Napelemesek esetében, aki bruttó elszámolásban lesz, mi lenne az elfogadható, korrekt, ösztönző és hosszútávon fenntartható elszámolás?
amit 8# kigondolt azt csak sziget üzemmel lehet megvalósítani, amivel 20+ év lesz a megtérülési idő. De olyan nincs, hogy egy modern elektromos berendezés kibírjon ennyit, tehát invertert 1x biztosan cserélni kell, ahogyan a töltés vezérlőt is.
Nekem a 2,4 milliós rendszerem 5,6 KWh összteljesítménnyel rendelkező 5 kwps inverterem 800000-be került 2022-ben!
A megtérülési számításoknál ennek cseréjét sosem veszik figyelembe, meg éves bruttó elszámolásnál ez nem is volt lényeg, mert a jobbakra 7-12 év garancia van, enyémre gyártói 12 év.
Ehhez való töltés vezérlő 350-400000 ft és átlag 3-5 év garancia van rájuk...
Aztán gondolkozzatok csak el azon, hogy az elektromos háztartási gépek hány évet bírnak a garancia lejárta után, úgy hogy, ha legalább naponta 10-14 órát használva vannak.
Aztán pedig figyelembe véve az elmúlt két év döntéseit, semmi garancia nincs arra, hogy ne találjanak ki egy új adózási formát a 0 rezsis önfenntartó házakra. Azért elég sok áfa akadna egy átlag családi ház éves áram és gáz számláján, ami kiesik szeretett miniszterelnökünk kasszájából.
#12 07:42
Igen, ráadásul úgy, hogy ezt az ÁFA-tartalmat egy összegben kifizették telepítéskor, de ekkorra ezt már az állam szépen elfelejtette.
Tegyük fel, kerül egy telepítés 5 millió Ft-ba és megtérül 15 év alatt, vagyis 15 év alatt fizetne ki a rendszer tulajdonosa a szolgáltató felé 5 millió Ft-ot. Ehelyett a telepítéskori összegben egyszer már benne volt - ez is az egyik ferdítés, mert napelemes rendszer telepítése nélkül ez az összeg nem folyt volna be az államkasszába.
Ami a fenti példában 15 éves megtérülési számítás telepítéskor, az lehet, egy rezsiemelés kapcsán lecsökken(t) mondjuk 10-12 évre, és előfordulhat, hogy úgy alakulnak az árak az elkövetkező időszakban, hogy 7 év alatt térülne meg.
Ez az, amit viszont nem látunk előre, de tervezhetőség nélkül egy ilyen telepítésbe bele sem vág az ember, mert senki nem akar bukni.
...márpedig a rendszer előnytelenné alakítása éppen ezt okozza, a rendszer folyamatos cibálása pedig a bizalmat csökkenti, vagyis nem mernek új rendszert telepíteni az emberek, ha nagy esély van arra, hogy kihúzzák a lábuk alól a szőnyeget.
#16 20:06
...mármint nem térül meg, ha egy torz rendszerre próbálják eltorzult módon bevezetni.
Nem véletlen ültek rajta eddig.
Torz rendszer = hosszútávon fenntarthatatlan "rezsicsökkentés", benne extra torz áramárral és nagyobb részt rendszerhasználati díjjal.
Erre az eltorzított rendszerre ráhúzni egy bruttó típusú elszámolást konkrétan hülyeség, valóságtól elrugaszkodott, nem működik, és torz mivolta miatt halott ötlet.
Normális helyen, normális körülmények között a bruttó elszámolás it megéri.
...de az nem Magyarország, itt semmi sem az, aminek látszik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!