Mire kell figyelni albérlet keresésekor egyetemistáknak?
Meg kell tanulni olvasni és akkor nem basznak át ...
albérlet témában pl. nem a közlekedés-tömegközlekedés kategóriába kéne írni, kivéve, ha lakóbuszt keresel....
Arra, hogy mindent beleírjatok a szerződésbe.
Az, hogy mi a reális ár, a lakás állapotától és helyétől függ. Én olyan 70-80 ezret saccolok, persze alapterülettől függően. Plusz rezsi. De lepukkantat olcsóbban is kaphattok.
Hányan költöztök? Lehet, hogy érdemesebb csak szobát bérelni, az olcsóbb.
mi erre figyeltünk:
- hol van az albérlet, milyen a közlekedés? (éjszakai járatok, környék. ha ugyanolyan jó feltételek vannak, melyik lakás van közelebb a campushoz, stb.)
- hány főről van szó, ki a bérlő és kik a bérlőtársak: mi négyen vagyunk, de kereséskor olykor hiába jeleztük előre, ennyien lennénk, ennyien szeretnénk megnézni a lakást, a végén mindig úgy akartak zárni, hogy akkor három ember. jobb tisztázni.
- hány éves a tulaj és milyen gyakorlott: lehet, hogy diszkriminatívnak tűnik, de tény, hogy egy idősebb tulajdonos nem feltétlenül tolerálja a fiatalok életmódját (még akkor sem, ha pontosan és időben fizetsz), máshoz van szokva, stb. mi pl. kaptunk olyan ajánlatot, ahol egy rugalmas harmincas házaspár adta ki a lakást, máshol egy nyugdíjas néni akarta, aki az előző lakójának a rezsijéről kb. semmit sem tudott.
- kár esetén, attól függően, hogy a bérlő okozta vagy tőle független, ki (milyen arányban) fizeti a helyreállításokat: például nálunk írásos szerződés szerint azt kell fizetnünk, egyenlően elosztva egymás közt a költségeket, ami miattunk romlott el, stb. amikor önhibánkon kívül megdöglött a bojler, azt a tulajdonos fizette.
- fűtés egyedileg szabályozható-e! sokat lehet spórolni vele, amikor nincs ott senki, lekapcsolhatod és máris szebb rezsiköltség születik.
- mennyire világosak a szobák: ha tűzfalra néznek vagy udvarra, előfordulhat, hogy megnő a villanyfogyasztás. persze, nem katasztrófa, de a szemednek is jobb, ha világosban tanulsz.
- kik laknak a környéken, kik a szomszédok? - fiatalok, idősebbek, gyermeket nevelő pár, stb.
- van-e közelben: posta, élelmiszer/vegyesbolt, gyógyszertár, bank(automata) és hol?
- a közös költség pontosan mit foglal magába?
- (ha dohányzol) lehet-e dohányozni a lakásban? ha NEM: hol lehet? (erkély, udvar, ház előtt, stb.)
- egyezzetek meg arról is, hogyan fogtok fizetni: ti fizetitek be a csekkeket, vagy a tulaj jön értük, stb. nem mindegy! vezessetek füzetet a befizetett összegekről, készítsetek másolatot az igazolásokról, értesítőkről, stb.
és mindent rögzítsetek írásban! legyen szerződés!
mi még leltárat is készítettünk arról, hány pohár, szekrény/polc, asztali lámpa, stb. van.
Bocsi a témakört, elnéztem, közben máshova is figyeltem és ide írtam ki véletlenül...
az utolsónak köszi a részletes leírást!!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!