Nemfog felrobbani a kazán?
"FŰTÉST!!!!! A dolog roppant egyszerű, ha a szenet megvizezzük, nem csak CO, hanem HIDROGÉN is keletkezik,"
Őszintén sajnálom, hogy tőlem kell megtudnod, de jelen esetben keletkező gőz nem hidrogén, hanem VÍZ.
Rengeteg energiát elpocsékolsz, mire kiforralod a vizet a szénből.
Nálam így működik vagy 40 éve. Soha nem zárogatom a golyóscsapokat, mert úgy szoktam, hogy mikor hidegebb idő van, olyankor eltüzelem nap közben a saját vágású fát, aztán ha éjszaka leég a fa, akkor bekapcsol a gáz.
A vegyes tüzelésű gravitációs, abban nincs semmi, ami gátolná a víz mozgását. A cirkóban van szivattyú, de mikor a fa ég, akkor a meleg víz egyszerűen nem kering a cirkóban, csak a radiátorokban. Annyit szoktam néha, hogy mikor egész nap a gáz megy, akkor a fás kazán ajtaját becsukom, hogy ne hűtse a hideg huzat.
A csapok zárogatásával-nyitogatásával meg tudnék spórolni talán 2-4%-ot, ennél többet nem. Viszont akkor éjszaka fel kellene kelni és lemászni a szuterénbe, ha leégett a fa. Meg a demens apám begyújtana úgy, hogy el van zárva a vegyes tüzelésű csapja, na akkor tényleg szétmenne a kazán.
Múltkor a gázos is mondogatta, hogy zárjam el azt, ami nem megy, mert ez így micsoda pazarlás. Aztán átbeszéltük a dolgokat, és kiderült, hogy a 40 éves cirkóval meg az 50 éves fás kazánnal kb. fele pénzből fűtöm 23 fokra a házamat, mint ő a hiper-szuper új kazánjával a saját házát.
"Aztán átbeszéltük a dolgokat, és kiderült, hogy a 40 éves cirkóval meg az 50 éves fás kazánnal kb. fele pénzből fűtöm 23 fokra a házamat, mint ő a hiper-szuper új kazánjával a saját házát."
Hát ezt azért kétlem! A kondenzációs kazán termofejekkel kb 25-30%-al fogyaszt kevesebb gázt, mint a kazánod.
akác, 1 x 1 x 1,7 szórt m³, konyhakészen mert a gázzal sem dolgozol, 599000Ft.
De ez nem egyenlő 1 erdei köbbel, ami egyenlő 1 m3 tömör fával! Szórtan 1x1x2m! -->70470 Ft. Ez egyenlő ~400 m3 földgázzal (kondenzációs kazán 92% hatásfokával kompenzálva), ha 2 évet száradt a fa! -->400 m3 gáz = 46400 Ft!!!
Ha csak 1 évet száradt, akkor kb 9%-al több fa szükséges. Márpedig nagyon kevesen szárítják 2 évig a fát. Jó esetben fél éves vágást vesz az egyén tavasszal, és őszre jó indulattal lesz 1 éves vágás belőle.
Ezért 1 erdei m3 csak ~365m3 (42340 ft) gázzal lesz egyenértékű (általában)
70470 ft vs. 42340 ft --> kondenzációs kazán esetében
70470 vs 55000 ft --> hagyományos kazán esetében
Ha a rezsikeretbe belefér valaki és konyhakészen veszi a fát, akkor bizony gázzal olcsóbb fűteni!
13
Hát figyelj, ha egyszer Heves megye felé jársz, keress meg, megmutatom a gázszámlámat. :)
Kb. évi 1 (néha 2) m3 saját vágású fát használok a gáz mellett, így 15 E a havi átalányom, de ebben benne van a napi 2 fogás főzése, télen-nyáron. És 110 m-en tartok 23 fokot, 70 m2-en 13-at. Szigeteletlen 50 éves szilikátházban, ami már magában is érthetetlen, mert a neten mindenhol azt írják, hogy a szilikát rossz hőszigetelő.
Az valószínű, hogy a szuper kazánnal még kisebb lenne a fogyasztásom, de itt most csak arra írtam a dolgokat, hogy a nyitott szelepes, és hőcserélő nélküli kazán nálam egyáltalán nem löki meg a fogyasztást. Ezért a kérdezőnek se kell ettől tartani.
Ez a 2 éves szárítás egy valós tényen alapuló dolog, amit az emberek többsége nem félreért.
Az csak egy dolog, hogy 2 éves vágás. De ha nem azt csinálja valaki, hogy a fát nyáron szellőzteti, télen pedig zárt helyen tárolja, akkor szrt se ér vele. Mivel ha télen is nyitott oldalú helyen tárolja, akkor bizony a nedves levegőtől meg ködtől télen visszanedvesedik, és még 10 év múlva is januárban vizesebb lesz a fája, mint a legelső év szeptemberében. Mivel a fa higroszkópos anyag, azaz a levegőből vizet tud felvenni.
Az viszont igaz, hogy a rezsikeretes gáznál csak az a fa olcsóbb, amit valaki maga vágott ki. Már a rönkben vett fa is kb. egy árban van a gázzal.
És még jobb lenne a helyzet, ha az állam nem nyerészkedne a gázon. Jelenleg ugyanis a világpiaci ár kb. tizede, mint a pandémiás csúcs volt, úgyhogy nyugodtan kerülhetne felébe is a nép számára.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!