Saját lakás/ház magas hitellel (kb. havi 130-180 ezer ft.) vagy albérletet bérelni érdemesebb manapság?
#19: a mostani lakásomra is 9%-on vettem fel hitelt anno 11 éve.
6M hitel volt, előtörlesztgettem.
Ha mostanáig bérelnem kellett volna, már 25M-t kiszortam volna az ablakon.
Mi a szopás a hitelben, árulja már el valaki?
1. Amíg fix törlesztők mellett 10 év múlva is 150 ezer lesz a törlesztő, a bérleti díj biztos, hogy emelkedni fog.
2. Bármikor lehet elő- és végtörleszteni, nem kell végig fizetni.
3. Ha jön kedvezőbb konstrukció, ki lehet váltani.
4. Ha azt kitudja számolni valaki, hogy 20 év alatt mennyit bukik a hitelen, számolja ki azt is, mennyit bukik az albérleten mondjuk egy átlag 7 %-os éves bérleti díj növekedés mellett.
Persze, jobb lenne zsebből kicsengetni egy lakást, mint hitelt felvenni, de ez azért kevesek privilégiuma.
Fix 109000 ft havonta a lakáshitelem 25 évig! Az elmúlt 10 évben 4x-re nőtt a fizetésem, az albérlet árak 3x-ra a környéken.
Jelenleg is kb 50000-el kevesebb a törlesztőm, mint egy átlagos 1,5 szobás panel bérleti díja. Ha a következő 10 évben csak duplázódik a bérem, és az albérlet ára, akkor kb észre sem fogom venni a 109000 hiányát. Aki pedig 300000-ért bérel majd, annak kb ugyanúgy fog fájni, mint most a 150000...
Ha pedig valaki 9% thm-el vesz fel hitelt 20-25 fix törlesztővel lehet 20 helyett 36-38-at fizet vissza, de 20 év után ott van a lakása/háza. 20 év albérlet után az illetőnek 1 kombi csomagtartóban elfér minden cucca.
Ha van két egyén: az egyik 60 éves korára a 45 millás lakását kifizette 60 millióból, a másik meg kb ugyan ennyit elköltött albérletbe, akkor végül kijárt jobban? Biztosan az albérletes, mert nem volt hitele, nem szekálta a bank, de lehet 20 év alatt 15x költözött, mert állandóan kitették.
25+
Mitörténik, ha fizetés képtelen vagy: albérletnél kitesznek és próbál az egyén még olcsóbbat találni. A tulajdonos nem fogja elnézni, hogy hónapokik csökkentet árat fizess, inkább szabadul az egyéntől.
Hitelnél, a banknak nem érdeke a jól fizető ügyfélt otthagyni ideiglenes problémák miatt. Lehet át ütemezést kérni, futamidő hoszabbítást, stb. mindent meg lehet velük beszélni, ha időben jelzed. És biztosan találnak egy mindnekinek jó megoldást. Legrosszabb esetben ingatlan eladás, és a tökéből lehet venni kissebbet hitellel.
Jelenleg a lakáshitelek 9% körül mozognak, de lehet kapni 8-ért is. Az állampapír meg fizet 15+%-ot még két évig. Magyarán akkor is megéri hitelt felvenni, ha amúgy megvan az összeg, sőt megéri annyit felvenni, amennyit csak lehet, a saját pénzt meg betolni állampapírba. A különbözet a nyereség.
A bérlés meg azért éri meg jelenleg - és hangsúlyozom, jelenleg - jobban, mert elszálltak az ingatlanárak, de a bérleti díjak nem igazán követték ezt le, illetve a következő 1-2 évben pedig stagnálás várható az igatlanpiacon. Pl. 40 milliós lakást 200k környékén lehet bérelni. 40 millió állampapírban jelenleg hoz 1 év alatt 6 milliót. Bérleti díjra pedig kifizetsz 2,4 milliót, de a lakás illetve bútorok amortizációja ebbe már bele van számolva. Tehát a bérléssel nyersz 3,6 milliót + amortizációt. A képlet más, ha az ingatlanárak emelkedését várod. Pl. 1 év alatt 10%-os emelkedéssel számolva már kb. ott tartasz, mint a bérléssel. Ha pedig még nagyobb emelkedést vársz, már a vétel oldalára dől a mérleg, de ugye azt nem kell magyarázni, hogy ha egy termék árának jelentős emelkedésére számítasz, akkor érdemes venni belőle. Ha viszont stagnálást vársz érdemes 1 évig bérelni, addig fialtatni az önerőt állampapírban, majd 1 év múlva ismét átgondolni ezt, esetleg be is szállni a piacba.
Ez a "mennyit fizetsz vissza a végén" meg amúgy is a halálom. Semmi értelme 20 évre előre összeadogatni a törlesztőt és a jelenben nominálértéken nézegetni. De álljon itt is szemléletes példa: emberünk 12 millióért vett 2004-ben háromszobás panellakást a 11. kerületben. Ebből 6 millió hitel, aminek a "dupláját fizeti vissza". Tehát fizetett nominálértéken 18 milliót a lakásért. Épp kifut a hitele nevetséges szintre olvadt, pár tízezres törlesztővel, a lakás pedig elmenne 50 millióért...
Nyilván nem tudhatjuk előre, hogy mennek-e még egyszer ekkorát a lakásárak, de azt tudjuk, hogy infláció mindig lesz, a forint mindig gyengülni fog, az ingatlanárak pedig mindig is felfele mentek hosszú távon (reál értéken is egyébként). Pár évre előre meg azért lehet és érdemes gondolkozni, számolgatni.
Szüleim 2002-ben 3,8 millióért vettek tégla házat, amit kicsit helyre tettek így megállt 5 be (nem volt fürdőszoba, mikor megvették). 2023-ban 30 millió a legolcsóbb tégla ház a faluban (festés után lakható).
A deviza hitel miatt ~12 milliót fizettek vissza + 1,2 amit akkor ráköltöttek. Max 13,5-be megállt nekik és 25-30 között simán el tudnák adni.
2010-ben munkatársam 10 millióért vett felújított 66 m2-es panelt 8 millió hitelből. Így ~10,5-be megállt neki, kb 16 millió lesz neki mire lejár a hitele 2 év múlva, azaz 18,5 körül lesz összköltségben. Jelenleg azon a környéken egy ekkora hasonló állapotú panel 40-45 millió.
Aki most vesz 45 ért lakást 30 millió hitelből kb 75 millióba fog neki kerülni 20 év múlva. Nagyon valószínű, hogy addigra 100 millió feletti értéke lesz.
Aztán lehet boldog az albérletes, mert 20 év albérlettel pl 60 millióba megállt, de nincs semmije és élete végéig fizetheti a nyugdíjából, ha tudja.
2012-ben 45 ért béreltem lakást, most ugyanott 150000 alatt nincs...!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!