A kondenzációs gázkazán kondenzvizét (ami ugye a füstből csapódik ki) összegyűjtve használhatjuk a kert locsolására?
Mindenki mást mond, teljesen elbizonytalanodtunk. Egyelőre nem megoldott a kondenzvíz lefolyóba vezetése, ezért vödörbe gyűlik, onnan öntjük ki. Megkérdeztük a gázost, mehet-e a gyepre, sövény alá, de ő azt mondta, hogy ez mérgező, ki fog minden pusztulni. Aztán más okból megint jártunk a boltban, ahol a kazánt vettük, a forgalmazó szerint viszont bátran locsolhatunk ezzel a vízzel, szerinte nem szennyezettebb, mint a belvárosi esővíz.
Szerintetek hol az igazság? Már arra is gondoltunk, hogy pár hétig a szomszéd sövényén teszteljük :=) - na, ez csak vicc, persze, imádjuk a sövényét, de persze a miénket is. Hálás lennék minden segítő válaszért.
Én nem öntöznék vele. A kondenzvíz nem csak tiszta víz, hanem benne vannak az égéstermékből a vízzel reakcióba lépés után képződő anyagok. Elsősorban savak. Így a pH-értéke is bőven 7-es alatti, azaz savas.
Esetleg ha nagyon akarsz kísérletezni, igénytelen, savas környezetet is kibíró növényeknél meg lehet próbálni. De mennyi vizet tudnál így összegyűjteni? Egy teljes fűtési szezon alatt talán 1m3-t. Ez 500-1000Ft körüli vízszámla. Ennyiért megéri?
Na meg gondolom a tél közepén nem kell öntözni. Azt a vizet tavaszig valahol tárolni is kell. Akkor már ezerszer jobb megoldás, ha a csapadékvizet gyűjtitek össze. De ez csak az én véleményem.
Napi kb. 20 liter gyűlik össze, havonta kb.600 liter, 5 hónapos fűtési szezonban kb.3000 liter, azaz 3 m3. És mivel kombi kazán, a melegvízkészítés is kondenzvíz képződéssel jár, igaz, ehhez képest minimális mennyiségben, de egész évben.
De nem is a locsolási hasznot nézem, az elenyésző (ráadásul gyűjtött csapadékkal, szinte ingyen locsolunk, tehát nincs is erre szükségünk), hanem mint írtam, nem megoldott az elvezetés (a kazánházban nincs lefolyónk), egyelőre vödörbe gyűjtjük a kondenzvizet, amit aztán ki kell üríteni. Emésztőnk van, gondolj bele, kis túlzással évente 1 plusz szippantásnyi víz menne bele, egy kész vagyon, szóval az elvezetés kiépítésével még plsuz költségek képződnének. Egyelőre egy szomszédos gazos, üres telekre (máv tulajdon, sosem lesz ott ápolt kert) öntjük, de ha biztosan nem lenne ártalmas, egyszerűbb lenne a kertbe zuttyintani, vagy még inkább egyenesen a csapadékgyűjtőbe vezetni.
De gondolom nem fűtötök áprilisban is olyan intenzíven mint most, mikor egész nap kemény mínuszok vannak. Na, de tényleg nem ez a lényeg.
Pár méter 32-es PVC cső lefektetése nem lehet olyan őrült nagy költség egy kondenzációs kazán árához képest.
Vagy tényleg vezessétek, öntsétek a kert végébe valahova ahol nem zavar.
De akár azon a gazos területen is meg tudjátok figyelni, hogy mi lesz a növényekkel, ha rendesen beindul a vegetáció. Bár a gaz szinte mindent kibír.
Lehet van olyan növény amit nem fog zavarni, míg másik kipusztul tőle. Kísérletezni kell, ezt tudom írni.
"Pár méter 32-es PVC cső lefektetése nem lehet olyan őrült nagy költség egy kondenzációs kazán árához képest."
Az tényleg nem az, nem figyeltél: ha az emésztőbe vezetem, a szippantás a felesleges költség :=)
Na igen, most azt teszteljük, hogy mi történik a gazos telekkel, de az ugye csak március/áprilisban fog először látszani, ha a dudva érzékeny egyáltalán erre a vízre.
Az lenne a legegyszerbb, ha az esővízgyűjtőbe vezethetnénk, de csak, ha biztosan nem árt.
Mindenesetre köszi a válaszaidat, zöld praclit adtam.
Khmm
Most nem szólok bele durván szakmailag.
Lényeg az, hogy a kondenzvíz sokkal tisztább ásvány szempontjából mint a csapvíz.
Vannak ugyan benne égéstermék maradványok, nade mennyi is?
Annyira minimális egy jól beálított kazánnál, hogy nagyon.
Ha már a ph nál tartunk...én olyan hatosra saccolnám,
egy erdőtalaj pH ja legyen tölgyerdő, az olyan 5 körül mozog, és minden megél benne.
Folyatatva, a tárolás bonyolult, ez igaz, de ennyi erővel akkor avval a vízzel le lehet önteni a wc t és nem lehúzni, és akkor a tárolás is megoldot+kevesebb vizet használtál el, de a kondenzvíz mégis olyan helyre megy ahol a savasság abszolut nem számít-sok mosószer ugyis közömbösíti.
Zárásképpen, nem hiszem, hogy bármi kipusztulna tőle, ami nem egy extra érzékeny fajta növény.
Érdekes, amit írsz, mert sok kazán gyári adatai szerint jó beállításnál 4-5-ös pH-jú a kondenzvíz.
Ásványok szempontjából valóban "tisztább" a csapvíznél, mert nincs benne vízkő. De van benne más, ami a csapvízben nincs!
Khmm
Akkor most én sem szólok bele durván szakmailag.
Egy erdő talajában lévő huminsav teljesen más élettani hatású mint pl a kondenzvízben lévő salétromsav.
Egy másik példa: a vízkőoldó is savat tartalmaz meg a kóla is. Sav-sav. Hogy azonos legyen a pH, hígítsd fel a vízkőoldót. Melyiket innád meg szívesebben?
Az sem igaz, hogy a tölgyerdő talajában minden megél. Egy tölgyerdőben nem véletlenül az a pár jellemző növény él, amit látunk.
Egy kifejezetten lúgos meszes talajt igénylő növény nem valószínű, hogy hálás lesz folyton savas vízzel való öntözésért.
Hogy ennek milyen mértékben van hatása, arra írtam hogy ki kell kísérletezni.
A wc-leöblítése jó ötlet, ez nekem nem jutott eszembe. Már ha megoldható a vödrökkel való rohangálás.
Majd' el is felejtettem!
Tegnap gondolkoztam még ezen a dolgon. Ha elég nagy az esővíztárolótok, akkor abba belevezetve a kondenzvizet, még fel is hígul. Azaz az esetleges negatív hatásai ilyen módon csökkenthetőek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!