Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Mitöl rakodik le a szurok a...

Mitöl rakodik le a szurok a kályhacsöben és a kéményben?

Figyelt kérdés
3 napja pucoltuk ki a csövet és a kéményt, erre ma arra lettem figyelmes , hogy megint folyik vissza a szurok a csöböl. Bükk fával tüzelünk amit még tavasszal vettünk és száraz helyen van tartva, szoval nem vizes a fa.
dec. 4. 12:05
 1/6 anonim ***** válasza:
34%
Alacsony hőfokon van elégetve,vizes a fa.2-3 év kell mire a fa kiszárad tökéletesre.
dec. 4. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
71%
Az a bükkfa még tiszta víz!!!
dec. 4. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

A bükkfa eléggé nehezen szárad ki kb 2 évet kell szárítani, és mivel nehezen szárad ezért könnyen bepudvásodik. A te fád legjobb esetben félszáraz lehet maximum.

A másik probléma még ami rájöhet, hogy nem kap elég levegőt a megfelelő égéshez. Van automata huzatszabályzód? Ha van akkor 55-60 fokra állítsd be.

dec. 4. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 mindentudó99 ***** válasza:
61%
Vizes a fa.
dec. 4. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
0%

A vizesség attól függ, hogy hogy tároltad nyáron, meg hogy tárolod a nedves idő bejötte óta.

Ha folyamatosan szabadban tárolják tető alatt, ahol járja a levegő, mostanra már visszanedvesedett a 10 éve vágott fa is, és nedvesebb, mint a tavaly téli vágás, amit nyáron engedtek kint száradni, aztán zárt helyre vitték. Ennek az a magyarázata, hogy a fa higroszkópos anyag, tehát a légnedvességet fel tudja venni, és simán 25% fölé is tud vizesedni a sok éves vágású is, ha nagyon magas a relatív páratartalom a környezetében. Ez az elhúzódó ködös idő kiváló a vizesedéshez.

A kátrányosodás a vizes fán kívül attól is szokott lenni, hogy nem kap elég levegőt. Így a hő hatására keletkező fagáz nem tud elégni rendesen, hanem félig elégve lerakódik a kéményben. Ha lezárod a levegőt, vagy az automata huzatszabályzó lezárja, az bizony kátrányosodást okoz, meg hatásfokcsökkenést, ami pénzben is jól észrevehető.

Nagyon gyakori, hogy a kazán túl van méretezve. (Nálam is, ezért vagyok szakértője a témának...) Ilyenkor a túl nagy tűztérben aránylag gyorsan lehűl a fagáz, aztán vagy a hideg égés, vagy az oxigénhiány, vagy a kettő miatt kátrányosodás lesz. (Ha meg kevés fát raksz a tűzre, az megint csak azzal jár, hogy a nagy tűztér miatt kialszik a fa, mert nem tudja tartani a kellő hőmérsékletet, de még addig is kátrányosít.)

Ha lenne egy nagy puffertartályod, akkor nyomathatnád sok levegővel, sok fával, hogy ki tudd hozni a fában lévő hőértéket, és akkor a kátrányosodás is megszűnne, vagy minimálisra csökkenne. Még vizes fával meg fenyővel tüzelve is. Minél magasabb az égési hőmérséklet, annál tökéletesebb az égés, és nem marad, ami lerakódjon.

dec. 5. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
48%

Nyers faval tuzelsz.


Raadasul meg folytogatod is!

dec. 6. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!