezik a parapetet
2014. júl. 8. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Springfield01 válasza:
44%

Össze-vissza irogattok itt...

Parapettje a konvektornak van. Ne keverjük a szezont a fazonnal. Amire itt az eredeti kérdező gondol, feltételezem a fali kazán homlokzati (oldalfali) kifezetése. Ezt csak úgynevezett túrbós (zárt égésterű kazánnál lehet megoldani) A jelenlegi jogszabályi hátérrel is engedélyeztethető a homlokzati kivezetés régi házon, csak meg kell felleni a kritériumoknak, amiknek az esetek 90%-ban nagyon nehéz megfelelni, de igen is létezik ilyen füstelvezetési megoldás.

A MIKA 6E mini kazán a régi parapettes konvektor helyére szerelhető, de van egy turbós változata ami gyakorlatilag bárhova szerelhető, homlokzati füstelvezetéssel. Ehhez nem kell külön engedély mert 60mm-es lyukat kell csinálni a homlokzati falba és az nem engedélyköteles, mint a normál 24kw-os fali kazánnak.

2014. okt. 3. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
67%
Sok idióta szabály van, ami miatt szinte lehetetlen vízszintes kivezetés. Pedig ilyen zárt égésterű kazánoktól még nem fulladt meg senki. Társasházban lakunk itt is szívnak vele sokan, mert csak a legfelső szinten engedélyezik, igaz ,hogy már van több lakó is ,aki még régebben megcsinálta, mikor még lehetett és semmi baj sincs vele. Nehogy már egyszerűen és olcsón biztonságosabb készülékre cserélhessék az elavult és veszélyes régi nyílt égésterűeket.
2015. febr. 12. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:

A mika nagyon megbízhatatlan.

A konvektor őrlángja.is melegít.

Nyáron meg nem.kell.

2019. nov. 3. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
parapetes konvektornál kell a gyújtóláng, hogy melegen tartsa az égőteret, mert különben a hideg levegő lehűti a konvektort. Ha odakint nagyon hideg van és nem megy a konvektor, bemegy a hideg levegő az égőtérbe lehűti a burkolatot és ezzel a szoba levegőjét is. A gyújtóláng magában is melegíti annyira a burkolatot, hogy ne hűljön ki, mondjuk ha nagyon hideg van, akkor N fokozaton is begyújtja a nagylángot néha, akkor már kevés a kicsi. A legtöbb konvektornál asszem alapból az N az 8-10 fokos temperáló.
2019. nov. 5. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Hortobagyi ***** válasza:
Még egyszer. A parapetes kazánt engedélyezik! A neve MIKA-6 és STB!
2020. márc. 9. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!