Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Kifűteni állítólag nehéz...

Kifűteni állítólag nehéz (drága) talajszint alá ásatott/kialakított helyiségeket (szobákat, vagy nagyobb belmagasságú termeket). Miért lehet ez? Onnan nem 10-12 fok celsiusról indulna a fűtés 21 fokra? Nem lehet emiatt olcsóbb a fűtés?

Figyelt kérdés

Nyilván megfelelő vízszigetelés (és radon felhők miatt rendszeres napi szellőztetés) megléte mellett.


"Dupla" falazat, vagyis teherhordó külső fal plusz kicsivel bentebb egy másik belső fal (vagy jelen esetben talán nem is teherviselő, hanem inkább föld-bedőlés gátló külső falazat) esetén sem könnyebb fűteni egy-egy ilyen ingatlant?


A kiírás amiatt, hogy akárhány földbe ásott pincében jártam, mindig kellemes (talán 12-13 fok) hőmérséklet volt. Innen nem könnyebb 20-21 fokra felfűteni egy ilyen termet? (Ha valahol esetleg hülyeséget írtam, elnézést kérek érte, kérlek ne essetek nekem.

Köszönöm a segítő válaszokat!)



2022. nov. 13. 20:15
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
51%
Jó kérdés, érdekel.
2022. nov. 13. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 nemaRendőrség ***** válasza:
39%

Nem.

A hőérzetet nagyban befolyásolja a fal hőmérséklete.

Fel kell melegíteni 10-30-50-80cm falat alapesetben ami ha leáll a fűtés sugározza vissza a hőt.

Mivel a föld alatt a fal vastagsága kvázi végtelen így elég költséges kifűteni, vagy kialakítani úgy szakember által a belső szigetelést hogy fűthető legyen

2022. nov. 13. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

Második, a részletezésben írt dupla falazattal sem könnyű?


Kívül a beomlás-visszatartó erősített, vízszigetelt falazat, valamivel bentebb pedig a felfűteni kívánt helyiségek (második/belső) fala.


(Ugyanakkor - témaváltás - ha vizsgálunk a példának okáért egy hagyományos felszín feletti családi házat, legyen annak 40 cm vázkerámia falazata [feltételezem ez már tudna mit "visszasugározni"], és azt kívülről majdnem újabb 40 cm-rel körben és a födémen hőszigeteljük, ez praktikusabb/olcsóbb kifűtési megoldás lenne, mint egy szuterén helyiségben lakni a fenti dupla falazattal? Hiába ennél a téli -5 -10 -15 fokokról kellene fűteni [majd azt megtartani] +21 fokra? Érdeklődöm, a kérdést nem kötekedésnek szánom.)

2022. nov. 13. 21:35
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

Itt igen sokan érzik úgy, hogy mindenre válaszolniuk kell.

A lényeg, hogy a cs. házak pincéjében télen-nyáron kellemes idő van.

Amúgy pont ezt az olcsó temperálást használják ki világszerte a földházak.


[link]

2022. nov. 13. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

"Ugyanakkor - témaváltás - ha vizsgálunk a példának okáért egy hagyományos felszín feletti családi házat, legyen annak 40 cm vázkerámia falazata [feltételezem ez már tudna mit "visszasugározni"], és azt kívülről majdnem újabb 40 cm-rel körben és a födémen hőszigeteljük, ez praktikusabb/olcsóbb kifűtési megoldás lenne, mint egy szuterén helyiségben lakni a fenti dupla falazattal?"



Nézd, ha hipotetikusan megcsináljuk ezt a dupla falazatot a szuterénben, akkor lehet hogy valóban gazdaságosabb lesz. De ha ugyanzet a (mondjuk 40 cm) szigetelést egy sima felszíni tégla házra teszed rá kívülről, az is olyan jól le lesz szigetelve, hogy kerekítési hiba lesz a kettő közötti különbség. Nem érdemes ezzel foglalkozni.

És egyébként nem véletlenül nem látsz 40 cm szigetelést a korszerű házakon sem, egy bizonyos pont után (és a 40 cm bőven a bizonyos pont után van) nem érdemes a falra több szigetelést rakni, mert az ablakokon keresztül, szellőztetéssel stb. leadott hőt ezzel nem csökkented. Alapból egy szigeteletlen ház esetén mondjuk a hőveszteség fele történi a falon keresztül. Ha leszigeteld úgy a házat hogy ez a hőveszteség tizede legyen, akkor az az 50% lesz a tizede, tehát 100 helyett 55 forint lesz a gázszámlád. Ha sokkal vastagabb szigetelést teszel rá ami nem tizedére hanem ötvened részére csökkenti a fal hőveszteségét, akkor meg 51 forint lesz az 55 helyett.Ha még ezt is megduplázod, akkor 50,5 forint. Kérdés, hogy érdemes-e nagyon túltolni a szigetelést, és 15 centi polisztirol helyett felrakni 80 centit, csak azért hogy 55 forint helyett 51 forint legyen a hipotetikus gázszámlád? Nyilván nem érdemes, és ugyanez igaz az általád vázolt duplafalazatú szuterén konstrukcióra is, hiába lenne elméletileg gazdaságosabb.

2022. nov. 13. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
24%

A nedves föld hőátbocsátási tényezője 3-4 W/m2K

Egy ma megépült ház homlokzati faláé: 0,24


Tehát hiába fűtöd a "csak" 12 fokos talajt, a föld elvezeti a hőt. Hideg marad a földkuckó.

2022. nov. 14. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
67%
Sajnos nagyon úgy tűnik, hogy a pincémet egyáltalán nem érdeklik a képletek, ugyanis most direkt lementem a cs. házam fűtetlen pincéjébe és mindkét hőmérő 20-20 fokot mutatott két egymástól elválasztott pincerészben a falon.
2022. nov. 14. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
20%
Okoska, áprilisban játszd el ezt...
2022. nov. 14. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
67%

8.

Kérlek, hogy ne a 8. emeleti panel albérletedből magyarázzad el, hogy mit tud egy normálisan megépített, komoly családi ház pincéje.

Itt ugyanis télen-nyáron "jó idő" van.

2022. nov. 14. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
65%

Tételezzük fel, hogy a talajvíz mélyen az alapozás alatt van (több mint egy méterrel).

Tételezzük fel, hogy a csapadékvíz elvezetés megoldott, és a ház körül 1 méteres járda elvezeti a pince falától az esőt.

Azért írok 1 métert, mert 1 méter vastag földréteg már igen jó hőszigetelő képességű, de ha átmenne rajta a víz, akkor magával vinné a meleget is.


Tételezzük fel, hogy a pince fala masszív beton, vagy masszív tömör tégla, ami hőszigetelés szempontjából szánalmasan kevés lenne, de 1 méter vastag földréteggel együtt, már igencsak jó.


Egy ilyen helyiséget felfűteni igen nehéz, de melegen tartani igen könnyű.

Egy ilyen helyiségben ha leállítanád a fűtést, akkor tized fokokban fejezhető ki a hőmérséklet napi csökkenése. És ugyanígy viselkedik a nyári felmelegedéssel szemben is. Tehát állandó lakásnak ideális. Hétvégi háznak viszont nem szerencsés.


Ha hőszigetelnéd a falakat, akkor barakk jellegűvé válna a helyiség, akárcsak egy tetőtér beépítés, tehát gyorsan felmelegíthető lenne, és fűtés nélkül gyorsan ki is hűlne, de a folyamatos fűtés költsége alig csökkenne.

2022. nov. 15. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!