Mitöl rakodik le a szurok a kályhacsöben és a kéményben?
A bükkfa eléggé nehezen szárad ki kb 2 évet kell szárítani, és mivel nehezen szárad ezért könnyen bepudvásodik. A te fád legjobb esetben félszáraz lehet maximum.
A másik probléma még ami rájöhet, hogy nem kap elég levegőt a megfelelő égéshez. Van automata huzatszabályzód? Ha van akkor 55-60 fokra állítsd be.
A vizesség attól függ, hogy hogy tároltad nyáron, meg hogy tárolod a nedves idő bejötte óta.
Ha folyamatosan szabadban tárolják tető alatt, ahol járja a levegő, mostanra már visszanedvesedett a 10 éve vágott fa is, és nedvesebb, mint a tavaly téli vágás, amit nyáron engedtek kint száradni, aztán zárt helyre vitték. Ennek az a magyarázata, hogy a fa higroszkópos anyag, tehát a légnedvességet fel tudja venni, és simán 25% fölé is tud vizesedni a sok éves vágású is, ha nagyon magas a relatív páratartalom a környezetében. Ez az elhúzódó ködös idő kiváló a vizesedéshez.
A kátrányosodás a vizes fán kívül attól is szokott lenni, hogy nem kap elég levegőt. Így a hő hatására keletkező fagáz nem tud elégni rendesen, hanem félig elégve lerakódik a kéményben. Ha lezárod a levegőt, vagy az automata huzatszabályzó lezárja, az bizony kátrányosodást okoz, meg hatásfokcsökkenést, ami pénzben is jól észrevehető.
Nagyon gyakori, hogy a kazán túl van méretezve. (Nálam is, ezért vagyok szakértője a témának...) Ilyenkor a túl nagy tűztérben aránylag gyorsan lehűl a fagáz, aztán vagy a hideg égés, vagy az oxigénhiány, vagy a kettő miatt kátrányosodás lesz. (Ha meg kevés fát raksz a tűzre, az megint csak azzal jár, hogy a nagy tűztér miatt kialszik a fa, mert nem tudja tartani a kellő hőmérsékletet, de még addig is kátrányosít.)
Ha lenne egy nagy puffertartályod, akkor nyomathatnád sok levegővel, sok fával, hogy ki tudd hozni a fában lévő hőértéket, és akkor a kátrányosodás is megszűnne, vagy minimálisra csökkenne. Még vizes fával meg fenyővel tüzelve is. Minél magasabb az égési hőmérséklet, annál tökéletesebb az égés, és nem marad, ami lerakódjon.
Nyers faval tuzelsz.
Raadasul meg folytogatod is!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!