Mi lenne a legjobb megoldás a hűvös megtartására éjszakára?
Takarónak böven elég egy vékony lepedö, ha valamit feltétlen akarsz.
Este NE nyisd ki az ablakot, mert még éjfél után is jóval melegebb van, mint ami normális.
Ilyen elhúzódó meleg időszakokban az a fő gond, hogy a falak is át vannak melegedve, és ontják a meleget.
Nálam nincs klíma, szilikát családi házban.
Nappal csukva vannak az ablakok, hogy a kinti hőség ne jöjjön be, így az utóbbi napokban néhány tizeddel maradt a benti hőmérséklet 30 fok alatt.
Este 8 körül megy 30 fok alá a kinti hőmérséklet, akkor kinyitjuk az összes ablakot, és kereszthuzat van másnap 8-9-ig, amikor ismét melegebb lesz kint, mint bent.
A kereszthuzat ellenére egész éjjel 28-29 fok van (a déli fekvésű) szobámban, mert ennyit fűtenek a falak meg a födém.
Most is itt mellettem 28,8 fokot mutat a hőmérő, pedig kintről jön be a 21 fokos levegő (nem a hőmérőre), de a falak egyből fel is melegítik.
(Az Időképen meg lehet nézni adott településen az órás előrejelzést, valamint helyi v. legalább környékbeli jelenlegi méréseket.)
Nem leszek népszerű, de ki klímázunk, este kint fellocsolunk MINDENT. Tehát a terasz, ablakok, fal, MINDEN jéghideg kútvízben úszik 2 órán át.
Ha lehűtöd a szobát klímávsl, ne nyiss rá ablakot!
A tetőtérnek a hátránya általában pont ez. A meleg felfelé áramlik a tetőtérbe és mivel a tetőt manapság már szigetelik, úgy ott is rakad az a meleg. Vannak rá szellőztetős megoldások, vagy pince-padlás átfuvató, amik segítenek úgymond passzívabban a hőfokot alacsonyabban tartani, de teljesen passzív nincs.
Ha az ablakon reluxa/függöny van, tehát csak belső sötétítés, akkor az is csak a meleget gyűjti. Külső redőny az egyetlen opció, és ha ferde, tetőablak, akkor csak fémből és fehér színben. Bár a fém felforrósodik, de a műanyag az elsó jégesőtől darabokra törik. Vagy üvegfóliázás. Abból vannak tükröződőek, amik relatív jól végzik a dolgukat.
Megoldásként többféle mód is van. Ha bőséges kútvíz, vagy tározott esővíz áll rendelkezésre, akkor lehet a tetőt hűteni vele (szépen leslagolod a tetőt, miután lement a nap, azzal is hűtve a felszínt), illetve a ház falát és környékét is. Utána durva 5-15 perc kell, hogy a meleg párás levegő felszálljon. Utána jöhet a ház átszellőztetése. Alulról felfelé szálló huzatot csinálsz (praktikus keresztirányban, akár pár ventillátor segítségével), az hűti a beltereket és friss levegőt nyújt, igaz, nem az ideális hőfokon, de jobb, mint a használt levegő). Utána jöhet a lenti rész klimatizációja legalább 2 órán át aktív, erős fúvással, utána vissza lehet venni a minimum teljesítményre további 1 órára, viszont ekkor a fenti részt is klimatizálni kell. Érdemes padlóirányba sugarazni a fuvatást és kinyitni minden ablakot kb 10-15 percre. Utána ablak becsuk, klíma maxra egy órára, majd utána vissza lehet venni 24 fokra minimum fokozattal. Érdemes, ha időzítős, hajnali 2-ig használni. Az reggelig megtartja magát.
Másik opció, ha egész nap megy a klíma, kis teljesítményen, 26 fok körül. Bár az ideális alváshoz a 14-19 fok a jó, de nem szabad nyáron túlhűteni a légteret, mivel könnyű felfázni, vagy megfázni.
Takarónak én is híve vagyok, egyszerűen jobb úgy elaludni, hogy valami van rajtam. Én egy nagyon vékony és szellős, 95% feletti pamuttartalmú nyári plédet használok. (hasonlít a strandplédekre, vagy a bútortakarókra)
Ezeken kívül túl sok mást nem tehetsz. Éjszakai ablak annak jó, akinek nincs klímája és keleti jellegű fekvésű a hálószoba. Reggel kb 8-ig lehet vele jól szellőztetni este 8-9 után.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!